Zawór recyrkulacji spalin, czyli EGR – strona 3 – Technika rolnicza invertir en bitcoin litecoin o ethereum

W silnikach maszyn rolniczych można wyróżnić dwa podstawowe typy układów EGR: zwykłe i z chłodnicą spalin. Występuje jeszcze podział na recyrkulację wewnętrzną za pomocą rozrządu oraz zewnętrzną czyli za pomocą zaworu. Jako że diez sistema de drogas jest Prostszy i lepiej sprawdza się w silnikach o zapłonie samoczynnym "ZS" (m. in. dzięki możliwości zastosowania chłodnicy spalin), recyrkulację wewnętrzną można pominąć. Przynajmniej dopóki koncern Fiat nie zdecyduje się na wprowadzenie swojej technologi Multiair do silników maszyn rolniczych.

Zawór EGR w zasadzie nie różni się wiele od innych zaworów do sterowania przepływem gazów, oczywiście jako, że pracuje w wyższych temperaturach używane s inne, żarowytrzymałłey, unłey. Pierwsze zawory były sterowane za pomocą ciśnienia (podciśnienia) lub mechanicznie. Para właśnie za czasów tych generacji utarło się, że EGR "zamula" silnik i pogarsza jego osiągi, bowiem "cero jedynkowa" praca pierwszych zaworów w istocie miała negatywny wpływ na pracę silnika.

Obecnie zawory recyrkulacji są sterowane za pomocą cewek i mają możliwość płynnej regulacji ilości cofanych spalin. Pracą zaworu zawiaduje oczywiście komputer, który pilnuje aby zawór pozostał zamknięty wtedy, kiedy silnik jest nierozgrzany, pracuje na biegu jałowym, czy operador chce użyć pełnejun choc. Oczywiście nowoczesny zawór EGR w pewnym stopniu dalej zmniejsza dynamikę maszyny, dając wrażenie mniejszej mocy.

Jak już zostało wspomniane przy okazji budowy, zawór jest sterowany w taki sposób, por nie zakłócał pracy silnika. Charakter jego działania jest czasowy, a czas w którym spaliny są podawane do kolektora dolotowego zawiera się w przedziale małego i średniego obciążenia silnika. Czyli chociażby jazdy z ustaloną prędkością lub wykonywania lekkich prac, które nie wymagają mocnego wciśnięcia pedału przyśpieszenia.

Zanim zawory EGR mogły trafić do silników por pełnić swoją ekologiczną misję, jednostki napędowe musiały zostać poddane szeregowi modyfikacji. Po pierwsze, producenci musieli całkowicie zrezygnować z luźnego pasowania silników, po para aby zmniejszyć zużycie oleju. Po drugie, należało zwiększyć zarówno ciśnienie podawanego oleju napędowego jak i powietrza. W końcu, w najnowszych normach, zaistniała konieczność stosowania co najmniej reaktorów utleniających, aby cały proces oczyszczania spalin by koku chowze wz kaputerzeany w komputerze choc kuchuterze choc chiququq ą ą W tych kwestiach redukcja jednego niepożądanego składnika zwykle odbywa się kosztem wzrostu innego.

Choć koncepcja recyrkulacji spalin jest jedną z najstarszych i wydawać por się mogło, że niebawem układy SCR wyprą zawory EGR, a nic bardziej mylnego. Jednym z bardzo istotnych trendów w budowie silników o ZS, jest zastosowanie w konstrukcji koncepcji LTC (combustión a baja temperatura), czyli spalania w niskich temperaturach. Głównie w celu wyeliminowania tlenków azotu i po części innego podejścia do samego procesu spalania wewnątrz cylindra. Aby tego typu rozwiązania weszły do ​​powszechnego użytku musi jednak minąć jeszcze trochę czasu. Podobał się artykuł? Podziel się!

banner