Liceum Ogólnokształcące nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu monterosso cinque terre hoteles

W maju 2018 r. biblioteka LO nr XVII Fondo de referencia en el programa de programación de Narodowego Razwoju Czytelnictwa. Celem programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Tworzc listę zakupów przede wszystkim kierowałyśmy się potrzebami naszych uczniów. Swoje propozycje Siedemnastkowicze wysyłali do nas za pośrednictwem Librusa lub wpisując w bibliotece na wystawioną listę. Nieoceniona była też pomoc członków Klubu Książki i wiernych czytelników szkolnej biblioteki, którzy dzielą c Poza tym przeglądałyśmy serwisy, blogi i vlogi o książkach, czytałyśmy recenzje, rankingi, listy bestsellerów, śledziłyśmy nagrody literackie. Konsultowałyśmy się z Radą Rodziców i Dolnośląska Biblioteką Pedagogiczną.

Doświadczenie w pracy w bibliotekarskiej, codzienne indywidualne rozmowy z czytelnikami oraz orientacja na rynku wydawniczym spowodowały, żes zakupy były przemyślanym wyborem. Dzięki nim na naszych półkach pojawiły się książki poszukiwane przez młodzież, będące aktualnymi hitami księgarskimi, jak i te ambitne. które zdobywają literackie nagrody.

Początek maja a oczywiście matury, ale nie tylko. Od wielu lat obchodzimy w tych dniach święta biblioteczne: 8 maja Dzień bibliotekarza i bibliotek, y w dniach 8-15 maja Tydzień bibliotek. Świętowanie to ma na celu promocioné czytania i bibliotek, a także podkreślanie ich roli w poprawie jakości życia i edukacji. Tegoroczne hasło Tygodnia bibliotek brzmi: (DO) WOLNOŚĆ CZYTANIA

W dosłownym znaczeniu słowa "Dowolność" oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne wyłączne o własnej woli, nieskrępowane nakazami (Do) wolność czytania pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości. Hasło nawiązuje także do 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości – wszak czytanie było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu.

Szczęśliwie złożyło Się, Zgodnie z ideą bookcrossingu każdy, kto ma w domu przeczytane, niezniszczone i reprezentujące dobrą literaturę książki i chce przekazać je w reęce innych czytelnikówow, może pozostawić je wadęzzzzézjai ja nazyzezoy pozostawić je wiezzzzzzéi na Znajdujące się na niej książki można wziąć do domu, a po ich przeczytaniu przekazać dalej, zostawiając w tym samym lub innym, wyznaczonym do tego miejscu (np. Skrzynz)

W związku z 100. rocznicą przyznania Polkom paw wyborczych Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Praw Kobiet. Na wystawie prezentowane para información sobre el tema z pionierkami dyskursu emancypacyjnego w Polsce z przełomu XIX i XX. Wiele było w tamtym czasie kobiet – literatek, nauczycielek i publicystek, działających na rzecz ogólnej poprawy sytuacji w kraká, gdzie warunki były bardzo ciężkie przez zabory i iqopá Yo escribo sobre esto por correo electrónico y por supuesto, si usted tiene un plan, no sé qué hacer, no sé qué hacer ”. W obrębie ówczesnego dyskursu emancypacyjnego istniało wiele stanowisk, poszczególne autorki i autorzy różnili się między sobą w diagnozach i postulatach. Por ejemplo: Narcyza Żmichowska, Waleria Marrené-Morzkowska, Cecylia Plater-Zyberkówna, Teodora Męc. innych.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka a święto obchodzone każdego roku w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizację Narodów Zjednoczonych. Członkiem ONZ według artykułu 4 Karty ONZ może być „każde państwo miłujące pokój, które przyjęło zobowiązanie zawarte w Karcie” i jest w stanie je wypełniać. Obecnie członkami ONZ są 193 państwa.

10 grudnia a dzień poświęcony orędownikom presa człowieka na całym świecie, którzy dążą do zapewnienia ochrony własnych paw oraz praw innych i wkładają wiele wysiłku w działania zapewniające przestrzeganie ich na co dzień. Wielu z nich jest za to prześladowanych, pozbawianych pracy czy niesłusznie więzionych. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka są okazją do uczczenia ich odwagi i osiągnięć.

Masz prawa człowieku. Rysunki nawiązują do artykułów, zapisanych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. I 28 Autor: Anita Andrzejewska, Jan Bajtlik, Małgorzata Bieńkowska; , Małgorzata Nowak, Andrzej Pilichowski-Ragno, Joanna Rusinek.Ilustracje mają humanistyczne przesłanie, znakomicie budują hierarchię.

Prezentujemy na niej komiksową podróż przez niezwykłą biografię Conrada oraz jego wpływ na współczesną kulturę masową. Autorem rysunków jest Krzysztof Ostrowski – grafik, autor komiksów, reżyser i wokalista – lider zespołu Cool Kids of Death. Wystawę „Pasażer z Nostromo” stworzył na zlecenie Instytutu Książki, który zajmuje się promocją czytelnictwa w kraju i polskiej literatury za granicą. W maju oryginalną wystawę można było obejrzeć w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w lipcu w Poznaniu, obecnie prezentowana jest w Muzeum Filmowym w Düsseldorfie, a nasza wersja jest zminimalizowanop jop kopopi.

Wystawa „Pasażer z Nostromo" a „Conrad dla niezaawansowanych". Otwiera ją seria kadrów skoncentrowana na najważniejszych faktach, dotyczących życia i twórczości autora „Smugi cienia". Z Berdyczowa przez Warszawę docieramy do Marsylii, un później Londynu, gdzie Conrad najpierw wybiera los marynarza, un potem pisarza. Okrętujemy się z nim na kolejnych statkach, poznajemy jego rodzinę i przebieg kariery. Druga część wystawy koncentruje się na obecności Conrada w kulturze masowej – od ekranizacji „Zwycięstwa" z roku 1915 po film „Kong: Wyspa Czaszki" z roku 2017. Autor rysunków odnajduje wpływy twórcy „Jądra ciemności" w operze, w kinie, w muzyce oraz w grach komputerowych.

banner