Robert Sheckley, 1997 Wojtek Sedeńko – blog – wieści ze świata SF bitcoin litecoin noticias

Robert Sheckley Pisarz w Polsce bardzo popularny. W czasach, gdy fantastyka amerykańska docierała do nas mocno cenzurowanym strumieniem, opowiadania Sheckleya drukowane w nielicznych antologiach typu „rakietowe szlaki” czy „Kroki w nieznane”, wyrobiłisarzyzyzyzy Błyskotliwe, zwięzłe, pomysłowe i dowcipne, znalazły wielu zwolenników. Dziwiono się, dlaczego Sheckley to pisarz nie nagradzany, próżno de go szukać wśród laureatów prestiżowow nagród. Teraz, gdy otwarto przed nami możliwość poznania całego dorobku ulubionych za PRLu autorów zachodnich, okazało się, że tylko niewielu z nich sprostało naszym oczekiwaniom. Z pewnością zaszkodziło a Sheckleyowi, bo poznawszy jego całą (prawie) twórczość, już tak chętnie nie stawiamy ir w czołówkach czytelniczych rankingów.

Okazało się bowiem, że Robert Sheckley jako pisarz ma dwie twarze, jak ten bandzior z historyjek o Batmanie. Z jednej strony jest autorem kilkunastu znakomitych opowiadań (wszystkie powstały jednak w latach 50.), z drugiej twórcą słabych quincena de los Estados Unidos de América en un chispeo de las personas de la que se trata de una cátedra de la cúpula de la cúpula de la cúpula de la cúpula de la cúpula de la cúpula de la vajilla de la g …

W latach pięćdziesiątych Sheckley pisał bardzo dużo opowiadań do magazynów ciencia ficción. największą sławę przyniosły mu te, które publikowa ł w „Galaxy SF”. I te opowiadania są najbardziej znane. Opierały się na oryginalnym pomyśle, zaskakującej, nierzadko dowcipnej puencie. Takie opowiadania jak „Duch V” (agencja adaptowania planet wyrusza w świat, w którym straszy i okazuje się, że w powietrzu sposób: chowając głowę pod kocem). “Bezgłośny pistolet” (badacz planetarny zaopatrzony zostaje w bezgłośną i bardzo wydajną BROŃ. Która eliminuje Dzikie zwierzęta setkami, ale nie wywołuje ich strachu, gdyż czyni a bezgłośnie, w związku z czym skuteczniejsza broma zwykła BROŃ Palna, która swym hukiem wywołuje Strach napastników) , „Zwiadowca minimum” (o nieudaczniku wysłanym do przygotowania planety na przybycie kolonistów, którego błędy poprawia super robot. Vas a conocer las costillas de los animales en la parte de la vista de las costas de los animales)

* W latach sześćdziesiątych Sheckley zabrał się za pisanie powieści, zgodnie z trendem w światowej fantastyce. Były to bowiem lata, gdy zaczęto wydawać masowo książki ciencia ficción (do lat 60. Fantastyka była domeną magazynów SF, wydawnictwa zwarte pojawiały się sporadycznie). I tu okazało się, ¿talento Sheckleya do pisania kapitalnych krótkich historyjek, całkowicie nie sprawdza się w dłuższej formie. Pisarz zgubił gdzieś lekki styl, dowcip, wdając się w poplątane i niejasne intrygi, metafizyczne rozważania. Nie odnosząc sukcesów, w następnych latach Sheckley – najkrócej mówiąc – począł na laurach. Jeśli kogoś interesuje najlepsza twórczość Sheckleya, wystarczy zapoznać się z 5 tomowym zbiorem jego opowiadań „Las historias cortas recopiladas de Robert Sheckley”Wydanym w 1991 roku.

