Jaki wpływ miały forki na kryptowaluty ETH i ETC ethereum gráfico de acciones

12 grudnia inwestorów oczekiwał tenedor Ethereum Classic. Również w samym szczycie znajduje się fork Ethereum o nazwie Metropolis, którego pierwszym etapem jest Bizancio. Miał on miejsce 2 miesiące temu. Forki – to odnowienia i podziały kryptowalut, ale nie zawsze są one pożyteczne. Dobrym przykładem jest pojawienie się ETC po włamaniu DAO, o którym szczegółowo przeczytacie w przeglądzie. Również z artykułu dowiecie się o tym, co para bromear tenedor, jaki wpływ będzie miała druga część forka ETH Constantinople oraz o tym, czy warto ufać kryptowalutom.

Dziś forki nikogo nie dziwią. Zaraz po pojawieniu się w sierpniu Bitcoin Cash (ВСН) pojawił się i Bitcoin Gold (BTG). Przy czym jeśli ВСН a rzeczywiście odgałęzienie ВТС w ramach realizacji hard forka Segwit, to pojawienie się BTG nazywane jest sztucznym projektem, który był potrzebny dla realizacji chiwn 24 listopada wystartował nowy tenedor duro – Bitcoin Diamond, który wspierało 28 giełd kryptowalut. Tymczasem pełną parą ruszył fork Ethereum na wielką skalę o nazwie Metropolis, una horquilla „najstarszy” ETH, Ethereum Classic, również przeprowadził odnowienie 12 grudnia.

Jeszcze w zaraniu pojawienia się projektów na Blockchainie mało kto rozumiał, jak one w ogóle będą się rozwijać. Na początku wszystko wszystkich zadowalało: wydobywający byli usatysfakcjonowani prędkością tworzenia monet, uczestnicy projektów – prędkością transakcji, pewnością, bizcocho de animales de peluche. re. Ale im więcej zostało w to wciągniętych ludzi i firm, tym częściej zaczęły się pojawiać braki w systemie. Utworzone na wzór Bitcoina projekty powinny były usunąć te problemy, ale w praktyce wszystko okazało się bardziej skomplikowane. Pojawiła się konieczność wprowadzenia zmian do obowiązujących protokołów, a znaczy konieczność przeprowadzenia forków.

Bifurcación de modyfikacja wyjściowego kodu kryptowaluty. To rozwidlenie, na które po zmianie kodu pojawiają się już dwa projekty: jeden – projekt ze zmianą kodu, drugi – projekt ze starym kodem. Przy czym drugi może zarówno kontynuować funkcjonowanie oddzielnie, jak i przerwać swoje istnienie w zależności de jego wsparcia przez użytkowników i giełdy. Innymi słowy tenedor para zmiana zasad, zgodnie z którymi blok w Blockchainie uznaje się za autentyczny.

Bitcoin para swego rodzaju system płatniczy, jeden projekt, zbudowany na Blockchainie. Ethereum para descentralizar el sistema, pozwalający stworzyć na swojej podstawie tysiące podobnych startupów na Blockchainie. Jednym z pierwszych takich programów (projektów, startupów) było DAO, descentralizowany, zaplanowany system autonomiczny, wykorzystujący Smart Kontrakty Ethereum w celu rozszerzenia funkcjonalności Blockchainów. Była to swego rodzaju płaszczyzna dla crowdfundingu, pozwalająca inwestorom inwestować zebrane Ethereum (ETH) konkretne startupy, stworzone w Ethereum. DAO spełniało trzy zadania:

W istocie był a jeden z pierwszych startupów, stworzonych na bazie Ethereum. Atrakcyjność projektu polega na tym, estoy informado acerca de warunkach inwestowania poprzez platformę crowdfundingową była otwarta dla inwestorów. Przejrzystość operacji na Blockchainie dawała gwarancję wszystkim uczestnikom transakcji. W pierwsze dni projekt mógł zebrać 150 mln dolarów USA, zgromadzając około 12% acumulado por ETH w obiegu.

W sumie 2 miesiące, od chwili uruchomienia projektu, hakerzy potrzebowali, aby znaleźć słaby punkt kodu i w ąągu kilku minut przelali pieniądze o ł cznej sumie ponad 53 mln dolarów USA. Zgodnie z protokołem korzystać z pieniędzy haker mógłby tylko przez kilka tygodni po przelewie (włamanie miało miejsce 17 czerwca 2016 roku 2016 roku 2016). Tak bardzo nieudana pierwsza próba mogła doprowadzić hacer nieodwracalnej utraty reputacji sieci Vitalika Buterina, po dlatego już 3 dniach została podjęta bezprecedensowa dla rynku kryptowalut decyzja: uratować DAO przy pomocy pierwszego dla Etereum forka suave odgałęzienia z unieważnieniem transakcji, które doprowadziły hacer odpływu tokenów DAO z późniejszym zwrotem pieniędzy ich właścicielom.

Jeden z bazowych punktów filozofii Blockchaina to nieingerencja w jego działanie. Powrót do punktu wyjścia dla uratowania inwestorów przynajmniej raz wzbudza wątpliwość co do przejrzystości i pewności kryptowalut. Przecież po jednym precedensie mogą następować i kolejne. Na przykład konfiskata pieniędzy przez organy ochrony prawnej lub państwo. Precedens nasuwa pytanie: gdzie znajduje się granica, po przekroczeniu której ingerencję w pracę Blockchaina można będzie uznać za możliwą do przyjęcia.

Po raz pierwszy o konieczności wniesienia zmian do sieci Ethereum zaczęto mówić jeszcze w 2015 roku. Jednak brak zrozumienia tego, jak będzie odbywał się tenedor powstrzymywał jego przeprowadzenie. Wymuszony tenedor duro 20 czerwca 2016 roku, wynynu którego pojawił się ETC pokazał, iż dalsze forki nie tylko nie są niebezpieczne, ale i życiowo potrzebne. Wiosną 2017 roku odbyła się seria konferencji, poświęconych kwestiom forka, wwyniku których zostały aktywowane Segwit (Bitcoin) i Metropolis (Ethereum).

21 listopada została opublikowana początkowa wersja Casper – protokołu udoskonalenia Ethereum w ramach którego planowane jest przejście od istniejącego modelu miningu Proof-Work-model do Proof-of-Stake. Cel istniejącego protokołu PoW to ochrona przed atakami, które przeciążają zasoby obliczeniowe systemu. Jednak przy tym angażuje mnóstwo siły, dlatego minerzy uważają, iż jest skomplikowany, długotrwały i wymagający dużo energii.

Planowane przejście na algorytm PoS sprawi, iż ataki oraz mining staną się niekorzystne (jeden z kroków Vitalika Buterina przejścia do modelu ograniczonej emisji według typu BTC). Minerzy będą mogli zarobić jedynie na prowizjach za transakcje, odpada konieczność dużych mocy. Analitycy uważają, iż spowolnienie miningu obniży zainteresowanie, a co za tym idzie i cenę Ethereum, ale jednoznacznej prognozy nie ma.

Po udanym dla kryptowalut weekendzie 25-26 listopada (w ciągu 2 dni kapitalizacja kryptowalut wzrosła o 40 mld dolarów EE. UU.) ETC wzrósł o 30pz. Co prawda kolejnego dnia Ethereum Clásico usnpił nieco swoje pozycje. Handel ponad połową kryptowalut odbywa się na giełdach Bithumb (39,85%) i Coinone (16,83%).

banner