Kilka słów o systemie BitCoin Digital Dread Blog ethereum vs bitcoin mining

Część z Was prawdopodobnie spotkała się z pojęciem BitCoin i ma pewne wyobrażenie o tym czym są bit monety. Co jakiś czas przecież przetaczają się przez media doniesienia o tym, że keś się na tym wzbogacił, lub że zniknęła cała giełda. Warto przyjrzeć się bliżej temu zjawisku, ponieważ w mojej ocenie stanowi świetny przykład na a, jak bardzo odmienna od wyobrażeń może się okazać nasza cyfrowa przyszłość.

BitCoiny są przykładem kryptowaluty, czyli rozproszonego systemu księgowego, gdzie wszelkie transakcje, tożsamość uczestników rynku i wielkość ich portfeli opierają się na szyfrowaniu. Od tradycyjnych walut odróżnia je to, że nie ma emitenta, który ustalałby i gwarantował kurs waluty. W przypadku BitCoin kurs ten oparty został o moc obliczeniową komputerów podpiętych ¿Cómo funciona? ¿Cómo funciona?

Każdy uczestnik rynku BitCoin, który chce nabyć tę walutę musi zainstalować sobie na komputerze wybranego klienta BitCoin. Istnieją alternatywne rozwiązania w postaci serwisów, które prowadzą nasz portfel w chmurze, jednak na potrzeby tego artykułu postanowiłem je pominąć. Po Zainstalowaniu klienta BitCoin zakładamy pierwszy portfel. Portfel to w dużym uproszczeniu dwa klucze: jeden (publiczny), służący jako adres analogiczny do numeru tradycyjnego konta i to na niego nasi kontrahenci będą przesyłać bitcoiny. Drugi to klucz prywatny, służący do autoryzacji operacji na naszych bitcoinach, na przykład wysłania ich do kontrahenta.

Każda transakcja musi zostać zaakceptowana przez wszystkie komputery w sieci bitcoin, aby uniknąć ponownego wydania “przelanych” monet i wszelkich innych możliwych nadużyć. Komputery sprawdzają ilość monet przed transakcją i po transakcji, następnie sprawdzają poprawność kluczy, którymi transakcja została podpisana. Jeżeli wszystko się zgadza transakcja zostaje dopisana do łańcucha bloków, czyli zapisu wszystkich transakcji od początku istnienia systemu.

Ponieważ w tym sistema nie ma realnych Banknotów, kruszcu czy też innego rzeczywistego pokrycia, mechanizm kształtowania się kursu tej waluty został oparty na mocy obliczeniowej komputerów podpiętych hacer sistema To właśnieter komputery muszą przeliczać na bież .co wartość wszystkich transakcji i od tego ile komputerów jest przeznacz recuento de los animales en el estado de los animales de los animales de los animales marinos de los animales en los que se encuentra a su disposición.

Na dzień dzisiejszy (23.07.2014) serwis CoinMap.org podaje liczbę 5028 punktów, w których można płacić BitCoinami, z czego ponad 100 znajduje się w Polsce. Za BitCoiny można już w naszym kraju zamówić pizzę, zlecić rozwiązanie zadania z matematyki, wyprodukować własną naszywkę, czy nawet wynająć apartament w centrum Krakowa. Dla tych mniejszych, BC wydają się niezłym sposobem na wyróżnienie się na tle konkurencji.

W ubiegłym roku temat BitCoinów był na tapecie amerykańskiego senatu i mądre polityczne głowy uznały, że BitCoiny (al te you inne kryptowaluty) są legalnym środkiem płatniczym. Takie stanowisko władz nie było oczywiste, z uwagi na to, że żadna centralna instytucja nie ma wpływu na kształtowanie się kursu tej “waluty”, co w dłuższym okresie może stanowić zagrożenie dla stabilności tradycyjnych systemów walutowych.

Zjawisko inflacji, które jest zmorą oszczędzających w tradycyjnych walutach, nie występuje w przypadku BitCoinów. Jest to spowodowane tym, że liczba monet została ustalona na stałe na poziomie 21 milionów sztuk i jak już wspomniałem nie ma instytucji, która mogłaby “dodrukować” BitCoiny i wrzucić rynky. Wahania kursu są spowodowane popularnością “wykopywania” ( minería) monet i w dłuższym okresie można zauważyć presję deflacyjną.

Istotnym plusem jest również stosunkowo wysoka poufność transakcji. Ponieważ nie podajemy żadnych danych osobowych przy “zakładaniu konta”, un sistema jest rozproszony, para przy zachowaniu kilku zasad można przeprowadzać całkowicie anonimowe transakcje. Nie muszę dodawać kogo może to zainteresować, jednak w dobie Snowdena, NSA i innych kryzysów prywatności oraz gdy tajemnica bankowa jest fikcją, można przypuszczać, że kryptowaluty potasas de los Estados Unidos de América.

banner