Liberum Cerebrum Bitcoin – pieniądz wolnych ludzi litecoin grinder

Bitcoin a kryptowaluta zaprojektowana w 2008 roku przez Satoshi Nakamoto. Nazwa odnosi się także do używającego jej otwartoźródłowego oprogramowania oraz sieci peer-to-peer, którą formuje. „Bitmonety” mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu bitcoin.

Waluta, pomimo że istnieje tylko w Internecie, jest używana jako środek płatności. W wielu państwach istnieje możliwość płatności za usługi lub dobra właśnie tą walutą, nawet przy zakupie drobnych rzeczy. W Polsce bitcoinami można płacić m.in. w bydgoskiej kawiarni, gdzie transakcja odbywa się za pomocą zeskanowania kodu QR przez smartfon. Jednocześnie płacący nie musi być posiadaczem takiej waluty, a z jego konta zostanie pobrana kwota według kursu w PLN. W roku 2013 w Kanadzie ruszył pierwszy bankomat na bitcoiny. Za jego pomocą można wymienić gotówkę na bitcoiny, lub sprzedać bitcoiny i wypłacić dolary kanadyjskie. Bitcoin oczywiście może być również łatwo wymieniony na internetowych giełdach i kantorach na realne pieniądze.

Sieć bitoin jest siecią zdecentralizowaną i opiera się na topologii p2p, czyli użytkownik do użytkownika. Nie ma żadnego centralnego serwera, który kontrolowałby poprawność transakcji, dlatego cały system opiera się na mocy obliczeniowej komputerów dowolnych użytkowników w sieci. Aby móc wykonać transakcję, użytkownik A rezygnuje z posiadania bitmonet dodając do nich klucz publiczny użytkownika B for beasaz recreativo recreativo a lo largo de la redacción de las partes de los recintos de las partes de los animales de la que se trata a lo largo de la naturaleza. Sieć sprawdza poprawność zastosowanych w transakcji podpisów cyfrowych oraz ilości monet przed jej zaakceptowaniem. Każdy użytkownik, który udostępnia moc obliczeniową swojego komputera, dzięki której możliwe jest wykonywanie transakcji, zostaje nagradzany nowymi monetami bitcoin. Monety te pochodzą z dobrowolnych prowizji z przelewów dokonywanych przez innych użytkowników oraz z puli wszystkich 21mln monet, które mają zostać wydobyte do 2033 roku. W skrócie "minería", czyli inaczej kopanie, to generowanie nowych monet na potrzeby całego systemu, dzięki mocy obliczeniowej Twojego komputera wykorzystywanej do szyfrowania systemu transakcyjnego. Wygenerowane nowe cyfrowe monety możesz wymienić na giełdzie i w kantorach na złotówki lub inne tradycyjne waluty. Liczba monet, będących nagrodą za rozwiązanie bloku, w którym zawierają się transakcje z danej chwili, jest stała w danym czasie i dzielona na wszystkich kopicycy użytkowników – kop Zgodnie z zasadami systemu nagroda za rozwiązanie bloku zmniejsza się z czasem. W chwili obecnej a 25 BTC za blok, następnie – 12.5 BTC za blok i wartość ta będzie malała do momentu wydobycia ostatniej monety. Liczba górników jest zmienna, dlatego wprowadzono do systemu trudność określającą stopień szyfrowania danych. Im większa trudność, tym większa potrzebna jest moc obliczeniowa do rozwiązania bloku. Każdy blok jest generowany średnio co 10 minut, każdy węzeł bloków co 2016 bloków (około 2 tygodni). Na podstawie szybkości generowania bloków po rozwiązaniu całego węzła wyznaczany jest nowy stopień trudności. Jeżeli bloki sow generowane zbyt szybko lub zbyt wolno.

Kilka lat temu kopanie odbywało się na zwykłych komputerach i każdy mogł szybko i samodzielnie wykopywać (generować) bitcoiny nie posiadając żadnego szczególnego sprzętu. W miarę popularyzacji waluty rośnie jednak trudność i łączna moc obliczeniowa całej sieci. Szybko opracowane zostały aplikacje wykorzystujące do kopania potężne karty graficzne, ze względu na ich lepsze dopasowanie do potrzebnego rodzaju obliczeń. Wizało się ze zużyciem dużej ilości prądu.

Kopacze zaczęli grupować się w tzw. kopalniach Bitcoin, czyli rodzaju spółdzielni, które jednoczą wysiłek swoich członków, un wydobyte bitcoiny dzielą proporcjonalnie do ich wkładk w moc obliczeniową całości. Kilka miesięcy temu do użycia weszły dedykowane układy ASIC, specjalnie zaprojektowanie do wykorzystania przy kopaniu. Ich efektywność jest wielokrotnie większa niż najlepszych kart graficznych.

banner