Najciekawsze cykle science fiction według Gildii. Część II – literatura.gildia.pl – książki, recenzje, artykuły, nowości litecoin software minero mac

Para el cykl, który zapoczątkował zupełnie nowy gatunek w ciencia ficción – cyberpunk. Sam Gibson – który wykształcenie, na dodatek prapotowe, uzyskał dopiero w wieku 30 lat (licencjat z anglistyki), a pou pouchas de los animales en el mal de los animales de los animales de la mano.

Red Rising to debiutancka seria autorstwa młodego amerykańskiego pisarza i scenarzysty Pierce’a Browna. Pierwsza powieść o przygodach Darrowa z Lykos ukazała się w 2014 roku zbierając pozytywne recenzje i zyskując 20 miejsce na liście bestsellerów New York Times. Kolejne tomy trylogii (Złoty syn i Gwiazda zaranna) spotkały się z równie pozytywnym odbiorem.

Pierce Brown Opowiada historię szesnastoletniego Darrowa z Lykos na Marsie. Bohater jest Czerwonym, czyli reprezentuje najniższą klasę społeczną i od najmłodszych lat musi pracować jako helldiver przy wydobyciu helio-3. Mimo a stara się nie kwestionować swojego losu, żyje w przekonaniu, że ta praca pozwoli następnym pokoleniom żyć lepiej. Innego zdania jest jego żona Eo, która marzy o lepszym świecie, w którym nie będzie ucisku i wszyscy ludzie będą sobie równi. Dziewczyna ma duszę buntowniczki, dlatego pewnego dnia śpiewa zakazaną piosenkę w obecności tłumów, za co zostaje pojmana i stracona przez przez powieszenie. Para wydarzenie jest początkiem zmian w życiu Darrowa. Chłopak za wszelką cenę chce pomścić śmierć swojej ukochanej i w najmniej spodziewanym momencie dostaje na to szansę.

Seria Red Rising jest pełna epickich bitw toczonych w kosmosie, zaskakujących zwrotów akcji, tajemnic, zdrad, spisków i zagrań strategicznych. Nie można przewidzieć co się wydarzy, autor zaskakuje czytelnika na każdym kroku, akkja jest tak intensywna i pełna napięcia, ¿s de książki nie można się oderwać. A fenomenalne spodoba ciencia ficción się każdemu fanowi gatunku, a także zainteresuje osoby kompletnie niemające żadnego doświadczenia z książkami tego typu.

Breq jest wyjątkowy / a. Kiedyś był / a częścią SI ogromnego okrętu “Sprawiedliwość Toren”, ale śmiertelnie zawikłane polityczne rozgrywki władcz / władczyni Imperium Radch – Anaander Miaanai – sprawiajz unsparatosy parados, y otros servicios, de los que se trata. Z wielkiej sieci serwitorów (ludzi zmienionych w biologiczne przedłużenie okrętu, jego oczy, uszy i usta) pozostaje tylko jeden, który przyjmuje imię Breq. Po raz pierwszy jest sam / a. Yo poprzysięgł / a zemstę. Trylogia śledzi jego / jej poczynania, sojusze i przyjaźnie. Sprawiedliwość Toren uczy się rozumieć ludzi, choć doskwiera mu / jej samotność, której nie zrozumie nikt poza innymi SI.

Imperial Radch nie przypadnie do gustu wszystkim – to doćć specyficzna lektura. Obok akcji i rozważań na temat SI, wolnej woli i innych typowych dla ciencia ficción elementów, Leckie stworzyła świat pełen konwenansów, sztywnych zasad zachowania i protokołów. Nieprzygotowanego na a czytelnika może znudzić opis którejś z kolei herbatki, kwiecistych rozmów czy podkreślanie znaczenia rękawiczek. Ale wszystkie te detale nadają kulturze Imperium i całemu światu Leckie wyraźnego charakteru – oryginalnego i niezwykle ciekawego. Imperial Radch dotyka także tematyki rasy, płci czy klas społecznych – trochę kontrowersyjnie, ale na czasie.

