Rozmowa z Martą Niemywską, laureatką YD 2011 2 + 3D grafika plus produkt – Kwartalnik projektowy Polish Design Trimestral litecoin vs bitcoin value

Werdyktem z 2 czerwca Marta Niemywska została zwycięzcą Young Design 2011 por proyecto LolliLED. W skład nagrody wchodzi Stypendium im. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 tys. zł, ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miesięczny staż w studiu projektowym Tomasza Augustyniaka, indywidualna opieka biznesowa, licencja programu Rhino i trzydniowe szkolenie z j sei stiuuui. Nagrodzony projekt zostanie zaprezentowany podczas gali konkursu Dobry Wzór 2011.

Marta Niemywska: Na początku pracowałam nad lampą do wnętrz, która alternatywnie mogłaby być zasilana przy pomocy dynamo, pracującego podczas jazdy na rowerze – Jednak dalsze prace nad nim, kręcące się koła, światło i wijący się sznur przywiodły na myśl zabawę, ruch – tak narodziła się idea LolliLED.

LolliLED to – skakanka-latarka, która dzięki zamontowanemu w rączkach dynamo, akumulatorom i diodom LED jest lampą zasilaną energią wytwarzaną podczas zabawy. Kręcąc sznurem, wytwarzamy energię (dynamo), która potem przechowywana jest w specjalnym akumulatorze. Konstrukcja LolliLED pozwala na zawieszenie jej na tarasie, w namiocie. Po odwiązaniu sznura mamy dwie latarki.

Pani projekt należy do nurtu proekologicznego we wzornictwie. Jak ocenia pani znaczenie takiego dizajnu? Wszystkim zostały np. w pamięci lampy wykonywane ze zużytych materiałów, które często były intrygującymi estetycznie projektami, ale icio

Praca projektanta jest ciągłym balansowaniem między różnymi zmiennymi – koszta, zysk, zużycie materiałów, popyt, produkcja odpadów. Lampy, o których pan mówi, wzmocniły bardzo ważny proces budowania świadomości zarówno projektantów, jak i konsumentów. Uważam, że projektowanie odpowiedzialne, świadomie podejmujące problematykę ochrony środowiska jest zjawiskiem coraz bardziej popularnym. Para nie jest moda. Projektanci dysponują coraz większą wiedzą i świadomością. Rozpoczynając pracę nad LolliLED, od początku miałam jasno postawiony cel, por wykorzystać w tym projekcie alternatywne źródła energas, podkreślić ich szerokie zastosowanie, ostzpozaspozaspozaspozaspozaspozaspozaszuszopeazoczoczoczoczocorocompárosvacioszopeajesepersonas.com Jeśli jakieś działanie może zmniejszyć nawet o 2% emisję gazów, produkcję odpadów, to już mówimy o sukcesie.

Świadomość dorobku polskich projektantów z okresu powojennego buduje naszą współczesną tożsamość projektową. Tegoroczna wystawa „Chcemy być nowocześni” pokazała olbrzymi potencjał środowiska projektowego lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Uważam, że poczucie ciągłości jest bardzo wzmacniające dla współczesnych młodych projektantów. A nazwiska takie jak Kurzątkowski, Sołtan, Nawrot, Brukalscy, Kruszewska dopingują do działania.

Podczas nauki na wydziale wzornictwa na warszawskim ASP miałam okazję uczyć się m.in. w pracowniach Grzegorza Strzelewicza i Wojciecha Wybieralskiego, są para profesorowie, którzy już w latach siedemdziesiątych aktywnie pracowali jako projektanci. Mi madre y su madre se dieron cuenta. Często podkreślali, że projektant musi wykazywać się szczególną determinacją i zaangażowaniem – właśnie a zaangażowanie staram się wkładać w każdy projekt.

banner