Kontuzja – instrukcja obsługi nazdrowie.pl monero cryptocurrency precio en la India

Każdy z nas ulega przez całe życie różnym kontuzjom. Jedne są niezbyt dokuczliwe i szybko mijają, inne bywają bolesne, ich skutki odczuwalne są przez długi czas. Wyróżniamy dwa rodzaje urazów: bezpośrednie i powstałe w wyniku sumowania się mikrourazów. Najczęściej przytrafiają się nam urazy bezpośrednie, powstające pod wpływem dużej, krótko działającej siły. Należą do nich skręcenia, złamania, zwichnięcia i stłuczenia. Haga clic aquí para obtener más información. Tego typu kontuzjom najczęściej ulegają sportowcy wyczynowi, ale też i amatorzy, którzy np. biegają zbyt często i na nadmiernie długich dystansach. Hacer urazów z przeciążenia zaliczamy zapalenia mięśni i ścięgien (np. tzw łokieć tenisisty) albo złamania zmęczeniowe. Warto również pamiętać o tym, że ryzyko kontuzji wzrasta z wiekiem.

Zajmijmy się przede wszystkim urazami bezpośrednimi, bo to właśnie na nie jesteśmy narażeni najczęściej. Co zatem robić, gdy dojdzie do stłuczenia, zwichnięcia lub złamania? Najlepiej zastosować zasadę PRECIO. Nazwa ta pochodzi od pierwszych litro angielskich wyrazów: protección (ochrona), reposo (odpoczynek), hielo (lód), compresión (ucisk) i elevación (uniesienie). PRECIO należy stosować przez pierwsze 48-72 godziny po urazie. W tym czasie absolutnie nie wolno nagrzewać kontuzjowanego miejsca.

Zasada PRECIO sprawdzi się w przypadku każdej kontuzji – nieważne, czy jest ona lekka (np. Stłuczenie), czy poważna i wymagająca szybkiej interwencji specjalist (złamanie, zwichana). W obu przypadkach opisane powyżej postępowanie zminimalizuje skutki urazu i sprawi, że proces zdrowienia będzie szybszy. Gdy po 2-3 dniach ból – po na pierwszy rzut oka niegroźnej kontuzji – nie ustępuje albo się nasila, trzeba zasięgnąć porady specjalisty.

Przy ciężkich kontuzjach stosuje się opatrunki gipsowe lub specjalistyczne estabilizador (ortezy), niezbędna bywa też interwencja chirurgiczna. Długie unieruchomienie stawów powoduje jednak osłabienie mięśni i struktury chrząstki, zaburzenia czucia głębokera la fuga de la fuga de la luz de la luz de la luz de la luz de la luz de la naturaleza Prawidłowo prowadzona rehabilitacja przywraca osłabione mięśnie do stanu sprzed kontuzji i znacząco skraca czas powrotu do formy.

Schładzanie zmniejsza ból, obrzęk i ogranicza stan zapalny. Warto zastosować zimny okład z lodu albo specjalnych paczuszek z żelem (tzw. Paquete en frío) jak najszybciej po wystąpieniu urazu, a następnie przez kilka kolejnych dni. Okład należy trzymać 15-20 minut, z dwu-, trzygodzinną przerwą. Im mniej czasu upłynęło od urazu, tym okłady należy robić częściej.

Nazwa ta pochodzi z połączenia fragmentów dwóch słów: „ortopedyczna” i „proteza”. Orteza jest elementem zaopatrzenia ortopedycznego, spełniającym kilka ról. Stabilizuje staw, czyli unieruchamia lub ogranicza jego ruchomość. Odciąża mięśnie, więzadła i stawy, koryguje ustawienie stawów, np. stopy czy kręgosłupa, a także zmniejsza obrzęki pourazowe. Utrzymuje odpowiednią temperaturę uszkodzonego miejsca i działa profilaktycznie, zabezpieczając przed ponownymi urazami.

Decyzję o wykorzystaniu odpowiedniej ortezy powinien podjąć specjalista: ortopeda, traumatolog albo neurolog, bo nie w każdej sytuacji można ją zastosować. Zalecenie używania ortezy jest wyrazem wiary lekarza w odpowiedzialność pacjenta, oraz w to, że podda się en rygorom związanym z leczeniem i rehabilitacją. Método de referencia de la aplicación: Przy złamaniach, skręceniach, zwichnięciach, stłuczeniach, wadach postawy i w wielu innych przypadkach. W celach profilaktycznych, ortezę można stosować po wyleczeniu kontuzji i po zasięgnięciu w tej sprawie opinii lekarza prowadzącego lub rehabilitanta.

W wielu przypadkach uraz stawu wiąże się z uszkodzeniem chrząstki stawowej. Dlatego lekarze często decydują się na przepisanie pacjentom leków i preparatów zawierających glukozaminę i kwas hialuronowy. S to składniki niezbędne do regeneracji chrząstki stawowej. Stymulują one także produkcję mazi stawowej, która odżywia powierzchnie stawów i stwarza warunki do ich regeneracji. Preparate te podaje się bezpośrednio do stawu (iniekcje) albo w postaci tabletek lub roztworów.

banner