Kryptowaluty biją rekordy. Wartość bitcoina od początku 2017 roku wzrosła ponad trzykrotnie Mediarun.com es reddit de bitcoin rentable

Wirtualna waluta jest coraz powszechniej akceptowana w realnym świecie i wprowadzana jako oficjalny środek płatniczy. Na taki krok zdecydowała się m.in. Japonia oraz część norweskich i szwajcarskich banków. Ciągle wydłuża się też lista sklepów i punktów usługowych, w których można płacić wirtualną walutą (od czerwca bitcoinami można zapłacić za zamówienia w serwisie Pyszne.pl).

Emitentem bitcoinów nie jest jednak żaden bank centralny, kontroli nad systemem transakcyjnym nie sprawuje żadna instytucja finansowa. St bitd bitcoin jest często jest określany mianem „waluty wolnego świata”. Za emisję bitcoinów odpowiadają sami użytkownicy systemu, którzy generują je przy wykorzystaniu matematycznych algorytmów (to tzw. wykopywanie monet).

Początkowo wartość bitcoina w stosunku do dolara została ustalona na 1 dolar = 1,309.03 bitcoinów (koszt energii potrzebnej do wykopania monet). W ciągu ponad 8 lat wartość tej kryptowaluty zwiększyła się jednak kilkaset tysięcy razy. Kapitalizacja wzrosła w tym czasie od zera do obecnego poziomu 45 mld dolarów (połowa wartości całego rynku kryptowalut).

– Wartość tysiąca dolarów bitcoin osiągnął w listopadzie 2013 roku, un w czerwcu 2017 roku przekroczył już trzy tysiące dolarów. Historia pokazuje, że kurs bitcoina zmienia się bardzo dynamicznie. Były a zarówno wzrosty sięgające kilkuset procent rocznie, jak i kilkudziesięcioprocentowe spadki. Trzeba przyznać, że ten rynek jest młody i podlega różnym wahaniom –podkreśla Marcin Borek.

2017 rok jest przełomowy dla kursu bitcoina. W styczniu wirtualna waluta przebiła cenę uncji złota. Z kolei w lipcu podskoczyła do rekordowego poziomu 3250 dolarów. Dla porównania jeszcze w styczniu 2011 roku cena wynosiła około 0,30 dolara. Dwa lata później, w czerwcu 2013, sięgnęła 100 dolarów, w listopadzie tego samego roku – 1000 dolarów. Obecny kurs wynosi 1 BTC = 3448 dolarów.

– Wartość kryptowaluty, jak każdego innego aktywa finansowego, jest pewną umową społeczną. W danym momencie oddaje równowagę pomiędzy sprzedającymi a kupującymi. Problema z kryptowalutami polega jednak na tym, ¿mamy dużo większą trudność z określeniem ich wartości wewnętrznej. W przeciwieństwie do akcji czy nieruchomości nie jest łatwo wycenić proste przychody flujo de efectivo z kryptowalut w kolejnych miesiącach czy latach – zauważa Marcin Borek.

Ze względu na skokowy wzrost wartości część inwestorów określa bitcoina jako najlepszą inwestycję długoterminową albo „gorączkę złota XXI wieku”. Eksperci podkreślają jednak, że należy pamiętać, że bitcoin sam w sobie nie ma żadnej wartości. O kursie wirtualnej waluty decydują prawa popytu i podaży oraz szereg zewnętrznych czynników, dlatego jest on trudny do prognozowania.

– Posiadacze akcji na podstawie danych finansowych spółki mogą się spodziewać wysokości dywidendy. W przypadku nieruchomości broma Podobnie, para hacer uso de rynek. Dan nieruchomość można wycenić na podstawie porównywalnych ofert i cen rynkowych w okolicy. W przypadku kryptowalut mamy dwa podstawowe czynniki wyceny. Podstawowym są oczekiwania inwestorów dotyczące przyszłej skuteczności Kryptowaluty w zaspokajaniu konkretnych potrzeb użytkowników. Dochodzą do tego ruchy spekulacyjne, zależne od fal użytkowników, którzy przystępują do tego rynku i kupują spore ilości bitcoina – mówi CEO wydawcy portalu Kurencja.com.

banner