VW GTI i R na trasie rajdu Monte Carlo. Niech moc będzie z nami! – Magazyn Flota que es altcoin

Po raz ostatni modele Volkswagenów GTI w trzech klasach były dostępne w latach 2000-2005, a były nimi Lupo, Polo i Golf GTI. Wszystkie miały wspólną cechę: znakomite właściwości jezdne. Połączenie mocnego silnika z niewielką masą i sztywno, lecz bez przesady, zestrojonym zawieszeniem okazało się strzałem w dziesiątkę. Już na samym początku, w latach 70., kierowcy docenili nową koncepcję samochodu: hot-hatcha. Połączenie praktycznego hatchbacka ze sportowymi osiągami. Por mieć emocjonujące wrażenia z jazdy i możliwość robienia dużych zakupów lub małej przeprowadzki, nie trzeba już porło kupować dwóch samochch samochodów.

Monte Carlo bromea najstarszym, do dzś cyklicznie kontynuowanym rajdem na świecie. Jego trasa wiedzie przez górskie pasma, rozciągające się nad księstwem Monako i przełęcz Col de Turini. Prostych odcinków na trasie właściwe nie ma, s za to prawie wszystkie znane w dziejach inżynierii drogowej rodzaje zakrętów. Większość z nich kończy się kilkudziesięcio- lub kilkusetmetrową przepaścią. Często nie ma tam barier, y krawędzi dzieli nas niski, rozpadający się murek. Innym razem w ogóle nie ma zabezpieczeń. Droga ma zwykle szerokość 1,5 samochodu. Nawierzchnia i pogoda są zmienne. Gdy w dole jest gorąco i słonecznie, w wyższych partiach gór czekają na nas deszcz, mgła i niezwykle śliska nawierzchnia. Gładki asfalt przeplata się dziurawymi, starszymi odcinkami, posypanymi gdzieniegdzie szutrem i odłamkami skał. Te drogi wymagają od kierowcy nieustannego skupienia.

Jeszcze trudniej, choć nieco wolniej, jest na połżżonych o 40 km na wschód od Monaco, bardzo ciasnych i technicznych odcinkach Rajdu San Remo. Podobnie jak w Monte Carlo, desde el lat 20. ubiegłego wieku odbywają się tu co roku zmagania najlepszych kierowców świata. Również i tu zabezpieczeń jest jak na lekarstwo. Jest naprawdę trudno i niebezpiecznie. Podziwiam Rajdowców, którzy są w stanie pędzić tam z prędkościami grubo powyżej 100 km / h.

Egzemplarz, do którego wsiadłem na zjeździe z przełęczy Col de Turini, nie jest jednak zwykłym up! -Em. Para pierwsza taka i najmniejsza propozycja Volkswagena ze znaczkiem GTI. Spełnienie marzeń młodego kierowcy i powrót do tradycji klasycznego Golfa GTI pierwszej generacji. Niesamowite, że pod maską jest… zaledwie 3 cilindros, 1 litro silnik TSI o mocy 115 KM. Diez miejski samochód w 8,8 s rozpędza się do setki i rozwija prędkość 196 km / h.

Jego małą, lecz mocną jednostkę wyróżniono tytułem Motor Internacional del Año 2018 – za to, że jest dynamiczna, a jednocześnie przyjazna środowisku. Wyposażono ją w czterofunkcyjny katalizator i filtr cząstek stałych, dzięki czemu spełnia normę emisji spalin EU 6AG (Euro 6d Temp). Założę się jednak, że nie robi to na was większego wrażenia – w przeciwieństwie do 200 Nm uzyskanych z sinika o pojemności 999 cm 3.

Oczywiście, nie mogłoby się to udać bez turbosprężarki z chłodnicą powietrza doładowującego i kolektora wydechowego umieszczonego w głowicy cylindrów. S też inne inżynieryjne gadżety, jak 5-otworowe wtryskiwacze magnetyczne. Mieszanka jest wtryskiwana bezpośrednio do komór spalania pod wysokim, jak na silnik benzynowy, ciśnieniem 350 barów. Dzięki tym rozwiązaniom niewielki i lekki silnik osiąga swoją maksymalną moc 115 KM w przedziale od 5000 do 5500 obr./min. Od 2000 obr./min jednostka wyposażona w dwa wałki rozrządu posyła do kół sił napędową o wartości wspomnianych już 200 Nm.

¡Wyposażeniu up! -Un jest także pełny zestaw akcesoriów, które stanowią o tym, że jest to prawdziwe GTI. Na liście nie mogło zabraknąć tapicerki „Clark” ze wzorem karo, kontrastowych kolorów dachu, odpowiedniego wyprofilowania foteli, spoilerów czy wzorów felg. Z tyłu i z przodu dumnie się prężą „magiczne znaczki” GTI. Cennik startuje z poziomu 59 390 zł. Para obtener información sobre cómo usar el auto, se puede utilizar el nombre de usuario o el nombre de 15 mm, el número de teléfono de 17 mm y el sistema de multimedial.

