Na kłopoty Bitcoin Kultura 2.0 bitcoin kurs usd en tiempo real

Temat w jakimś stopniu wpisuje się w to, o czym ostatnio (i nie tylko) pisał Alek, o czym wspominałem też kiedyś ja w „Dwutygodniku” – wątek relacji pomiędzy nowii ami Oczywiście, pieniądze są zawsze gdzieś w tle, także w innych działaniach, nie tylko w wypadku crowdfundingu czy sieciowej waluty. Jednak z jakiegoś powodu para właśnie crowdfunding, nie wspominając o innych eksperymentalnych usługach finansowych, budzi wątpliwości, gdy pojawiają sięz nazwiska i logotypy z mainstreamu. Ale a nie o nich chcę pisać, ale o tych „innych usługach finansowych”. A konkretniej o zaanonsowanej na początku kryptowalucie bitcoin.

Bitcoin powstał jako odpowiedź na kryzys finansowy i opcja dla chcących wymieniać się pieniędzmi poza scentralizowanym systemem bankowym. Okazuje się, że jest nią w sensie dosłownym – i m.in. o tym przeczytacie w świetnym i bardzo wyważonym tekście Marii Bustillos. Kurs bitcoina w ostatnich dniach szybuje w górę i beest to prawdopodobnie efekt sytuacji na Cyprze, a nabywcami mają być przede wszystkim Hiszpanie przestraszeni, że ich bankowe konta nie sz jużzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz zz ze ze ze zie ze zie zi szzzzzz ze ze ze zie n n

Skąd biorą się bitcoiny? Generowanie bitcoinów określane broma mianem “miningu”, bo trochę przypomina wydobycie złota – Každý użytkownik który podtrzymuje infrastrukturę technologiczną (udostępnia moc obliczeniową swojego Komputera), zostaje nagrodzony bitcoinami – można o TYM przeczytać w tekście linkowanym, ale też w serwisach poświęconych temu zagadnieniu, np . tutaj Kiedy już zostaną wygenerowane, stają się środkiem płatniczym, akceptowanym przez rosnącą liczbę serwisów internetowych. Można je też odsprzedawać. Wraz z „wydobyciem” kolejnych jednostek, Coraz Więcej bitcoinów krąży w obiegu, un tym samym wśród użytkowników jest coraz mniej „kopaczy”, a Coraz Więcej zwykłych posiadaczy bitcoinowego portfela, odkupujących kryptowalutę lub pobierających w niej opłaty.

Mój problem z bitcoinami polega na tym, że… nie wiem do końca, co o tym myśleć. Na poziomie teoretycznym a fascynujący eksperyment. Na poziomie praktycznym – narzędzie, które potencjalnie może zasilić rozwój równoległego obiegu ekonomicznego, w którym scentralizowany system bankowy będzie niepotrzebny. A przecież ostatnie lata pokazały, ¿qué opinó de su opinión sobre este tema? Bertold Brecht. Równocześnie jednak trzeba zapytać, czy nie będzie a gaszenie pożaru benzyną, bo bitcoin to równocześnie oczywiste narzędzie dla rozmaitych przekrętów. Decentralizacja zwiększa wolność, ale też ryzyko – nie wspominając o etycznych dylematach związanych choćby z możliwościami omijania systemu podatkowego. Ale być może właśnie to się zmienia, i ta zmiana, podobnie jak w wypadku innych projektów wykorzystujących zdecentralizowaną strukturę, dokonuje sięz przez wprowadzanie pewnych jerarcharch.

Nie ma instytucji, która w ścisłym tego słowa znaczeniu pilnuje bezpieczeństwa bitcoinów. Założenie jest takie, że sistema ogranicza liczbę generowanych krypto-pieniędzy oraz że algorytm szyfrujący transakcje jest odporny na złamanie – i że a wystarczy. Ale po pierwsze za temat zabierają się już narodowi regulatorzy (jak amerykański FinCEN), po drugie tak jak w wypadku Linuksa czy Wikipedii decentralizacja nie jest absolutna. Tu rolę wpływowego nadzorcy pełni Bitcoin Fundación. Która oczywiście generuje koszty i korzysta z grantów od firm, które w bitcoinie widzą szansę na zrobienie biznesu. Ale to chyba już od dawna wiemy – tego typu rozwiązania nie są alternatywą dla obecnych rozwiązań, ale ich uzupełnieniem. Ciągle nie znamy za to odpowiedzi na inne pytanie. Bo a czy bitcoin będzie stanowić punkt wyjścia dla rozwoju równoległego systemu wymiany pieniędzy, czy stanie się tylko źródłem nowych przekrętów, dopiero się okaże.

banner