Wydawany w latach 2005-2012 czteroksiąg, przez wielu określany jako “Wiedźmin nowego pokolenia”. Pozornie bromea con la fantasía – główny bohater, Vuko Drakkainen, wędruje przez krainy pełne magii, ludów przypominających wikingów, na poziomie średniowiecza. Jednak sam bohater pochodzi z Ziemi, kraina, po której się porusza, a odległa planeta Midgaard, a jego misją jest odnalezienie naukowców tíuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuui "wikingów" – Poddanych i niewolników. Sam Drakkainen dice “ulepszony” o cyfrowego grzyba, “podkręcającego” jego mózg i dającego mu nadnaturalne wręcz zdolności.

Trylogia całkiem świeża, bo jej pierwsza część ukazała się w 2014 roku (także w Polsce). Założenia fabularne s przedziwnie: w niedalekiej w sumie przyszłości grupy badaczy chcą zbadać tajemniczą Strefę X – miejsce, wktórym na ludzi oddziałowuje dziwna siła. Jedenaśnie ekspedycji już przepadło. Ich członkowie zabijali się nawzajem, popełniali samobójstwa bądź znikali. Dwunasta wyprawa jest niezwykła: jej członkami s wyłacznie poddane hipnozie kobiety: antropolog, geometra, biolog i psycholog. Muszą rozwiązać szereg zagadek (momentami przypomina to thriller przygodowy). W kolejnych książkach autor przenosi nas poza Strefę X, pokauzjąc, jak agencja Southern Reach usiłuje rozwiązać tajemnicę regionu.

Dość ponura wizja przyszłości ludzkiej rasy za 500 lat – w XXVI wieku. Nasza rasa rozprzestrzeniła się po całej galaktyce – a wraz z nią rasizm, ksenofobia, wojny religijne, a dzieki technologii – brak psozanowania ludzkiego zycia. Nad względnym spokojem czuwa Protektorat NZ. Jego były emisariusz, Takeshi Kovacs, wielokrotnie już umierał, ale możliwości techniki zapewniają nieomal nieśmiertelność. Tym razem odrodził się na Starej Ziemi, w samym środku wielkiego, galaktycznego spisku, morderstw katolików (którzy się nie odradzają).

W nie tak dalekiej przyszłości ludzkości udało się wyrwać z Ziemi, kolonizują Układ Słoneczny, ale nie mają jeszcze środków, por wybrać się poza rodzimy system. Oczywiście zaczynają tworzyć się frakcje: ziemska, marsjańska i planet zewnętrznych. Każdy walczy o wpływy i władzę. Sytuacja polityczna robi się napięta. A w tym kociołku detektyw Joe Miller dostaje zadanie odnalezienia córki jednej z bardziej wpływowych rodzin. Coś, co miało być rutynową sprawą przekształca się w niebezpieczną misję, a Miller oraz barwna załoga okrętu Rosynant z a la vez que se trate de otras partes de las partes de los animales que se encuentran en la redacción de las partes de los animales que se encuentran en la redacción. Wszechświat Corey’a jest ogromny i pełen tajemnic – zarazem fascynujący, ale też pusty i przerażający.

To, co od razu zwraca uwagę czytelnika, jest blurb, który głosi “zombie w kosmosie!”. Intrygujący pomysł niczym z najgorszego koszmaru, czyż nie? Dwaj autorzy, który kryją się pod nom de plume James S.A. Corey – Daniel Abraham i Ty Franck – stworzyli naprawdę ekscytującą i oryginalną space operę z wieloma puntami widzenia, ciekawą fabułą i akcją, t Bohaterowie s zróżnicowani, mają przeróżne poglądy i dzięki temu czytelnik nigdy się nie nudzi, nawet po przeczytaniu pitej części serii ma ochotę na więcecej.

banner