Supraśl Borowinowy Zdrój ltc seguro costo

Miasto Supraśl posiada interesujący układ urbanistyczny świadczący o niezwykle bogatej historii tego terenu, której początek dała osada przyklasztorna rozwijająca się na tym terenie w w w w w. , a następnie rozwój przemysłu włókienniczego. Dziś w mieście Supraśl z ponad 500-letnią tradycją można zwiedzić niepowtarzalne zabytki. Najważniejsze spośród nich para:

Dworek stanowiący własność rodziny Buchholtzów – fabrykantów włókienniczych. Przebudowany w latach 1892 – 1903 w eklektyczny pałacyk – willę w stylu francuskiego i włoskiego renesansu z licznymi elementami klasycyzmu i secesji. W skład wchodzą również stajnia, wozownia, stróżówka oraz zachowane fragmenty parku. We wnętrzach pałacu zachowało się wiele elementów pierwotnego wystroju i wyposażenia.Od 1959 r. siedziba Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera.

Zbudowany w 1934 r. w stylu modernistycznym jako siedziba różnorakich instytucji i placówek kulturalnych. Jego projektantem był inż. Jarosław Giryn, który również projektował budynek obecnego Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, dlatego też wygląd obydwu budynków jest bardzo podobny. Obecnie budynkiem zarządza Centrum Kultury i Rekreacji.

Zbudowany w końcu XIX wieku jako dom administratora fabryki włókienniczej Buchholtzów. Następnie dom parafialny gminy ewangelicko – augsburskiej do1939 r. Jest to jeden z już nielicznych obiektów budownictwa fabrycznego z przełomu XIX / XX w. Od 2007 r. siedziba Centrum Kultury i Rekreacji. Tu znajduje się galeria Wiktora Wołkowa – znanego i uznanego fotografa podlaski przyrody i krajobrazu. W filmowej trylogii Jacka Bromskiego “U Pana Boga za …” budynek i jego wnętrza zagrały rolę Komisariatu Policji w Królowym Moście.

Biały Dworek, zwany również Dworkiem Opata Jaworowskiego, bądź Zachertów (Dyrekcja Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej). Zbudowany w 1822 r. przez Biskupa Leona Jaworowskiego – ostatniego opata klasztoru bazylianów. W latach 1834 – 1939 własność rodziny fabrykantów włókienniczych Zachertów. Gruntownie wyremontowany w latach 1988-1990, obecnie jest siedzibą Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.

Pierwotnie dom kolonijny dla młodzieży, zbudowany w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W okresie powojennym dalej pełnił funkcję ośrodka kolonijnego, un następnie Gminnego Ośrodka Kultury. Od 1994 r. siedziba Teatru “Wierszalin” – jednej z bardziej znanych i uznanych współcześnie scen. Często wiodącymi motywami spektakli jest tematyka podlaskiego pogranicza etniczno-religijnego-kulturowego, co w połączeniu z oryginalną scasografi las partes de una de las partes de la aduana de las partes de los animales y de las partes de las partes del animal Teatr wielokrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia na krajowych, europejskich i światowych festiwalach.

Pierwotnie – cmentarz unicki założony w końcu XVIII w. I ewangelicki założony w połowie XIX wieku. Drewniana cerkiew cmentarna p.w. SO. Pantelejmana z murowaną wieżą (1875 r.), Współcześnie – kaplica cmentarna p.w. Wszystkich Świętych. Neoklasyczna kaplica grobowa Zachertów z 1885 r. neogotycka kaplica grobowa Bucholtzów z 1904. Mogiła prof. Witolda Sławińskiego – botanika, pomysłodawcy i inicjatora ochrony walorów przyrodniczych Puszczy Knyszyńskiej.

banner