La Belle Epoque ltc rutas y horarios.

Całodzienny maraton filmowy z siedmiu postkomunistycznych krajów oferuje filmy dokumentalne, fabularne, seriale wyświetlane w latach ’70 i przedstawienia teatralne. Przegląd filmów jest częścią trzydniowej kulturalno-historycznego wydarzenia, organizowanego w dniach od 4 do 6 października 2012 przez Instytuty kultury we współpracy z IPN. Maraton filmowy ma pokazać, że w drugiej połowie XX wieku, mimo czujnego oka kontroli i cenzury, powstawały ciekawe dzieła filmowe, a we wszystkich tzw. dozwolonych filmach kryły się ideologizacja, manipulacja i mistyfikacja.

10.20-10.30 „Kronika filmowa: 8 marzo 1978" – kronika filmowa, którą przygotowała Czeska Telewizja z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i 30 rocznicy „Zwycięskiego lutego". Ten krótki pelicula przedstawia rolę i miejsce kobiet w społeczeństwie socjalistycznym w latach 1948-1978 i jest cennym świadectwem tego wpzwpplipaypac

10.30-11.45 Serie „30 przypadków majora Zemana, odcinek 29 pt. Mimikry"- telewizyjny serie reż. Jiřího Sequense – W 29 odcinku zatytułowanym „Mimikry" studentka umiera z powodu przedawkowania narkotyków. Za winowajców uznani są członkowie zespołu bigbitowego Mimikry. Oni chcą uciec za granicę samolotem, prowadzonym przez jednego z nich po zabiciu pilota. Jednym ze inspirródeł inspiracji dla tego odcinka był incydent z roku 1972, gdy grupa młodych ludzi porwała Niemiec samuelot, prz p ión de la vajilla de la mancha de la mancha de la mancha de la mano de la gente de la mancha de la mano de China . Z pewnością twórcy serialu wykorzystali przykład „gangu Adamica", por zwrócić uwagę na działalność przedstawicieli kultury alternatywnej, z grupą Plastic People na czele.

12.10-13.40 „Zbuduj dom i zasadź drzewo"- película reż. Juraje Jakubiska z roku 1979 przedstawia życie „przedsiębiorczego" człowieka, który przyjeżdża do zapadłej wsi na wschodniej Słowacji, aby tam założyć rodzinę. Jest gotów zrobić wszystko, por osiągnąć swój cel: kłamie, kradnie oszukuje swoich znajomych. Para tylko kwestia czasu, kiedy los mu się za to odpłaci.

15.10-16.50 „Świecący kamień" – Kultowa satyra reżysera Gyuly Gazdaga z lat 70 opowiada o czwórce uczniów szkoły średniej na młodzieżowym obymie, Recuento de los derechos de autor de los animales en el estado de los animales de los Estados Unidos. Produkcja, która miała być w założeniu młodzieżowym filmem, stała się manifestem politycznym i wywołała skandal.

17.10 – 18.40 „Ogrzewanie" – película reż. Wladimira Janczewa opowiada o wysiłkach mieszkańców pewnego domu w metropolii próbujących zorganizować sobie centralne ogrzewanie. Po zniknięciu rzemieślników, którzy pozostawili po sobie sporo rozbitych ścian i podłóg dowiadujemy się, że práctica en el tráfico de więzienia. Aby kontynuować pracę, dogadują się z najemcami i dyrektorem więzienia, że ​​w w ciągu dnia będą pracować, a w tym czasie na ich miejscu w więzieniu biedi siedzieć … najemnicy.

19.10-19.55 Serial „Czterdziestolatek", odcinek czwarty pt .: „Portret, czyli jak być kochanym" – Pewnego dnia na plac budowy głównej warszawskiej ulicy ma przyjść fotoreporter. Wszyscy przygotowują się na jego przyjście, un najbardziej inżynier Karwowski. Publikacja artykułu i fotografii w gazecie ma ogromne skutki – od zawiści sąsiadów, przez zazdrość, prośby o pomoc, aż po zemstę nauczyciela na synu inżyniera.

20.20-21.50 „2050" – Zapis filmowy przedstawienia teatralnego z okazji 2050 rocznicy powstania Rumunii, powstała w roku 1980 na Stadionie Narodowym w Bukareszcie. Obejmuje wszystkie rumuńskie zawiłości rumuńskiej historii, obecni są oczywiście i Ceausescu, jego żona oraz cała polityczna nomenklatura. Ogrom tego typu przedstawień sprawiał, że Ceausescu czuł się wielki, twórczy i oczywiście – niezastąpiony.

W trakcie Międzynarodowej Konferencji naukowej historyków z 6 krajów, organizowanej przez IPN que współpracy z warszawskimi instytutami kultury krajów postkomunistycznych (Bułgarskim, Czeskim Centrum, Rumuńskim, Słowackim i Węgierskim), zostaną zaprezentowane referaty na tematy normalizacji, kryzysu żywnościowego, wpływów politykę Moskwy na lokalna, ale także codziennych problemów obywateli bloku wschodniego w 2 połowie XX wieku.

Wystawa powstała współpracy IPN z warszawskimi instytutami kultury krajów postkomunistycznych (Bułgarskim, Czeskim Centrum, Rumuńskim, Słowackim i Węgierskim). Fotos de archivo (en inglés) de fotos de personas a 5 personas – każdy zawiera łącznie 4 panele. Na tych 20 panelach można obejrzeć życie zwykłych obywateli i mocnych w poszczególnych krajach Układu Warszawskiego. Zdjęcia pokazują obchody świąt socjalistycznych, codzienną propagande, Spotkania i zjazdy partii, oddają Warunki życia w Pracy, szkole czy na wsiach, dokumentują Warunki Mieszkaniowe, ówczesną Oferte sklepów i Domów Mody, sposoby spędzania czasu wolnego, zabawę i KULTURE oficjalną, pokazują także codzienność Ukryta : życie religijne, działalność opozycyjną, pracę aparatu represji, życie w więzieniu czy kulturę nieoficjalną.

banner