MOSiR Mińsk Mazowiecki Aktualności monero blockchain explorer

Warcaby para gra planzowa pokrewna szachom. Gra posiada wiele odmian, spośród których uważane za dyscyplinę sportową są jedynie warcaby polskie (stupolowe) nazywane też międzynarodowymi. W większości krajów gra odbywa się jednak przeważnie na warcabnicy posiadającej 64 pola (często zastępowanej szachownicą), z wykorzystaniem 24 pionków (po 12 dla każdego z zadaq graczy).

Warcaby znane nam w dzisiejszej postaci powstały na Półwyspie Iberyjskim na przełomie XV i XVI wieku. Najprawdopodobniej pochodziły od gry zwanej "Alquerque" Opartej na Arabskiej Grze "El-Quirkat". "El-Quirkat" nazywana była przez saharyjskich Arabów zamma lub damma. Grę tę znano już przed 100 r. n.e .. Pierwsze znane, i do dzś zachowane, książki o warcabach zostały wydane na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Pierwszą znaną pośrednio (nie zachował się żaden egzemplarz) pisemną publikacją, wyłącznie na temat warcabów, porła wydana w języku hiszpańskim w 1547 r. w Walencji "El ingenio o juego de marro, de punta o damas" Autorstwa Antonia de Torquemady. W Bibliotece Narodowej (Biblioteca Nacional) w Madrycie do dzisiaj przechowywany jest jeden z pierwszych na świecie pisemnych traktatów poświęcony tylko warcabom "Libro de Juegos de las Damas, vulgarmente Ilamado el Marro" Opublikowany w 1591 r. przez Pedra Ruiza Montero (o przydomku "El andaluz" – Andaluzyjczyk).

Warcaby są dyscypliną sportową, w której rozgrywane są mistrzostwa różnych krajów, mistrzostwa kontynentów i świata. Organizar el skupiającą narodowe federacje warcabowe jest Światowa Federacja Warcabowa. W Polsce regularne rozgrywki warcabowe rozpoczęto w r. 1973. W 1975 r. odbyły się pierwsze drużynowe, a w 1977 indywidualne Mistrzostwa Polski. Nadzorowaniem i organizacją warcabowych rozgrywek do 1989 r. zajmowała się Centralna Komisja Gry Warcabowej przy RG LZS, od 1989 r. hacer 2004 r. Polskie Towarzystwo Warcabowe, w w 2004 powstał Polski Związek Warcabowy, gracias a la FMJD. PZWarc popiera rozwój warcabów jako sportu w dwóch odmianach gry w warcaby: warcabach polskich (międzynarodowych) i klasycznych (64-polowych). Największe sukcesy naszych warcabistów a wicemistrzostwo Świata Ewy Schalley (Minkiny) z Poczesnej (1997), medalla brązowy w Drużynowych Mistrzostwach Świata (Werona 1989) oraz medalla brązowy w Mistrzostwach Europy Kobiet Natalii Sadowskiej z Mławy (2010). Aktualnym Mistrzem Polski w warcabach klasycznych jest Michał Janicki (Struga Marki), zaś Mistrzem Polski w warcabach 100-polowych Jest Radosław Wika (Kociołki Sarbia-Sarbka).

W najbardziej prestiżowej odmianie gry – warcabach 100-polowych dziesięciokrotnie mistrzem świata był Aleksej Czyżow (Iżewsk, Rosja). Jeden z przedwojennych Mistrzów Świata – Maurycy Reichenbach (Francja) w chwili gdy zdobywał swój pierwszy tytuł formalnie był jeszcze obywatelem Polski. Jego rodzice wyemigrowali do Francji, gdy Maurycy miał 9 lat. Pół roku po zdobyciu tytułu Maurycy posiadał już paszport swojej drugiej ojczyzny.

Rozgrywane s również MŚ wersji 64-polowej. Por uchronić się przed przeogromną ilością remisów rozgrywa się mini-mecze złożone z dwóch partii. Najpierw dokonuje się losowania pierwszych posunięć (według specjalnej, ułożonej przez specjalistów tabeli) i gra się dwie partie z wylosowanymi pierwszymi posunięciami i zmianą kolorów przez.

A partir de 1954, przez 40 lat mistrzem świata w warcabach angielskich por Marion Tinsley. W tym okresie przegrał en zaledwie 9 partii z ludzkimi przeciwnikami, jednak w 1994 roku stracił swój tytuł przegrywając z programem komputerowym Chinook. W 2007 roku tworcy programu udowodnili, że jego pokonanie jest niemożliwe (można z nim co najwyżej zremisować), czyli że reprezentuje on optymalny algorytm gry w warcaby [4]. (Każda gra o ruchach naprzemiennych i symetrycznym wyniku, przy założeniu najlepszej gry obu stron ma swój wynik. W tera tej tej warcabach 100-polowych droga jest jeszcze daleka.)

banner