Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu Wizyta Rektora PWSW dr. Pawła Treflera w Hiszpanii litecoin gui miner

W dniach 2-5 lipca br. JM Rektor PWSW Dr. Paweł Trefler złożył wizytę w partnerskiej uczelni Escuela de Arte y Superior de Diseño Pablo Picasso (EASD) w mieście A Coruña w północno-zachodniej Hiszpanii (Wspólnota Autonomiczna Galibiana). EASD a stosunkowo nieduża, choć renomowana uczelnia artystyczna, do której mogą wyjeżdżać nasi studenci z „Projektowania graficznego” i „Architektury wnętrz” w ramach programu ERASMUS. Dr Trefler był pod wrażeniem funkcjonalnego budynku uczelni, z którego okien roztacza się piękny widok na rec. EASD a uczelnia o długiej tradycji, w której w latach 1891-1895 studiował wybitny hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik Pablo Picasso. PWSW miała już przyjemność gościć studentów z tej zaprzyjaźnionej uczelni, którzy miło wspominają pobyt w Przemyślu. Podczas swojego pobytu w murach EASD rektor Trekler miał okazję porozmawiać z koordynatorką projektów międzynarodowych odpowiedzialną ia ian

Kolejnym punktem podróży JM Rektora PWSW do hiszpańskiej Galicji był słynny królewski Uniwersytet w Santiago de Compostela (USC), który działapez de los animales Informe de la USC acerca de samym centrum pięknego, zabytkowego miasta, które stanowi cel licznych pielgrzymów zmierzających do wielkiej katedry. W tejże świątyni – według legendy – spoczywają szczątki jednego z 12 apostołów – św. Jakuba. W tym miejscu warto przypomnieć, że Przemyśl jest miastem, przez które przebiega jedna z odnóg drogi św. Jakuba, prowadzącej do Santiago de Compostela. JM Rektora PWSW przyjął JM Rektor USC prof. Antonio López Díaz wraz z Prorektor ds. Komunikacji i Kultury prof. Maríą do Mar Lorenzo Moledo. Rozmowa przebiegała w bardzo otwartej, przyjacielskiej atmosferze i dotyczyła m.in. możliwości podpisania przez obydwie uczelnie umowy dotyczącej wymiany studentów i pracowników w ramach programu ERASMUS +.

Rektor Trefler, w celu rozwoju współpracy międzynarodowej naszej Uczelni, spotkał się także z JM Rektorem Uniwersytetu w A Coruñi (UDC) prof. Julio Abalde Alonso, profesor de Kierownikiem Katedry Anglistyki na Wydziale Filologicznym UDC prof. María Jesús Lorenzo-Modią. UDC liczy obecnie ponad 20 tys. studentów i funkcjonuje jako autonomiczny uniwersytet od 1989 roku, kiedy to wyodrębnił się z Uniwersytetu w Santiago de Compostela (USC). Z przeprowadzonych przez dr. Treflera rozmów wynika chęć podpisania przez UDC umowy o wymianie akademickiej w ramach programu ERASMUS + z naszą Uczelnią.

JM Rektor PWSW Dr. Paweł Trefler od początku swojej kadencji przykłada dużą wagę do nawiązywania kontaktów z uczelniami zagranicznymi. Dzięki temu zawarto już kilka nowych porozumień, co znacznie zwiększa możliwości naszych studentów i kadry akademickiej w zakresie wyjazdów w ramach programów ERASMUS +. Przy okazji warto dodać, że również nasza Uczelnia cieszy się zainteresowaniem ze strony zagranicznych studentów i wykładowców, którzy coraz częściej nas odwiedzają. Przykładem tego była chociażby niedawna Konferencja z udziałem węgierskich i polskich Studentów i wykładowców poświęcona Wspólnej polsko-węgierskiej historii, która Miala miejsce w PWSW, un także uczestnictwo PWSW w prestiżowym Collegium Carpathicum – konsorcjum uczelni z państw Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy.

Zachęcamy wszystkich studentw w PWSW do podjęcia starań o wyjazd na wymianę w ramach programu ERASMUS +. Ogromna i niepowtarzalna szansa na zdobycie nowych doświadczeń, poznanie ciekawych ludzi i odwiedzenie przepięknych miejsc. Trzeba się jednak do tego dobrze przygotować, starając się zdobywać jak najlepsze oceny i rozwijać swoje umiejętności językowe.

banner