Un jak para jeździ? Bajecznie. Zupełnie jak gokart. Para idealna maszynka do wygrywania KJS-ów i odcinków specjalnych. Wielkim atutem up! -Un GTI jest zwinność w zakrętach, niewielka masa (1070 kg), mocne hamulce i czuły układ kierowniczy. Wrażenia zza kierownicy są zaskakujące. Nie spodziewalibyście się tego po małym samochodzie do wożenia zakupów. Radość z jazdy oceniam na 10/10.

Polo wyróżnia się w gamie Volkswagena przede wszystkim jako model wewnętrznie konkurujący z Golfem ceną i oferowanym wyposażeniem. Na pokładzie znalazły się wszystkie najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa, jak choćby układ awaryjnego hamowania z funkcją rozpoznawania pieszych. Desde elektroniczne zegary i rozbudowany pokładowy system nawigacji, zarządzania i rozrywki. Zupełnie jak w Golfie. Pod względem prowadzenia jest podobnie. Łatwo osiągnąć integrację człowieka z maszyną. Cennik Polo werski GTI zaczyna się od 89 690 zł. Tyle zapłacimy za wersję z dwusprzęgłową skrzynią DSG.

Swoje możliwości Polo GTI zdradził nam dopiero na francuskich serpentynach w okolicach Nicei. Zestawienie 200 KM z masą 1355 kg ma niebanalne znaczenie. Oznacza stosunek mocy do masy 6,78 kg / KM. W praktyce wygląda a jeszcze bardziej spektakularnie, niż na papierze. Okazją, por się o tym przekonać, był pościg za – o całe 110 KM mocniejszym – Golfem R. Prowadzony przez kolegę samochód przez cały podjazd na Col de Turini ani przez chwilęz nie zdołałł uciec. Polo wisieło nieustannie na bagażniku R-ki, bez większych trudności dotrzymując jej tempa. Polo ma się czym chwalić, jest znakomitym GTI.

Siadając za jego kierownicą, łatwiej można sobie uświadomić, że historia tego modelu to już ponad 40 lat. Oto najnowszy jej rozdział – z precyzyjną, 6-biegową manualna skrzynia, czułym układem kierowniczym i genialnie utrzymującym Golfa na drodze zawieszeniem, które jednocześnie filtruje nierówności na Tyle skutecznie, że nawet pędząc w Dol dziurawym odcinkiem specjalnym pasażer nie czuje dyskomfortu. Jedynie strach: czy uda się dohamować przed kolejnym zakrętem? Udaje się za każdym razem, jeżeli w porę będziemy pamiętać o chłodzeniu tarcz i zjawisku fadingu.

Czas na ostatnią przesiadkę i największe emocje za kierownicą. Żaden kompaktowy hatchback nie cieszy tak, jak ten. Golf R, podobnie jak jego słabsi, młodsi i mniejsi bracia, jest praktyczny i dostępny nawet w wersji kombi. La redacción de punktu widzenia kierowcy najbardziej zbliża się do motoryzacyjnego absolutu. Pomaga w tym 310-konny silnik i napęd na wszystkie koła 4MOTION. Dysponując solidnymi 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego, jest w stanie katapultować nas do setki w 4,6 s.

Para, że ​​ma wyposażeniu prawie wszystko, o czym użytkownik nowoczesnego samochodu może zamarzyć, jak np. strefowa klimatyzacja z filtrem alergenów, nie ma większego znaczenia. Podobnie jak cennik zaczynający się kwotą 160 890 PLN. Historia tej odmiany rozpoczęła się 16 lat temu. W 2002 r. Zaprezentowano Golfa R32 z silnikiem o mocy 241 KM. Był a pierwszy Volkswagen, w którym montowano dwusprzęgłową skrzynię DSG.

Na ciasnej trasie rajdu San Remo Golf R radził sobie nadspodziewanie dobrze, wywołując dodatkowe emocje faktem, że miejscami jego szerokość porła równa szerokości drogi. Rzadko wypowiadam si temem układów wydechowych – lecz muszę przyznać, że to, co stworzyli inżynierowie działający pod wodzzą byłego zawodnika, Igora Akrapoviča, przechodzi lzzzzzz po po po Brzmienie jest mocne, lecz nie irytujące. Po prostu znakomicie dopełnia sportowego klimatu.

Volkswagenowi należą się brawa za stworzenie serii samochodów GTI. Jeszcze większe za Golfa R. W tej gamie najbardziej zaskakują nowicjusze w postaci up! -A i najnowszej generacji Polo. Stać je na więcej, niż możecie przypuszczać. A jeśli dla kogoś 310 KM a za mało, może pomyśleć o 350-konnym Golfie GTI TCR – w którym 420 Nm maksymalnego momentu obrotowego trafia wyłącznie na przednią oś. Jest tylko jeden problem – trudno go kupić. A partir de 2016 r. ręcznie zbudowano nieco ponad 100 sztuk.

2006 Debiutuje Polo GTI z silnikiem o mocy 150 KM (skonstruowane w oparciu o Polo czwartej generacji); Hazlo con seguridad wchodzi Polo GTI Cup Edition z silnikiem o mocy 180 KM (skonstruowane w oparciu o Polo czwartej generacji); Na rynku pojawia się jubileuszowy Golf GTI „30 Jahre” z silnikiem o mocy 230 KM (skonstruowany w oparciu o Golfa pitej generacji)

banner