Msi Geforce Gt 720, 1Gb Gddr5 (128 bits), Hdmi, Dvi, D-Sub (N720-1GD5HLP) czy MSI R9 290 GAMING 4G (V308-002R) – która karta graficzna jest lepsza, która zwycięzycc

Na 1080p karta jest zbyt mocna, nie ma sensu kupować, spokojnie wystarczy GTX760 lub R9 270X za 800-900 PLN, na TV nie zauważyłem różnicy w porównaniu z moją stareńką 580-ką. Możesz podkręcić kilka detali dodatkowych detali z muy alto na max / ultra, ale szczerze mówiąc na moje oko, różnica jest minimalna. Z doświadczenia, w wielu grach przejścia w ustawieniach wyglądają następująco: Low->Medio (duża zmiana), Medio>Alta (duża zmiana), Alta>Muy Alta (widoczna zmiana), Muy Alta> Ultra (osobiście ledwo widzę różnicę). Jeśli masz sokole oczy, może zobaczysz różnicę, ale czy jest ona warta kolejnych ośmiu stówek?

Tutaj czuć wyraźną różnicę i wydanie pieniędzy ma sens. W Crysis 3, BF4 czy Far Cry 3 GTX580 nie dawała rady na bardzo wysokich detalach, trzeba było zejść do Medium, co było od razu widoczne, niestety zbyt wolny GPU oraz za mały bu for pamięci. W 290-ce Hawaii GPU oraz 4GB RAMu rozwijają skrzydła; można podkręcić niemal wszystko na maxa i płynność wciąż jest idealna.

Karta jest bardzo ciężka z powodu ogromnego coolera z dwoma otwartymi wiatrakami, placa posterior trzymający konstrukcję jest solidny. Hawaii GPU bromea wydajny, ale horrendalnie gorący. na szczęście karta MSI pracuje cichutko i nie przekracza 85 stopni nawet po bardzo długiej sesji. Wentylatory są świetne, ale jak każdy otwarty wentylator, pompuje gorące powietrze do środka obudowy. Polecam raczej do obudowy z bardzo dobrym przepływem powietrza. Niestety jedyna opcja z chłodzeniem typu blower para podstawowe modele z ładnym, ale okropnie głośnym i marnym coolerem od AMD. Jeśli masz słaby przepływ powietrza w obudowie, radziłbym raczej GTX 770/780 z zamkniętym blowerem, który wyrzuca powietrze przez otwór z tyłu obudowy.

Osobiście bardziej estetycznie wyglądają zamknięte blowery, ale jak na otwarty design, nie ma się czego wstydzić, chociaż to pseudo-Ferrari logo ze smokiem MSI mogliby sobie daować. Detal bo nawet jeśli masz okno, po zainstalowaniu widać głównie czarny placa posterior. Mały zonk to szpetna naklejka z numerem seryjnym na samym środku backplate’a którą ciężko usunąć. Cooler od XFX prezentuje się ładniej, podobnie jak większość blowerów Nvidii, ale ogólnie jest dobrze, w szczególności w porównaniu z pozostałymi 290-kami.

MSI dorzuca dwie aplikacje: Afterburner (który jest świetny, ale i tak ogólnodostępny) oraz MSI Gaming App. MSI GA jest świetną opcją dla leniwych. Mamy Trzy tryby Silent, Gaming i OC (1007 Mhz). Korzystając z Afterburnera można oczywiście pójść wyżej, ale nie czułem potrzeby. W trybie OC karta wciąż pracuje bardzo cicho (wiatraki cichej obudowy są głośniejs niż karta), a gier które faktycznie potrzebują większej wydajności prawie nie ma. Chyba że ktoś się bawi na trzech monitorach albo w 4K.

Drivery Catalyst 14.1 działają wyśmienicie, pogłoski o przewadze Nvidii w driverach są mocno przesadzone. Niestety AMD Gaming Evolved, odpowiednik Nvidia Geforce Experience – bardzo dobrej aplikacji automatycznie wybierającej optymalne ustawienia – po stronie AMD jest tragiczny. Niestabilny, bardzo mało gier ma działające perfil, nieliczne istniejące s często beznadziejne. Ciułanie punktów na wymianę na nagrody w sklepie AMD to niby dobry pomysł, ale jeśli główne funkcje aplikacji nie działają, co gorsza obniżają stabilność systemu, to mamy nieporozumumienie. Oczywiście Gaming Evolved jest opcjonalne i pozbyłem się go po dwóch dniach, ale brakuje mi wygody Geforce Experiencia gdzie nawet nie musiałem myśleć o ręcznym ustawianiu opcji graficznych. Pół gwiazdki w dół.

Od 22 do 6 rano mam zdecydowanie tańszą taryfę nocną na energię elektryczną i karta powoli odpracowuje swoją wartość wykopując Litecoiny z bardzo wysokim Hashratem. Jako dodatek na boku, polecam, ale jeśli chcesz kupić drogi sprzęt tylko w tym celu to się dwa razy zastanów. Kartę kupiłem do grania, co zarobię dodatkowo, a mały bonus. Jeśli jutro wszystkie krypto monety stracą wartość do zera to żadna strata. Jak chcesz serio inwestować w Litecoin, pamiętaj że zarobione pieniądze muszą pokryć koszt kupionego sprzętu i energii elektrycznej. Sam bym się nie zdecydował.

Karta testowana na sprzęcie procesor i7 4771 3.5 ghz 16 gb ram płyta główna gigabyte z87d3hp Godziny to chyba trochę za dużo temperatura w spoczynku 46-50 poprzedniczka gtx580 3 gb myśle że kupno tej karty w tej sytuacji to stracony 1000zł

banner