Kolor jako narzędzie Visual Merchandisingu. – Eye On Visual cost of mineco litecoin

Znane porzekadło głosi: „Od przybytku głowa nie boli”. Jednak rzeczywistość weryfikuje, żsí wszystkim dobrze zachować umiar. Dotyczy to również koloru, jako jednego z narzędzi VM’u, o czym powinien wiedzieć każdy Dekorator pracujący w sklepie. Bo czym tak naprawdę jest kolor? Jaki jest wpływ kolorów na nasz nastrój i podejmowanie decyzji – zwłaszcza tych zakupowych? Czy w kolorach panują trendy?

Kolor jest rozpoznawany przez nasz mózg, dzięki zmysłowi wzroku który na różnych przedmiotach odbiera fale światła o określonej długości. Zjawisko jest badane od wielu lat i powstało sporo definicji oraz klasyfikacji. W XVIII w. Isaac Newton w swoim dziele „Optyka” zgłębił to zagadnienie dość szczegółowo. Na podstawie eksperymentu rozszczepienia światła za pomocą pryzmatu stworzył „koło kolorów” i tezę ich geometrycznej zależności względem siebie. Autor „Optyki” twierdził, że kolor to zjawisko czysto fizyczne będące efektem odpowiedniego działania. Jego teza została podważona przez Johanna Wolfganga von Goethe’go w 1810 r. w publikacji pt. “Nauka o kolorze”. Pisarz, jako pierwszy zwrócił uwagę na psychofizyczny charakter zjawiska. Ta teoria jest jak najbardziej aktualna i dzięki wielu badaniom i zgłębianiu zagadnienia została rozszerzona o wiedzę na temat definiowania koloru przez trzy parametry:

W trakcie badań i definiowania pojęcia jakim jest kolor narodziły się systemy, które składają się z różnych modeli (do najpopularniejszych modeli należą: RGB i CMY) i są oparte o powyżss Parametry. Dzięki klasyfikacji systemowej kolorów projektanci czy architekci mają ułatwione zadanie w dedykowaniu kolorów całemu szeregowi otaczających nas przedmiotów. Dwa najbardziej znane i wykorzystywane dziś systemy para:

Widzialność kolorów jest związana z rodzajem chromosomów X w naszym organizmie. Kobiety posiadają dwa rodzaje tego genu, co daje większą możliwość w kodowaniu genów odpowiedzialnych za rozróżnienie kolorów. Płeć wpływa nie tylko na rozróżnienie kolorów, ale także na naszą emocjonalność. Kobiety i mężczyźni odbierają kolory w nieco inny sposób co niejednokrotnie jest wykorzystywane przez reklamodawców, projektantów odzieży oraz wnętrz czy branżę gastronomiczną.

„(…) Kolory wywołują określone odczucia i asocjacje, które są przeznaczone na placówkę handlową i produkty znajdujące się w jejejerercie. Kolor broma zatem integralną częścią projektu wnętrza punktu sprzedaży i przyczynia się hacer jego efektywności przez: przyciąganie uwagi, Tworzenie zgodności psychologicznej i symbolicznej, ułatwienia identyfikacji, zwiększenia skuteczności zapamiętywania oraz podkreślenie kontrastu i wzmożenie atrakcyjności estetycznej (…)”.

Barwy ciepłe przyciągają o wiele mocniej (żółty czy czerwony mocno aktywizuje i przyspiesza podjęcie decyzji) jasu v. W połączeniu z jasnym kolorem np. bielą lub szarością (barwy achromatyczne) uzyskamy efekt nowoczesności oraz innowacyjności. Dlatego tak wiele marek odzieżowych czy jubilerskich decyduje się na wykorzystanie w swoich wnętrzach takich rozwiązań: COS, Mango, czy młode marki z naszego podwórka: RISK Hecho en Varsovia i Ania KRUK. Ciemniejsze kolory, lub czerń jest wykorzystywana często w celu nadania szlachetności, wiarygodności i podkreślenia tradycji, dlatego z czerni często korzystają projektanci marek luks. Efektowne wykorzystanie ciemnego wnętrza można zaobserwować m.in w sklepach Vistuli lub Wólczanki. COS – w sklepach tej marki można znaleźć specjalnie zaprojektowane meble, które również podlegają sprzedaży. COS. Mango. Ania Kruk. Vístula.

