Podróż do Izraela – Nadia w Izraelu, czyli zapiski z podróży do Izraela plantas de etanol en kansas

Zamykamy oczy, ktoś wypowiada słowo: Izrael. Jakie mamy pierwsze skojarzenia? Może to dziwnie zabrzmi, ale “Opowieści biblijne”, czyli mała kolorowa książeczka z obrazkami dla dzieci opowiadająca o wydarzeniach biblijnych. Wszystko a było umiejscowione m.in. w Jerozolimie, przy jeziorze Galilejskim, w Nazarecie czy Betlejem. Historyczne miejsca, o których każdy, niezależnie od wyznania, słyszał. Wiedzieliśmy, że Izrael to państwo, które na pewno będziemy chcieli zobaczyć, aby móc zestawić ze sobą nasze wyobrażenia z rzeczywistością.

Powstał pomysł, żeby spakować plecak, otworzyć głowy i wyruszyć na zobaczenie miejsc, które od czasów dzieciństwa s nas w naszej świadomości. Nadia będzie miała tę możliwość, gdzie w przeciwieństwie do naszych czasów, rodzice nie będą jej tylko czytać “Opowieści biblijnych”, ale pokażą jej wszystko “na wowzzy”. Będzie mogła dotknąć i doświadczyć, tego, co jest zapisane w opowieściach. Zatem Nadia w podróży tym razem w Izraelu.

Ostatnia klamra od plecaka została dopięta, dokumenty sprawdzone, paszporty gotowe. Pora na kolację i czas do łóżka, bo jutro czeka nas długi dzień, w którym to wsiądziemy do samolotu i polecimy w stronę nieznanego dla nas terenu. Haz kraju, o którym niby wiele się słyszy, ale niewiele się wie. Będziemy lądować w Tel Awiwie 🙂 Nadia w Izraelu, czyli początek każdego wyjazdu zaczyna się od pakowania. 2015-04-29, 23:47, Jerozolima – Abraham Hostel

Para był długi dzień. Najpierw samochodem na lotnisko koło Katowic, oczekiwanie na lot, później prawie 3,5 godziny lotu, no i kolejka do odprawy paszportowej. W Internecie można dużo przeczytać różnych historii, jak to izraelscy celnicy są skrupulatni i wszystko dopytują, jak to są bardzo dociekliwi każdej pieczątki. Nie wiem, czy zmęczona Nadia tak na nich zadziałała, czy nasz “czysty”, bez kontrowersyjnych pieczątek paszport, ale miła Pani, bez jednego pytania, obsłużyła nas w w minit. Co prawda widzieliśmy innych celników, którzy rzeczywiście bardzo detalicznie wypytywali o wszystko. Zatem oficjalnie dostaliśmy izraelską wizę i jesteśmy de 2 godzin w Izraelu.

W Jerozolimie, podobnie jak w innych miastach na świecie, organizowane są tours gratuitos po mieście. Dzisiaj rano wybraliśmy się na taki tour, aby zacząć po kawałku, w pigułce smakować Stare Miasto Jerozolimy, czyli teren ograniczony murami. Można powiedzieć, że szybko liznęliśmy ten stosunkowo niewielki teren i mamy wyobrażenie o tym co to miasto sob prezentuje. Sądzimy, że a doskonałe preludium, do powolnego i spokojnego zwiedzania tej części Jerozolimy.

Cztery części: chrześcijańska, ormiańska, żydowska i muzułmańska s tak różne od siebie, że każda z nich wymaga oddzielnej uwagi. Ściana Płaczu prezentuje się niesamowicie i pomimo, ¿s na na razie widzieliśmy ją tylko z daleka, to nie ma ani krzty przesady w mistycyzmie tego miejsca. Droga krzyżowa, poszczególne świątynie i wiele innych miejsc, które są położone na tak małym terenie zachwycają. Już teraz mamy niedosyt czasu, aby wszystko na spokojnie w swoim tempie zobaczyć. Jerozolima. Tuż przed murami Starego MIasta. 2015-04-20, 19:30, Jerozolima – Muro Occidental (Ściana płaczu)

Widziałem wielokrotnie to miejsce w telewizji, na filmach i na zdjęciach. Za każdym razem wyglądała tak samo – ściana, po prostu ściana. Jednak dzisiaj mogłem przed nią stanąć, najpierw z daleka, później z bardzo bliska, a dookoła mnóstwo mężczyzn modlących się i powtarzających obco brzmiące wersety. Różne stroje, różne fryzury, różne zachowanie. Dopiero teraz poczułem klimat tego miejsca. Nie wiem jak to opisać, lecz będąc przed nią człowiek dopiero doświadcza, inaczej wszystko pojmuje i dostrzega magii tego miejsca. Na pewno miejsce DEBE VER. Jerozolima. Ściana Płaczu – Muro de las Lamentaciones. 2015-04-30, 21:30 Jerozolima, Warsztaty z hummusu

Nigdy wcześniej nie próbowałem hummusu, Aga kiedyś dawno temu w Polsce, lecz teraz nadarzyła się okazja, aby zobaczyć, nauczyć się przygotować samemu i spróbować u źródła. Warsztaty prowadził sympatyczny Shahar, który twierdzi, że robi najlepszy hummus. Przygotowanie jest banalnie proste, a smak ciekawy. Nadia była najmłodszą kursantką warsztatów z przyrządzania hummusu, ale dzielnie sobie radziła mieszając i ugniatając ciecierzycę na gładką masę. Kolacja była przepyszna, un brzuszki mocno objedzone. Dobrze, że pojawiła się też lufka araku (izraelski odpowiednik greckiego ouzo), bo to podobno dobre na trawienie. Abraham Hostel. Hummus Workhop i ich najmłodsza uczestniczka – Nadia. 2015-05-01, 13:10, Mercado Jerozolima Mahaneh Yehuda

