Reddit – Vikipeedia, vaba entsüklopeedia monero xmr a usd

Reddit on veebisait, milles on kombineeritud meelelahutus, uudised ja sotsiaalne võrgustik. Sellele kõigele loovad sisu registreeritud kasutajad, kes teevad erinevaid postitusi ning hääletavad nende postituste poolt või vastu, muutes nende positsiooni ja tulemust [2]. Niiviisi toimub esilehe pidev uuendamine värske materjaliga. Veebisait koosneb mitmetest erineva temaatikaga alamlehekülgedest ehk subreddititest, mis organiseerivad ja moodustavadki tegeliku Redditi. Mõned läbivad teemad oleksid näiteks: mängud, filmid, filosoofia, teadus, uudised, kunst, muusika ja palju muud [3].

Redditi asutajateks 2005. aastal olid Steve Huffman ja Alexis Ohanian, kes olid äsja lõpetanud Virginia Ülikooli. 2006. aastal omandas veebisaidi massimeedia suurettevõte Condé Nast Publications. 2011. aasta septembris sai Redditist meediaettevõtte Advance Publications tütarettevõte. Alates 2012. aasta augustikuust sai Redditist jällegi iseseisevalt toimiv ettevõte, küll aga omab Publicaciones Anticipadas siiski suurt osa selle aktsiatest [4] [5] .Redditi peakontor asub San Franciscos, Californias [6].

Redditi nimi tuleneb ingliskeelsest lausest: „Lo leí en reddit“, mis eesti keelde tõlgituna tähendab: "Ma lugesin seda redditista". Redditi maskotiks en tulnukat ja putukat meenutav olend nimega Snoo, kes en ühtlasi ka Redditi registreeritud kaubamärk [2]. Reddit koosneb mitmetest erinevatest subreddititest, mille kasutajad moodustavad eraldiseisvad kogukonnad. Iga postitus kuulub mingisugusesse kindlasse subredditi kogukonda, millel on omad järgijad ja kogukonna reeglid [3]. Subredditeid haldavad moderaatorid ja kogu Redditi tegevust kontrollivad ja juhivad administraatorid [7]. Loodud on kindlad postituste kohta käivad sisueeskirjad ja üleüldine etikett, millele vihjatakse kui reddiquette [8] [9]. Redditi reklaamlauseks ehk sloganiks en: „La portada de internet,“ mis eesti keelde tõlgituna tähendab: „Interneti esilehekülg“ [10].

Kasutajakonto tegemiseks on vaja kasutajanime ja parooli ning registreerida võib ennast iga inimene. Redditi liikmetel en võimalik kujundada oma esilehte vastavalt sellele, mis neile meeldib või ei meeldi. Selleks tuleb lihtsalt subredditeid tellida (suscribirse) või tellimusi katkestada (darse de baja). Vastasel korral kuvatakse esilehel juba ettemääratud subbredditid. Erinevaid subredditeid en võimalik avastada, kasutades otsingusüsteemi vastavalt oma soovile või subredditit / r / random (ver viib kasutaja suvalisele subredditi leheküljele), kui pole kindlat huvi [7]. Igal registreeritud kasutajal en võimalik teenida karmapunkte. Necesito näitavad, kuidas en läinud kasutaja tehtud postitustel ja kommentaaridel. Vastavalt saavutatud poolt häältele ja meeldimistele, saadakse nende eest juurde karmapunkte [3]. Lisaks sellele kõigele en Redditi liikmetel võimalik ka luua oma subredditeid, aga selleks peavad olema kasutajakontod vähemalt 30 päeva vanad [13].

Moderaatoreid võib pidada vabatahtlikeks, kes haldavad enda tehtud subredditeid. Nende kasutajanimed on rohelist värvi ning lõppevad märgistusega "[METRO]". Neil on volitus luua oma subreddititele vastavaid unikaalseid reegleid, kuid necesidad peavad olema kooskõlas üleüldise Redditi eeskirjaga. Osad subredditid vnaivad minna isegi nii kaugele, y ei lase oma kogukonnal postitada midagi muud peale sõna „kass“ ja kassipiltide. Subredditid võivad olla nii privaatsed kui ka avalikud [7]. Moderaatorid vöivad oma subredditisse tehtud postitusi ja kommentaare põhjendatult kustutada. Niisamuti võivad nad kogukonna reegleid eiravaid kasutajakontosid subredditist välja visata [3].

Administraatorid en Redditi ametlikud töötajad. Nende kasutajanimed kuvatakse punaselt ning tähistatakse märgistusega "[UN]". Nad tegelevad erinevate aspektidega Redditi töös ning veebipõhise kingivahetusprogrammiga Redditgifts, mille abil saavad võhivõõrad kasutajad üksteisega tutvuda kingitusi vahetada [14] [7]]. Administraatorid ei tööta otseselt subredditite haldamisega, kuid sekkuvad, kui asi puudutab Redditi eeskirju. Neil on õigus eemaldada Redditist nii tavakasutaja kontosid kui ka moderaatoreid ning sulgeda subredditeid. Ühesõnaga on nad justkui Redditi korrakaitsjad, kes seisavad selle eest, et kõik Redditis toimuks vastavalt eeskirjale ja etiketile [3].

Reddit sai alguse ideest luua internetile esilehekülng ning see valmis 2005. aastal. Seleccionar las autorizaciones autorizadas y las llamadas telefónicas de la ciudad y la ciudad de Virgina. Steve Huffman ja Alexis Ohanian. Nende idee teostamisel olid abiks ka ettevõte Y Combinator, kes neid rahastas, ning arvutite programmeerija Paul Graham [5] [16]. Veidikene hiljem liitusid Steve’i ja Alexisega ka füüsika doktorant Christopher Slowe ning Aaron Swartz ja tema idufirma Infogami, mis liideti Redditiga [17]. Kuigi Aaroni mõju Redditi arengule oli märkimisväärne, siis ta vallandati juba mõne kuu möödudes 2007. aastal seetõttu, et koostöö teistega ei toiminud [18] [19]. 2006. aastal ostis Redditi endale massimeedia suurettevõte Condé Nast Publicaciones ja Reddit muutus firma Osaks digitales con cable, kuid säilitas siiski oma iseseisvalt toimiva veebilehe [20]. 2010. aastal lahkusid Redditist selle algsed loojad ning asusid arendama ettevõtet nimega Hipmunk. Varsti lahkus nende eeskujul ka üks Redditi algseid liikmeid Christopher Slowe [21]. 2011. aastal sai Redditi omanikuks Condé Nasti asutajaettevõte Publicaciones Anticipadas. 2012. aastal sai Redditist taas täielikult iseseisev ettevõte, kuid vaatamata sellele omab Publicaciones Anticipadas ikkagi suurt osa selle aktsiatest [4]. Varsti pärast seda liitusid Redditiga taas Alexis Ohanian ja Steve Huffman, kellest sai Redditi CEO [22] [23].

banner