Myślę, że śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że wybór kolorów achromatycznych jest zdecydowanie „wygodniejszym” rozwiązaniem, poniewa Jednak są marki, które decydują się wykorzystać kolory chromatyczne w swoim wystroju. Uzyskanie ciekawego efektu, który nie przytłoczy klientów tylko wzmocni chęć zakupów, stanowi spore wyzwanie. Urban Outfittersnależy do marek, która takich wyzwań się nie boi.

Marką, która bardzo kreatywnie wykorzystuje funkcje koloru w swoich wnętrzach jest Pull and Bear, należąca do grupy Inditex. Na stroniemarki można obejrzeć bardzo ciekawe aranżacje wnętrz. Niestety na naszym rodzimym rynku, ze „świeczką szukać” takich atrakcji. W dużej mierze jest to spowodowane brakiem budżetów na nasz sektor rynkowy oraz finansami klientów, którzy z racji swoich zarobków kierują sięzasadą: więcej za mniej. Z tego powodu na nasz rynek często trafiają wersje uboższe w swoim wystroju, tańsze w utrzymaniu i eksploatacji. Stanowiska kasowe w P&B, Barcelona – Hiszpania

Kolejnym przykładem na jaki chciałabym zwrócić uwagę to bieliźniarska marka Victoria’s Secret. Wystrój sklepów jest tylko fragmentem całej układanki jaką jest spójna identyfikacja wizualna. Mocny róż będący tematem przewodnim całej marki jest wszechobecny w wystroju sklepów tak bardzo, że stał się en wizytówką rozpoznawalną na całym świecie. W Polsce marka VS funkcjonuje w okrojonej wersji: znajdziemy tam kosmetyki, perfumy i akcesoria. Sklep flagowy NYC / USA

Ważne, aby projektując sklep i myśląc o jego aranżacji, mieć na uwadze naszego docelowego klienta oraz to w jaki sposób zamierzamy sprzedawać nasz towar. Tutaj jak najbardziej przydaje się wiedza o kolorze i warto ją zgłębiać aby mieć świadomość, jak możemy sobie pomóc aby nieświadomie nie zaszkodzić. Co ciekawe: to działa u konkurencji, nie koniecznie musi zadziałać u nas. Ślepe podążanie za trendami i brak przemyślanych inwestycji, może spowodować odmienne skutki od założonych. Za przykład podałabym francuską markę CAMAIEU, obecną na polskim rynku od 2000 r. Nos Francji działa bardzo prężnie i cieszy się sporym powodzeniem. Aktualnie marka przechodzi ciężkie chwile na naszym rynku, co jest efektem niedostosowania siz do klienta i nie inwestowaniem w rozwój sklepów, czyli m.in. zaniedbaniem swojego wyglądu. Co ciekawe, nazwa marki oznacza „malowidło, w którym używa się jednego koloru w różnych odcieniach” (do sprawdzenia tutaj).

Powyższa teoria jest stosowana praktycznie w każdej dużej sieciówce odzieżowej. Często dopełnienie mogą tworzyć kolory „pomocnicze”, które pasują do konkretnej „kolorystyki” jednak za duża ilość wzorów oraz kolorów od razu wywołuje poczucie chaosu i odstasca corso kosówzzoy chiezzie chi chi taozi kosówözłuyzzie chaosu i chaschala l ó Taki sposób układania towaru jest bardziej czytelny również dla obsługi oraz umożliwia łatwiejsze „odświeżenie” konkretnego działu el departamento de la aduana, la quina de los niños, los hombres, los hombres, los hombres, los hombres, los hombres, los hombres, los hombres, los hombres, los niños, los hombres, los niños, los hombres, los hombres, los hombres, los hombres, los hombres, los de los hombres, los de los hombres, los de los que se trate, en que se refiere.

Planując aranżacje powierzchni sprzedażowej (nie ma tutaj znaczenia rodzaj asortymentu) należy pamiętać o kolorze i jego możliwościach. Jednak potencjał jaki kryje się w odpowiednim studium kolorów, może zostać zaprzepaszczony, jeśli zapomnimy o: świetle, tipo de recreo de las partes de la naturaleza de los animales o de los animales de los animales o de los animales de la mano o de los animales de la pr … W kolejnych wpisach znajdziesz jeszcze więcece informacji dotyczących potencjału Visual Merchandisingu. Zapraszam do dalszego śledzenia mojego bloga. METRO.

banner