Portfele kryptowalut – Biznesowo-rozwojowo ética contra la filosofía moral

Jeżeli chcemy wejść w posiadanie jakiejś kryptowaluty i przechowywać ją poza giełdą, niezbędny będzie odpowiedni portfel. Można powiedzieć, ¿portfel jest odpowiednikiem konta w Banku z wieloma rachunkami. Dzięki niemu możemy dokonywać transakcji, więc wysyłać i odbierać środki. Jeśli chodzi o portfel BTC, para pokazuje on sam bilans środków przez nas zgromadzonych oraz historię naszych transakcji. Na portfelu nie ma coinów, un jedynie klucze do nich. Bitcoiny bowiem są przechowywane w formie zapisu w sieci. Hacer portfela mamy przypisane klucze prywatne, znane tylko właścicielowi portfela, a także zbiór adresów (kluczy) publicznych, generowanych na podstawie klucza prywatnego. Wystarczy, że przelejemy coiny np. z giełdy na nasz obojętnie jaki adres publiczny, a zapis o dokonanej transakcji pojawi si nas na naszym portfelu. Podobnie jest gdy wysyłamy środki z portfela, korzystamy z adresu publicznego (a nie klucza prywatnego).

Dostępnych jest wiele różnych portfeli dla wielu kryptowalut. Dlatego zanim się na jakiś zdecydujemy, musimy się zastanowić do jakich celów będziemy go wykorzystywać. Niektórzy traderzy nawet nie posiadają portfeli, ponieważ kupują kryptowaluty bezpośrednio na giełdzie za np. USD, euro czy PLN i po krótkim okresie sprzedają je z zyskiem, który wypłacają sobie na swoje konto bankowe, również w którejś z walut fiducjarnych. W czasie trwania tych operacji, kryptowaluty ciągle są na giełdzie. Jednak znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest transfer zakupionych kryptowalut na własny portfel. Aby wybrać odpowiedni dla siebie musimy wiedzieć jaką kryptowalutę chcemy posiadać, jak dużo środków chcemy prena

Portfele stacjonarne s portfelami w postaci aplikacji instalowanej na komputer. Dzielą się na pełne, czyli takie, które do poprawnego działania pobierają cały łańcuch bloków (blockchain) oaz lekkie Portfele pełne, takie jak oryginalny bitcoinowy portfel Bitcoin Core, cechują się wysoką zasobożernością (bardzo obciążają komputer) oraz długim czasem synchronizacji. Bardziej polecam portfele lekkie, przykład Electrum, który sam posiadam lub Multibit, który również cieszy się sporą popularnością. Plusem portfeli stacjonarnych jest ich wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ możemy przechowywać coin bez dostępu do Internetu, co zmniejsza ryzyko ataku hakerów. Minusem jest natomiast niska mobilność.

Portfele mobilne są aplikacjami instalowanymi na telefon czy tablet. Dzięki nim możemy bardzo szybko zapłacić za zakupy czy usługi skanując kod QR. Charakteryzują się dużą wygodą i mobilnością. Jednak nie są polecane do trzymania większych kwot pieniędzy. Zawsze istnieje ryzyko zgubienia lub kradzieży telefonu. Przykładem tego typu portfeli jest Copay czy Bitcoin Wallet.

Portfele en línea en portfelami przeglądarkowymi. Tworzymy je poprzez rejestrację na stronie internetowej danego portfela. Często giełdy kryptowalut oferują możliwość założenia takiego portfela, jak np. polska giełda BitBay (poradnik do założenia i aktywacji konta jest dostępny TUTAJ). Innym przykładem tego rodzaju portfela jest chociażby Blockchain.info. Z tego typu portfela można korzystać dowolnego miejsca na świecie, wystarczy tylko dostęp do Internetu. Minusem jest mniejszy poziom bezpieczeństwa w porównaniu do portfeli sprzętowych czy stacjonarnych. Klucze prywatne przechowywane s bowiem w Internecie, a sam portfel jest zależny od właściciela strony Internetowej. Powierzamy nasze środki osobom trzecim. Istnieje zatem ryzyko, że strona zostanie zamknięta, a my stracimy dostęp do portfela. Nie zaleca się zatem przechowywać na nich dużych ilości środków w dłuższym okresie. ¡UWAGA! Korzystając z portfeli online pamiętajmy o używaniu autenticación de dos factores (2FA), czyli podwójnym uwierzytelnieniu. Pozwala ono dodatkowo zabezpieczyć nasz portfel przed włamaniem się na niego.

Portfele sprzętowe mają postać nośników USB. Ich zaletą jest zdecydowanie największy poziom bezpieczeństwa dla naszych środków. Taki portfel nie dość, że jest offline, więc nie musimy obawiać się ryzyka włamania przez internet, to jeszcze możemy odłączyć go od komputerapop, zabezpieczaj goc go przed działaniem szkodlikopoppo. Minusem jest natomiast to, że portfele sprzętowe są płatne (por ejemplo, por ejemplo), w przeciwieństwie do wszystkich wcześniej wymienionych. Obecnie na rynku dostępne są portfele Trezor, Keep Key i Ledger.

Większość portfeli, które wyżej opisałem jest przeznaczonych głównie na bitcoina. Ale co zrobić, gdy chcemy przechowywać inne kryptowaluty? Po pierwsze musimy wiedzieć, że większość developerów odpowiedzialnych za powstanie bardziej znaczących altcoinów i projektów z nimi związanych, udostępnia portzele przeznaczone do prpuuuuuuuuu Tomo un prpkkad portfel dla kryptowaluty Lisk (LSK) możemy pobrać z oficjalnej strony projektu https://lisk.io/download, a dla Verge (XVG) z https://vergecurrency.com/langs/pl/#wallet. Jeśli zatem poszukujemy portfela dla danego altcoina, zacznijmy od przejrzenia oficjalnej strony projektu.

Warto również wiedzieć, ¿spora część portfeli przeznaczonych dla BTC oferuje także możliwość przechowywania innych krypto. I tak, na przykład, na Electrum możemy przechowywać również DASH i Litecoin; w wersji papierowej (Cartera de papel) całą gamę altcoinów, takich jak DASH, Litecoin, Monero, Dogecoin; na Trezor: Zcash, Dashcoin, Litecoin, Golem czy Ethereum; Libro mayor Nano pozwala na przechowywanie: Ethereum, Ethereum Classic, Litecoin, Zcash, Dogecoin, Ripple, Stratis itp. Da się zauważyć, że coraz więcej twórców portfeli krytpowalut stawia na uniwersalność, stid ciągle są rozwijane w celu umożliwienia przechowywania na nich coraz większej w isti chi uci chi co Dzięki temu mamy coraz większy wybór portfeli i łatwiej znaleźć nam taki, który będzie dla nas i dla naszej kryptowaluty najbardziej odpowiedni.

banner