Serialowe deja vu, czyli kilka słów o formatach telewizyjnych · Serialomaniak.pl ltc consulting services

Właśnie skończyliście kolejny serial. Jeszcze jesteście w szoku, wzruszeni albo rozbawieni tym, co zobaczyliście na ekranie. Takie same reakcje mają również miliony innych ludzi na świecie. Produkcja okazała się być sukcesem, wam jest szkoda, że ​​macie za sobą już wszystkie epizody i przygody waszych ulubionych bohaterów dobiegły końca. Nie martwcie się, bo może właśnie ktoś z polskich producentów postanowił powtórzyć sukces waszego ulubionego serialu i chce kupić jego formato.

Diez terminales de la licencia de la fuente de la publicación de la publicación de la publicación de la publicación de la publicación de la publicación de la publicación de la publicación. Najczęściej stacje telewizyjne lub producenci wykupują formaty programów typu reality show lub teleturniejów, przykład „Taniec z gwiazdami”, „Mam talent” lub „X Factor”. Jednak coraz częściej taka sytuacja zdarza się również na rynku serialowym. Produkcje, które odniosły sukces w kraju powstania (albo, co lepsze, międzynarodowy), chętnie przenoszone s real do realiów innych państw. Dzięki temu producenci i stacje telewizyjne mają większą pewność, że ich nowe dziecko przyniesie rodzicom dużo pieniędzy. Skoro udało się to zagranicą, wyjdzie również u nas, prawda?

Samo pojęcie formatu może dotyczyć zarysu serialu, dokładnego opisu, jak produkcja ma wyglądać, nawet gotowego dzieła, które pozostaje jedynie wyemitować. Biznes formatów telewizyjnych jest tak duży i tak opłacalny, że co roku w Cannes odbywają się Międzynarodowe Targi, na których można prezentować i nabywać formaty. Para, jak ma wyglądać serie w innym kraju, określane jest w umowie licencyjnej. Nabywca otrzymuje książkę formatową i – w zależności od stopnia adaptacji – dzieło, które zasponsoruje bądź stworzy, będzie Wierna Kopia pierwowzoru albo posiadać będzie jedynie małe nawiązania. Królowie Formatu

Jednym z najpopularniejszych seriali, który powstał po wykupieniu formatów jest kolumbijska wersja „Breaking Bad” – „Metástasis”. Kilka lat temu powodzeniem cieszyło się kupowanie licencji kolumbijskiej telenoweli „Yo soy Betty, la fea”, która w Polsce emitowana była pod nazwą „Brzydula”. W polskiej telewizji można było obejrzeć wersję oryginalną, brytyjską, niemiecką, a także polską. Moje serce zdobyła natomiast irańska wersja amerykańskiego serialu z lat 90., „Amigos”.

Czasami zdarza się też, że kraj, który kupił format, wyprodukował wersję cieszącą się większą popularnością na świecie niż oryginał. Tak było w przypadku „The Office”, którego amerykańska wersja skradła serca widzów z całego globu, a jej fragmenty do dziś są memami. Pierwowzór tego serialu powstał w Wielkiej Brytanii, wyprodukowała go stacja BBC. Identyczny los spotkał „House of Cards”: produkcja najpierw powstała w latach 90. XX wieku w angielskiej telewizji, ale dopiero współczesna wersja stworzona przez Netflix zdobyła światową sławawi. Para obtener información sobre “Patria”, którego pierwszą wersję stworzono w Izraelu pod nazwą “Prisoners of War”. Jednak w tym przypadku amerykańska wersja różni się od pierwowzoru prawie w każdym aspekcie.

banner