Trakcja PRKiI – wciąż szuka drogi do wjechania na właściwe tory – TOPPICKS.PL – w poszukiwaniu rynkowych okazji litecoin 2018

Trakcja PRKiI a jedna z najbardziej popularnych spółek na warszawskiej GPW. Haga clic aquí para ver todas las opciones de búsqueda de datos (trendy spadkowego) y las esporas de la przyciągają wielu inwestorów. Jeśli ktoś regularnie inwestuje na giełdzie i ma duszę spekulanta, a na pewno temat nie jest mu obcy. W ostatnich dniach znów dużo mówiło się o spółce.

Akcje firmy związanej z budownictwem infrastrukturalnym zwłaszcza kolejowym i drogowym, dosyć zdecydowanie reagują zarówno na złe jak i dobre informacje. Spekulanci to lubią, bo mają szanse na częstsze okazje do handlowania i większy zakres ruchów cenowych. W czwartek po godz. 16.00 Trakcja PRKiI poinformowała o podpisaniu umowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na budowę drugiego z trzech warmińsko-mazurskich odcinków drogi ekspresowej S61. Wartość netto prac wyceniono na 557 mln zł, z czego dla Trakcji PRKii jest ponad 250 mln zł (resztę wykona Mostostal Warszawa). Ćwierć miliarda złotych przychodów to około 18 proc. zeszłorocznej skonsolidowanej sprzedaży firmy.

W piątkowy poranek wszystko zaczęło się optymistycznie de startu notowań po 2,98 zł za jedną akcję Trakcji. Papiery chwilę rosły, ale niestety impet zwyżki słabł. Co gorsze, na koniec dnia kurs spółki wyniósł 2,78 zł, un więc dużo niżej niż oczekiwane 2,90 zł. Krótkoterminowo plan byków nie wypalił. Para wszystko odbywało się przy wysokich obrotach jak na Trakcję PRKiI (6,4 mln zł), co w rezultacie ma wymiar negatywny. Wolumen handlu był większy niż u innych giełdowych ulubieńców gorącego kapitału jak Krezus (6,1 mln zł) i Kopex (3,2 mln zł).

W I kwartale spółka odnotowała ponad 22 mln zł straty netto przy 205 mln zons skinsolidowanej sprzedaży. Wpływ na a miała m.in. sezonowość oraz rozliczanie nierentownych kontraktów. Przepływy operacyjne były ujemne i wyniosły 146 mln zł. Ryzyko utraty płynności nie jest wcale niemożliwe. Raport finansowy za I półrocze firma ma opublikować 30 sierpnia. Warto zapamiętać tę datę. Dobre rezultaty mogą poprawić kondycje finansową Trakcji PRKiI.

Dodatkowo na początku lipca Nationale-Nederlanden OFE zmniejszył zaangażowanie w Trakcji PRKiI do 4,92 proc. głosów. Można jeszcze wspomnieć o ostatniej wycenie „kupuj” dla akcji firmy wykonanej przez Noble Securities na poziomie 4,70 zł. Broker szacuje poprawę wyników grupy od przyszłego roku. Pozytywem w Trakcji PRKiI s p na pewno sukcesywnie wygrywane kontrakty w kraju (wcale nie po najniższej cenie), jak i na rynku niemieckim (np. Pilotażowy projekt elktrycznej) Spółka liczy również na zapowiadany dalszy wysyp inwestycji infrastrukturalnych ze środków unijnych.

Spółki z segmentu budownictwa infrastrukturalnego (również Torpol czy ZUE), jak i całej branży budowlanej (z Budimeksem na czele) nie rozpieszczają ostatnio akcjonariuszy. Winne są liczne problemy fundamentalne jak np. problemy z rentownością starszych realizowanych kontraktów, deficyt pracowników, drożejące ceny materiałów budowlanych czy brak indeksacji cen pozyskanych już przetargów.

Powyższy wpis jest prywatną opinią autora i żadnym stopniu nie stanowi „rekomendacji” inwestycyjnej w rozumienie Rozpor , poz. 1715). Więcej w zakładce O MNIE.

banner