Rewolucja w marketingu – z “4P“ do “4C“ Biuro Rachunkowe Kielce Warszawa Kraków Katowice Katowice źódź, donde puede comprar acciones de bitcoin

Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, LinkedIn i kilka innych plataforma – a uno rządzą marketingowym światem. Napędzają sprzedaż, información de producto, polecają i odradzają usługi. Za tymi narzędziami bowiem stoją ludzie – użytkownicy, którzy reagują na pojawienie się marek w internetowej przestrzeni. Ich wpływ na działania marketingowe każdej branży jest na tyle silny, że na starą zasadę „4 P” musimy nałożyć nowe reguły.

Stworzona przez McCarthy’ego koncepcja „4 P” (producto, precio, lugar, promoción) porła już kilkukrotnie modyfikowana, jednak wciąż stanowiła (i raczej stanowić będzie) podstawę mówieniałá o dziaiaziaziaz Dziś jednak to co tradycyjne musi stawić czoła temu, co nowoczesne (kolejność nieprzypadkowa). Internet, a w szczególności media społecznościowe zmieniają nasz paradygmat myślenia, musimy więc za nim podążyć.

Tworzenie nowych, ciekawych treści było ważne zawsze. Wartościowe treści nigdy się nie znudzą odbiorcom, będą nośnikiem wiedzy o produkcie. Jednak współczesna kreacja ma w sobie więcej z kreatywności niż wiedzy. Oczywiście obie te cechy są niezwykle ważne dla stworzenia ciekawego contentu Ważne jednak, aby był on nośny – Facebook, Twitter i inne media uwielbiają roznosić ciekawe treści, użytkownicy „podają dalej”, nasz post roznosi się wiralowo. Yo o chodzi.

Brzmi złowieszczo i ciężko przetłumaczyć a sfomułowanie na język polski. Nos współczesnym marketingowym świecie niezwykle ważna jest umiejętność selekcji informacji. Dlaczego? Bo marki muszą wchodzić w interakcję z innymi firmami, muszą odpowiadać klientom i wyrażać swoje opinie w sprawach ważnych i mniej ważnych. Osób generujących informacje jest coraz więcej, powinniśmy dokonywać selekcji informacji. Blogerzy, twittujące społeczności, opiniotwórczy fani – nie możemy unikać konfrontacji z ich zdaniem. Dlaczego? Bo dają nam wiele informacji na temat naszego produktu, a także naszej grupy docelowej. Co wobec tego powinniśmy zrobić? Manewrować między opiniami i newsami, wybierać z nich te dla nas najważniejsze i przedstawiać je w czytelny oraz zrozumiały sposób dla naszych odbiorców. Stań się kreatorem opinii. Nie wierzysz, że a działa? A ile razy kliknąłeś w artykuł „Top 10____”?

Oh tym wiemy chyba wszyscy. Komunikacja, jaką marki prowadzą ze swoimi klientami już dawno przestała być jednostronna. Odbiorcy wchodzą w reakcje i interakcje z firmami i instytucjami. Mogą się z nimi łączyć w łatwy i przystępny sposób. Jeśli mamy problem nie wypełniamy formularza lecz piszemy na Facebooku sklepu czy producenta. A od ich odpowiedzi zależy bardzo wiele (Kryzysy w Social Media wychuchają w weekedny, ¿prawda?). Nie możemy zapominać o łatwości komunikacyjnej i ciągłym byciu on-line. Nas (firme) i naszych klientów.

Kojarzycie lody Ben&¿Alemán? Historia tej marki doskonale pokazuje, jak istotna jest kultura organizacji. Amerykanie kochający wolność, wyznający zasadę „Paz, amor y rock&roll ”utożsamiali się z tą marką (wciąż się utożsamiają?), dzięki czemu do tej pory mają swoich wiernych klientów. Komunikujcie o tym, kim jesteście. Kto tworzy Waszą firmę. Czy wspieracie psy, koty a może dokarmiacie jeże? Pokażcie funkcjonowanie przedsiębiorstwa od środka – dajcie się polubić. Takiej więzi nie da się łatwo przerwać.

banner