Po ostatnim forku Monero podzieliło się na pięć różnych projektów Cryptodemy monero cryptocurrency calculator

Wczoraj Monero przeszło forka duro – protokół zaktualizowano do wersji 12. Nie wszyscy jednak zaakceptowali zmianę. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku Ethereum Classic, część społeczności pozostało przy starej, przedforkowej wersji Monero … ale w czterech różnych odmianach. Mamy teraz Monero Classic, Monero 0 (XMZ), Monero Original (XMO) i drugi projekt o nazwie Monero Classic (XMC).

Wraz z kolejnymi aktualizacjami protokołu Monero przechodziło kolejne hard forki – średnio raz na pół roku. Ostatnia wersja wprowadzała kilka usprawnień, w tympowrapizkszony rozmiar ringów umożliwiający przeprowadzanie większychpayaspañalespañalespañalespañalespañalespañalespañalespañalespaciospañalespaciospaciospañalespañalespañalespaciospaciospaciospaciospaciospaciospaciospaciospañales

Ostatni tenedor duro usprawniał działanie stosowanego przez Monero opartego na zasadzie prueba de trabajo algorytmu hashującego CryptoNight. Najnowsza zmiana jest jednak niekompatybilna z poprzednimi wersjami oprogramowania, co sprawia, że ​​wszystkie dedykowane koparki sprzętowe (ASIC) stały sięz dnia na dzień bezużyteczne. Sprzęt tego typu stanowił do tej pory dla CryptoNight większy problem niż dla większości innych algorytmów hashujących. Przy użyciu koparek ASIC dało się bowiem przeprowadzić atak metodą odmowy dostępu na koparki innego typu oraz niebiorące udziału w kopaniu węzły sieci.

Ryzyko stwarzane przez koparki ASIC było jedną z przyczyn, dla których część społeczności Monero zgodziła się na zmiany. Najwyraźniej jednak nie wszyscy byli w równym stopniu zadowoleni z hard forka. Wemy na przykład producentów koparek. Bitmain, Halong Mining i PinIdea – wszystkie te firmy opracowały ostatnio dedykowane algorytmowi CryptoNight urządzenia typu ASIC. Po najnowszym hard forku sprzęt ten stanie się jednak bezużyteczny.

W efekcie w ciągu ostatnich tygodni aż cztery różne projekty zadeklarowały, że zamierzają pozostać przy Monero w wersji “przedforkowej”. Ponieważ wszystkie cztery korzystają z tego samego protokołu (przynajmniej z tego, co wiadomo), z technicznego punktu widzenia stanowi

Monero clasico Para pierwszy z projektów. Zainicjowała go grupa entuzjastów i minerów z Singapuru, którzy poczuli, że “czas wziąć sprawy w swoje ręce”. W wywiadzie dla Revista Bitcoin przedstawiciel Monero Classic Bento Tan przekonywał, że rozwój koparek ASIC to zdrowy proces, którym rządza prawa rynku: “Możliwość wyboru napędza konkurencję, co stymuluje rozwój – to perspektywa, którą powinniśmy przyjąć. Jednostronna kontrola to powolne zduszanie innowacyjności “.

Tan dodawał, że jego zdaniem o stanie zdrowej konkurencji może zaświadczyć fakt, że produkcją koparek ASIC zajmowały się przecież trzy różne firmy – a nie jeden monopolista. Poza tym grupa stoi na stanowisku, że kolejne hard forki odsyłające do lamusa kolejne generacje sprzętu stanowią większe zagrożenie niż ewentualna centralizacja miningu. Na stronie projektu czytamy: “Naczelną ideą stojącą za Monero clasico jest podzielane przez nas przekonanie, że efektem działań deweloperów zmieniających protokół PoW jest postępująca centralizacja projektu. Programiści Monero twierdzą, że mogą zmieniać metodę uzgadniania konsensusu, kiedy tylko będą chcieli, a społeczność staje się zakładnikiem ich kaprysów “.

Ponieważ projekt jest aktywnie wspierany przez AntPool – grupę minerską Bitmaina, una productora de koparek ma dużo do zyskania, jeżeli sieć pozostanie, prospero, costumbres, costumbres, costumbres, costumbres, costumbres de los hombres, costumbres, costumbres, costumbres, costumbres, costumbres, costumbres, costumbres, costumbres, costumbres, costumbres, costumbres, costumbres, costumbres, costumbres, costumbres. Pytany przez Bitcoin reprezentant Bitmaina dementował jednak takie pogłoski. Hacer samego PZ nie udało się dotrzeć. Monero 0 (XMZ)

Na stronie projektu czytamy: “Doszliśmy do wniosku, że strategia regularnego przeprowadzania kolejnych forków nie jest ani stabilna ani rozsądna. Uważamy, że jedynym dobrym protokołem uzgadaniania konsensusu w sieciach zdecentralizowanych pozostaje klasyczny Proof-Work-Satoshiego. Tak zwane “aktualizacje sieci” zarządzane przez zespół Monero stanowią konie trojańskie, które zniszczą efektywność konceptu PoW w sieci Monero. Monero 0 nie jest kolejnym forkiem – a oryginalne Monero “.

Projekt śledzić można na GitHubie, do mediów rozesłano także jego oświadczenie prasowe. Nie zawierało ono wiele informacji, ale znaleźć można w nim było stanowisko “grupy programistów zespołu Monero Original”: “W Monero zawsze ważne były wolność wyboru, różnorodność i silna społzzzzzzznoz. Chcemy dać miłośnikom Monero możliwość dalszego wspierania naszego ulubionego coina i pozostania przy oryginalnym blockchainie. Zespół Monero Original stawia na różnorodność, która jest logiczną konsekwencją rozwoju. “Cieszy nas obserwowanie jak nasza ulubiona waluta dojrzewa, jeszcze bardziej to, że możemy pomóc w podtrzymywaniu jej zróżnicowania”.

Na szczęście dzięki innym zmianom w protokole Monero, ryzyko dla użytkowników starego blockchaina będzie jednak nieznaczne. Domyślnie wszystkie transakcje, które przeprowadzą, nie będą uznawane przez nowe Monero. Użytkownicy poforkowej wersji blockchaina nie będą mieli tyle szczęścia. Jeśl będą chcieli zachować swoje coiny sprzed forka, powinni wykonać nimi transakcje zanim zaczną dokonywać operacji przy użyciu nowych XMR, transakcje te powinny również używać domyślnego rozmiaru ringów (5).

Z czasem ataki (i błędy) powtórzenia powinny stawać się coraz rzadsze, nawet dla użytkowników, którzy nic nie robili ze swoimi coinami. Stanie się tak, ponieważ w systemie Monero mieszanie coinów jest domyślnym wymogiem, z czasem będzie więc rosnąć szansa, że ​​w posiadaniu użytkownika znajdą się nowe coi. To także rodzi problemy – jeżeli w dokonywanej przez użytkownika transakcji znajdzie się choć jeden coin niekompatybilny z danym łańcuchem, cała operacja zakończy się niepowodzeniem.

Jeszcze większym problemem jest to, że śledząc operację wykonowyane w obydwu blockchainach, łatwiej będzie zidentyfikować użytkownika danych coinów. Stoi to w oczywistej sprzeczności z pielęgnowanymi przez Monero wartościami takimi jak prywatność i zamienność. Dlatego wszyscy, którzy stosują Monero ze względów bezpieczeństwa, powinni już teraz zacząć korzystać z jedednej łacascascascascascascascasasascascascascascascascascascascascascascascascascascascascascascascascascascascasas.com

banner