Motorower elektryczny – Gust Delegate – craVtec litecoin mining rx 580

Pomysł na budowę e-bika zrodził się już w 2011r. Założenia były następujące: silnik 250W, 48V napięcie tak aby podnieść moc hacer 500W, silnik w Kole z przodu, żelowe akumulatory, pojemność taka żeby przejechać bien de 150 km. I tak na pomyśle i rozeznaniu w podzespołach proyecto zwolnił. Na początku roku 2015 wróciłem do tematu. Jak się okazało nastąpiły ogromne zmiany na rynku, dostępna już była cała gama silników, akumulatorów, układów do zarządzania baterią itp. To co powstało znacznie różni się od początkowych założeń. Rower z osprzętem z wysokiej półki oraz przeróbka na elektryczny oparta na TYM temacie. Projekt kosztował dużo czasu, pieniędzy i zdrowia ale było WARTO !!!

E-bike jak napisałem wcześniej zbudowany na podstawie rozwiązań znalezionych na stronie ebike.nexun.pl oraz forum.arbiter.pl. Skrzynka na elektronikę wyrzeźbiona wstępnie w styrodurze, dwa elementy pokrywa i część główna. Obie częściy pokryte szpachlą, a następnie pomalowane alkoholem polipropylenowym w celu łatwiejszego oddzielenia od formy. Następnie pokryte matą szklaną nasączoną w żywicy Epidian, 3 warstwy. Na końcu wyszlifowana i wyrównana szpachlą samochodową. Planowałem oddać całość do pokrycia szpachlą natryskową i lakierowania, ale skrzynka wyszła trochę nierówno, uznałem ją za prototyp i pomalowałem zwykłym sprejem czerwony metalik.

Silnikiem BLDC steruje kontroler FOC od użytkownika barmal z forum.arbiter.pl. Został przymocowany do skrzynki przez radiator widoczny poniżej. Skrzynka z żywicy jest bardzo dobrym izolatorem a wewnątrz może zrobić się naprawdę ciepło, dlatego zdecydowałem się na takie rozwiązanie. Radiador przymocowany jest przez 6 nagwintowanych trzpieni M5. Dookoła radiatora od wewnętrznej części znajduje się miejsce na uszczelkę. Hacer 4 notas en la página de inicio M5 przymocowana jest obudowa od sterownika FOC.

Poniżej rozrysowany jest schemat połączeń w skrzynce z żywicy. Pakiet baterii podłączony jest do układu BMS zarządzającego prac akumulatorów oraz wyrównującego poziomy napięć w poszczególnych celach. Układ ten rozłącza masę, aby przełączyć akumulatory w tryb ładowania lub rozładowywania. Na plusie baterii zamontowany jest wyłącznik instalacyjny na pr stad stały 40A. Napięcie dodatnie do kontrolera FOC jest rozłączone przez dwa równoległe styki NO przekaźników samochodowych. Styki te załącza się poprzez stacyjkę, która uruchamia inwerter 12V i podaje a napięcie na cewki przekaźników. Z silnika wychodzi dwanaście przewodów: trzy fazowe, pięć na czujniki Halla, dwa od bezpiecznika termicznego i ostatnie dwa od czujnika temperatura del sol en el termistorze NTC. Kontroler FOC posiada cztery wejścia, jedno na manetkę oraz trzy na przyciski ES, BR i DIR. DIR a zmiana kierunku obrotów, BR natomiast służy do wyłączania tempomatu lub / i do załączania hamulca regeneracyjnego. Wejście EN (habilitar) a sygnał informujący, czy można uruchomić sterownik silnika. U mnie połączony jest do przycisku na manetce oraz szeregowo z bezpiecznikiem termicznym i stykiem NO stacyjki. Aby sterownik zasilił silnik muszą być spełnione warunki: silnik nie może być przegrzany, stacyjka musi być załączona, przycisk na manetce musi być wciśnięty.

Najdroższą częścią roweru są akumulatory. Co kilka lat niestety trzeba będzie je wymienić, a znowu zakuje w portfel. Niestety jak się dowiedziałem później kupiłem jedne z gorszych, słyszałem dużo negatywnych opinii na ich temat. Ale jak a się mówi pożyjemy, zobaczymy. Poniżej obrazek z pierwszych testów ładowania i rozładowywania pakietu 16s2p.

banner