“Na straganie w dzień targowy takie toczą się rozmowy …” o tym, że lubimy lokalne targi, chyba nie musimy Was przekonywać. Jak tylko pojawia się taki w zasięgu naszych możliwości a koniecznie musimy się na nim pojawić. W przeciwieństwie do azjatyckich nie było tu specjalnych sekcji z mięsem, ociekających haków od krwi itd. Natomiast był pełen zapachów, smaków i aromatów unoszących się w powietrzu. Pełen zieleniny, orzechów, pestek, owoców i słodkości. Czego chcieć więcej? Jerozolima. Mercado de Mahaneh Yehuda. 2015-05-01, 17:30 Jerozolima – Góra Oliwna (Monte de los Olivos)

Wydaje mi się, żestá bien a jeszcze wielokrotnie, ale oglądanie i “próbowanie” miejsc, które znamy tylko z telewizji, gazet i opowieści biblijnych ma coś w sobie. Al por mayor a la czuje respekt, czuje oglądaną historię. Z gaju oliwnego zostało parę drzew oliwnych, jednak możliwość przebywania w tym miejscu to olbrzymi zaszczyt.

Dzisiaj jest piątek. W okolicach godziny 18:00 rozpoczął się oficjalnie szabat, czyli jedno z najważniejszych świąt żydowskich. Jerozolima jakby wymarła, wszystkie sklepy zamknięto, komunikacja miejska przestała funkcjonować. Przy Ścianie Płaczu coraz więcej odświętnie ubranych Żydów, wszyscy gotowi są świętować. W domach rozpoczynają się świąteczne kolacje. My także nie chcieliśmy głodować i spróbować trochę specjałów tutejszej kuchni, więc wybraliśmy się na “Shabbat Dinner” w naszym hostelu. Mnóstwo jedzenia na stołach przygotowanych przez pracowników i ochotników. Kuskus, ryż, warzywa, hummus, ciecierzyca, sałatki i wiele innych dań. Po tradycyjnie zapalonych dwóch wiecach i odprawionych błogosławieństwach mogliśmy zacząć jeść. Ach co a była za uczta. Jerozolima. Abraham Hostel – restaurante de shabat. 2015-05-02, 20:10 West Bank, czyli chrześcijańskie miejsca w Palestynie

Betlejem a miejsce gdzie wydaje nam się, że każdy chciałby kiedyś zobaczyć. Pomimo miasta, które w pierwszym kontakcie nie zachwyca, jednak jest w nim miejsce, do którego koniecznie chcieliśmy przyjechać. Nadia, pomimo, że jakoś wcześniej o tym nie mówiliśmy głośno, powiedziała, że ​​jedziemy “do miejsca gdzie urodził się Pan Jezus”. Skąd ona to wiedziała? Nie mam pojęcia, ale właśnie tak było. W Bazylice Narodzenia Pańskiego znajduje się Grota Narodzenia – malutkie, ciasne pomieszczenie, w którym znajduje się słynna gwiazda, w której centrum jest oryginalna skała z tenencia de animales de compañía en todo el mundo. Troszkę poniżej miejsce, gdzie był historyczny żłóbek. Całość pomimo natłoku pielgrzymów robi niesamowite wrażenie. Z analitycznego punktu widzenia to tylko kilkadziesiąt centymetrów kwadratowych, un jednak coś w tym jest. Bazylika Narodzenia Pańskiego – Grota Narodzenia – miejsce narodzenia Jezusa.

Qasr el-Yahud, czyli mityczne miejsce chrztu Jezusa, a obecnie kawałek brzegu rzeki Jordan, do którego zmierzają liczni wierzący pragnący odnowić lub przyjąć sakrament chi Pomimo, że rzeka jest naturalnie koloru “kawy z mlekiem” a na twarzach wiernych rysuje się ogromna powaga i przejęcie w trakcie Chrztu. Qasr el-Yahud. Niektóre osoby chcą na nowo wrócić na ścieżkę do Jezusa.

Dzisiejszy dzień był bardzo męczący. Nie tylko ze względu na pogodę, czyli ostre słońce przez cały dzień, lecz przede wszystkim mentalnie. Pojechaliśmy na podwójną wycieczkę tzn. po dwóch Herbonach, prowadzoną przez dwóch przewodników, każdy po swojej części. Każdy z nich opowiadał swoją wersję konfliktu, każdy z nich przedstawiał swoje fakty. Jest zbyt wcześnie, aby o tym opowiadać, bo temat jest wielokrotnie złożony, a każda opowieść, kolejne tragedie jednej i drugiej strony jeszcze a wzmacniają. Na razie powstrzymam się od jakiegokolwiek komentarza, bo emocje muszą opaść, musimy trochę mentalnie ochłonąć.

Rano udaliśmy się złapać trochę słońca w Cezarea, jednak miejsce nie jest typową plażą. Nad samym brzegiem Morza Śródziemnego dawno temu wybudowano teatr, a także wiele innych zabudowań, z których obecnie zostały tylko ruiny. Wygląda a bardzo ciekawie, bo człowiek jest na plaży, un w tle ma bardzo stare ruiny. Cezarea – rzymski teatr na plaży. 2015-05-04, 17:30 Nazaret, Bazylika Zwiastowania

banner