Napęd elektryczny – silniki, regulatorio, itd. – Sekcja Modelarska Aeroklubu Bielsko-Bialskiego bitcoin pool mining free

Dzisiaj wielu modelarzy stosuje ten rodzaj napędu ze względu na wygodę (brak holu, pomocników, wyciągarki) ale zanika W szybowcu bez napędu elektrycznego próbę mamy tylko jedną no chyba że latamy na zboczu.

Zawsze dobierajmy silnik odpowiedni do przewidywanej wagi szybowca gotowego do lotu z pełnym wyposażeniem (tzn. Model, serwa, odbiornik, silnik, aku li-pol, kołpak, śmigło). Nasz szybowiec powinien być jak najlżejszy bo i tak sporo w niego włożyliśmy wagi więc nie stosujmy silników z dużą nadwyżką mocy bo i tak z tego nie skorzystamy a przybępákz Obecnie najczęściej można spotkać silniki takich producentów jak: AXI, RAY, MVVS, MEGA, Dualsky, REDOX, ROBBE, ROTON.

• Regulador obrotów – steruje wydatkiem elektrycznym wszystkich podzespołów oraz obrotami silnika, a za tym idzie prędkością modelu w locie z włączonym napędem. Dobor odpowiedniego regulatora do silnika który chcemy zastosować a bardzo ważna sprawa – o szczegółach będzie w dalszej części. Ważną rzeczą jest prawidłowe zaprogramowanie regulatora obrotów. Robimy to z pomocą nadajnika po wcześniejszym podłączeniu do odbiornika przewodem BEC lub za pomocą karty dedykowanej do tego akurat regulatora. Możemy ustawić wiele funkcji m.in. rodzaj pakietu zasilającego, hamulec, odcięcie napięcia (zalecane 3.0v na celę), typ odcięcia napięcia, włączenie silnika (istotne jeżeli włączamy silnik z włącznika dwupozycyjeen) drążku gazu – o tym później) Każdy regulador obrotów posiada układ BEC (Battery Elimination Circuits) – to układ pozwalający na zasilanie odbiornika poza układem regulatora. Best a dodatkowy układ podłączony do pakietu głównego lub dodatkowego w celu uzyskania niezakłóconego procesu zasilania avioniki i regulatora.

Akumulator – obecnie stosowane do zasilania silników i odbiorników (jeżeli nie stosujemy Dodatkowego Zasilania niklowo-metalowo-wodorkowego) akumulatory litowo-polimerowe popularnie nazywane "lipolkami". Zwykle posiadają uno od 2 do 6 cel co decyduje o ich napięciu (od 7.4V do 22.2V). Posiadają również 3 parametry takie jak: pojemność podaną w mAh, dwie liczby C – pr d ładowania i rozładowywania. Zwykle te wielkości są podane na lipolku ale jeżeli n Więc dla ładowania 2200 * 1 (4) / 1000 = 2.2A (8.8A) a dla rozładowywania 2200 * 25 (50max) / 1000 = 55A chwilowe (110A max).

• Ładowarka – urządzenie służące do wprowadzenia energii elektrycznej do akumulatora elektrycznego. Znani producenci ładowarek a: GRAUPNER, HITEC, e-STATION, BANTAM, REDOX, ROBBE, MULTIPLEX i inne. Możemy ładować akumulatory typu Li-Pol, Ni-Mh, (niklowo-wodorkowe), Pb (ołowiowe). W przypadku pakietów Litowo-Polimerowych bardzo ważną rzeczą bromea para aby ładować je ZAWSZE z balanserem. W nowszych ładowarkach balanser jest już wbudowany, w starszych (np. Shark) balanser należało oddzielnie podłączyć do ładowarki. W każdej ładowarce możemy wybrać wiele funkcji, nas najbardziej interesuje prąd ładowania o czym było wcześniej jak omawialiśmy akumulatory. Zwykle na pakiecie jest podany pr d ładowania. Starajmy się nie ładować najwyższym prądem bo skracamy przez a żywotność pakietu.

• Producido por tego silnika zaleca zasilanie li-pol 2-3 ogniw więc takie musimy zastosować (pojemność zależy już od nas), jak i śmigło 9 * 5. Maksymalny pobór prądu tego silnika a 30A więc musimy zastosować pakiet co najmniej o takiej (najlepiej większej) wydajności prądowej w przeciwnym razie możemy go uszkodzić. Pierwszym objawem będzie jego „puchnięcie” chociaż dla firmy Dualsky a normalne zjawisko nawet przy prawidłowym użytkowaniu.

• Sposób drugi, według mistrzów naszego aeroklubu bardziej prawidłowy (też się doę do niego przekonałem za ich namową) jest podłączenie układu BEC do wolnego kanału np. podwozia i sterowanie silnikiem z włącznika dwupozycyjnego. Dlaczego diez sposób jest lepszy? Silnik elektryczny w modelu szybowca zastępuje nam hol ręczny lub wyciągarkę, chcemy jak najszybciej uzyskać odpowiednią wysokość. W modelach samolotów interesuje nas ciągła praca silnika ze zmiennymi obrotami więc pozostaje nam drążek. W modelu szybowca jeżeli silnik ustawimy na wyłączniku a drążek gazu pozostaje wolny więc jeżeli mamy modelo szybowca z mechanizacją płata (lotki, klapy) a na drążku gazu ustawiamy tzw. mariposa (klapy w dół, lotki w górę i kompensacja sterem wysokości) i przy takim ustawieniu butterfly z płynną regulacją na drążku, lądowania nawet przy trudnych warunkach pogodowych i terenowych stają się przyjemnością.

Przy tym sposobie sterowania silnikiem pojawia się pewien como si fuera. Ja stosuję start powolny (low) pamiętając o tym podczas lotu że silnik nie od razu uzyskuje pełne obroty i maksymalny ciąg. Regulatorem który posiada taką funkcję jest m.in. regulador firmy JETI modelo ADVANCE Pro który jednak wymaga dodatkowego zasilania Ni-Mh. Pakiet li-pol stosujemy w tym przypadku jedynie do zasilania silnika.

banner