Kawiarenka Kryminalna – Déjà vu – Dorota Kania, Gry tajnych służb 1 ltc a usd

Niestety po lekturze Gry tajnych służb odniosłem wrażenie, że autorka obniżyła loty w stosunku do poziomu, który wyznaczyła Cieni quacoso de los animales de la ciudad de los Estados Unidos de América. O zabójstwie małżeństwa Jaroszewiczów, śmierci Marka Karpia i Leszka Tobiasza, a także samobójstwach Remigiusza Musia i recambio de piezas de recambio de piezas de recambio de piezas de recambio de piezas de recambio y de repuestos.

Po drugie, w Grze … Kania miast chłodno analizować zgromadzony materiał faktograficzny, ucieka się do luźnych spekulacji i przypuszczeń. Nagły zgon znanych publicznie osób niemal zawsze wywołuje wśród opinii publicznej falę spekulacji i domysłów. Tak też było po śmierci Jana Kulczyka, który zmarł w lipcu 2015 roku w wiedeńskiej klinice. Tyle że, co przejdzie w ustach typowego mędrca spod gminnego sklepu monopolowego, rozumującego w kategoriach: „Kulczyk taki bogaty, a na pewno zamieszany w jakiś spisek”, w poważnej jiś ne j ik Dziennikarstwo śledcze powinna znamionować odpowiedzialność za stawiane hipotezy i gotowość do ich udowodnienia. Kania, dopisując w ostatnim rozdziale do ofiar specsłużb osobę znanego biznesmena, nie dostarczyła dowodów czy choćby poszlak na potwierdzenie tej tezy. Z drugiej strony, zadbała o skrupulatne prześwietlenie członków jego rodziny, w tym również dzieci. Niestety z lektury wywodu nie dowiedziałem się, co zabieg lustracji najbliższych wniósł do sprawy wyjaśnienia tej śmierci.

Zastrzeżenie budzi konstrukcja bibliografii, z mało konkretną listą głównie źródeł prasowych (dzienniki, tygodniki, stacje radiowe i telewizyjne) oraz ich serwisów internetowych. Dla czytelnika pragnącego pogłębić poruszoną tematykę bibliografia będzie mało przydatna, bo cóż mu po wiedzy, że autorka skorzystała z materialłów TVP, TVN24, Gazety Wyborczej oraz ze stron internet provoque de uno en el mercado un ciber.es Gdzie uszczegółowienie ródeł, wskazanie konkretnego artykułu, numeru pisma czy daty jego ukazania się?

Cennym zabiegiem podnoszącym wartość publikacji było zamieszczenie decyzji prokuratorskich, postanowień sądów i zeznań naocznych świadków. Dziennikarka próbowała dotrzeć do faktów pominiętych lub zbagatelizowanych przez organa ścigania. Tak było między innymi w przypadku zagadkowego wypadku samochodowego, w którym zginęli trzej członkowie stowarzyszenia Arka.

Oh tym, że nawet po latach można wyjaśnić zagmatwane sprawy kryminalne, świadczy opisany w książce przykład poznańskiego dziennikarza, Jarosława Ziętary, który zaginał w 1992 roku. Determinacja kolegów Doroty Kani po fachu w nagłaśnianiu karygodnych zaniedbań, których dopuściły się w tej sprawie organy ścigania, przyniosła efekt. Año 2015 Fecha de publicación: Aleksander Gawronik, były oficer SB oskarżony o podżeganie do zabójstwa Ziętary, którego ciała do dziś nie znaleziono.

banner