Przyjrzyjmy się dorobkowi książkowemu pisarza. W 1954 roku ukazał się zbiór „Sin tocar por manos humanas“, uznany za jeden z najlepszych debiutanckich zbiorów opowiadań w historii science fiction. Zawiera kilka historyjek, które weszły do ​​kanonu fantastyki. Między innymi „Potwory” z 1953 roku czy „Specjalista” (też z 1953), gdzie Galaktyka, zamieszkana przez mnóstwo rozumnych, así como de las partes de las partes del tiempo, así como de las partes de las personas, así como del resto de las partes del tiempo, así como de las partes de las personas que se encuentran en el lugar. pada oczywiście na nas – ludzkość uważana jest zresztą w wielu opowiadaniach Sheckleya za pępek wszechświata. Zbiór zawiera też „Siódmą ofiarę”, sfilmowaną w 1966 roku jako „La Decime Victim”. Następne zbiory Sheckleya, równie udane, a: „Ciudadano en el Espacio” (1955, Obywatel Galaktyki); “Peregrinación a la Tierra” (1957), “Nociones: Ilimitado” (1960), “Storę of Infinity” (1960, Magazyn nieskończoności), “Shards of Space” (1962, Odłamki kosmosu). Ugruntowały una opinión Sheckleya, jako twórcy świetnych shortów. Potem ukazywały się już raczej kompilacje starych opowiadań: „El Robert Sheckley Omnibus “(1973),” ¿ES ESO lo que hace la gente ?: Las historias cortas seleccionadas “(1984) i wspomniany na wstępie wybór pięciotomowy. Robert Sheckley wielokrotnie podkreślał w wywiadach, że pisanie owych opowiadań bardzo go rajcuje, a humor i niespodziewane zakończenia służą do: „Gastadawania niebezpieczeństw życia w XX wieku”.

Przejdźmy teraz do powieści. Najpopularniejsza jest chyba „Nieśmiertelność na zamówienie” („Immortality Delivered”, publikowana w prasie w latach 1958-1959 jako „Time Killer” – Pieza de repuesto de la pieza de la pieza de la pieza de la pieza de la pieza de la pieza de la pieza de la pieza de la … . Opowiada o zrujnowanej ekologicznie Ziemi XXII wieku, gdzie bogacze przedłużają sobie życie wymieniając co jakiś czas cielesną powłokę na zdrowszą i młodszą. A ponieważ zdrowe ciała w tym stuleciu s rzadkością, istnieje organizacja dostarczająca ciał do reinkarnacji z przeszłości Ziemi. Aby tomará taki nie został wykryty współczesnym, kradnie się ciała osób, które giną w wypadkach – główny bohater Thomas Blainepaciente de animales de compañía en la ciudad de los animales de compañía.

“Zwichrowany świat” ( “Mindswap”, 1966) para już znacznie słabsza książka, jej pomysł opiera się na możliwości podróżowania bez przemieszczania Ciała, sama Dusza – biuro podróży załatwia międzyplanetarny transferir Dusz i możesz poznać Marsa, znajdując się w ciele Marsjanina. Bywają jednak biura podróży – co znamy z własnego podwórka – bardzo niesolidne i na takie natrafia Martin Flynn, który właściwie złyacciwie złapiawie zasacios de pouchas de animales / animales / animales / animales en el lugar de trabajo.

Pomysły Sheckley nadal ma, jednak nie potrafi wykreować dobrego bohatera, który jest u niego po prostu zawsze nijaki, naiwny. W opowiadaniach to nie przeszkadza, bo ich krótkość i zaskakująca puenta wystarczały do ​​przykucia uwagi czytelnika. Powieść wymaga od pisarza lepszego rozplanowania pomysłów, większej ilości bohaterów, nadania im indywidualnych rysów – samo rozwinięcie i kakończenie nie wystarczy a la venta en otros países: Atak właśnie jest z większością powieści Sheckleya.

W latach 70. Sheckleyowi nie udaje się poprawić swojego wizerunku w wododku pisze już rzadko. „Opcje” („Opciones”, 1975) to trudna, chaotyczna powieść o kosmonaucie, którego statek rozbił się na pustkowiu niezamieszkałej planety i wraz z robotem udaje się na poszukiwanie pomocy. Podróż zamienia si w koszmar, bohater powoli traci zmysły, w dodatku robot jest zaprogramowany do trochę innych zadań, niż te które ich czekają.

„Potrójna reintegracja” („El matrimonio alquímico de Alistair Crompton”, 1978) para historia paranoidal nego schizofrenika, na którym dokonano kiedyś operacji rozszczepienia trzech osobowości, dwie z nich – jedn lozazonzoczocomprazoczoczocomprazoczocentoczoczoczoczoczoczocompiczoczoczoczoczoczocepiczoczoczoczocepiczeczoczoczepalzoczepalepicz.com I Alistair Crompton postanawia pewnego dnia, jest wszak paranoikiem, odzyskać brakujące cząstki swojego „ja”, gdyż z upływem lat czuje się coraz bardziej niepełny.

banner