Inicjatywa suwerennego pieniądza może namieszać w Szwajcarii i na świecie Szwajcarskie Blabliblu ethika boxers

„Pamiętajcie, proszę, dlaczego era stworzyliśmy” – taki oto napis wielkimi czerwonymi literami powstał na elewacji budynku w pobliżu głównej siedziby Banku Narodowego Szwajcarii w Bernie. Autorami grafitti byli członkowie komitetu inicjatywy Vollgeld wzywając banki do tego, żeby służyły gospodarce i społeczeństwu zamiast zajmować się spekulacją. Ódródło: blick.ch Jeden z nagłówków szwajcarskiej bulwarówki ukazujący plakaty zwolenników inicjatywy i przeciwników. Tytuł: Pieniądze suwerenne dobre czy szalone?

Komitet Vollgeld chce zakazać bankom komercyjnym kreowania pieniędzy poprzez udzielanie kredytów przedsiębiorcom. Jeśli Szwajcarzy zagłosują na „TAK”, kwoty kredytów nie będą mogły przekraczać zdeponowanych sum. W rezultacie otrzymanie kredytu może stać się dużo trudniejsze. Kto ma tworzyć pieniądz według komitetu Vollgeld? Ma się tym zajmować Bank Narodowy, który obecnie robi to w niewielkim stopniu (obecnie generuje około 10% pieniędzy wprowadzonych do obrotu). Jeśli Szwajcarzy przyjmą propozycję, banki nie będą mogły już tworzyć pieniędzy – będą musiały operować środkami zdeponowanymi impacientes Jak przekonują członkowie komitetu, dzięki temu banki nie będą mogły spekulować, ani tworzyć sztucznych baniek finansowych, a painsstwo nie będzie już zakładnikiem „banksterów”.

Alez to bzdura – argumentują przeciwnicy reformy, na których czele stoi sam SNB – Szwajcarski Bank Narodowy i członkowie Rady Federalnej (czyli kolokwialnie mówiąc szwajcarskiego rządu). Bank centralny przekonuje, że członkowie Komitetu Inicjatywy Vollgeld chcą naprawiać problem, którego nie ma. Dodają, że szwajcarski sistema bankowy jest zdrowy, nowoczesny i niedrogi. Wprowadzenie tej inicjatywy może być zagrożeniem dla banków komercyjnych, które nie będą w stanie udzielać kredytów.

Według najnowszych sondaży, Szwajcaria nie ma się czego obawiać, najprawdopodobniej inicjatywa przepadnie w referendum. Leyenda: Głosowanie z 10 czerwca, 2018 roku Rezultaty pierwszego sondażu Zielony – tak, Szary – niezdecydowany, Bordowy – nie Reforma systemu finaspacitopacitopacitopacitopacitopacitopacitopacitopacitopacitopacitopacitopacitopacitopacitopañolpañolpacepic.png

A nie pierwszy raz, kiedy zwykli szwajcarscy Schmidtowie decydują na tematy, które mogą zachwiać w posadach nie tylko swoim krajem, ale i światem. Tak jest skonstruowany szwajcarski system demokracji bezpośredniej – wystarczy tylko 100 tysięcy podpisów, żeby zorganizować referendum na dany temat. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o kwestie poruszane w referendach (tak jak w Polsce), dlatego obywatele często odpowiadają na ważne pytania dotyczáceas de las partes de las personas de las personas de la naturaleza. Inic jodawcy i przeciwnicy danej inicjatywy dobrze wiedzą, że sukces ich projektu lub kontrprojektu zależy od łaski obywateli, dlatego każda kampania promocyjna danego rozwiązania jest Majestyzzikisky polen Obie strony zwykle bardzo prosto tłumaczą swoją argumenty starając się dotrzeć do każdego odbiorcy i podają bardzo konkretne przykłady. Nie ma tutaj politycznych sloganów i kiełbasy wyborczej znanej nam z Polski. Nie jest też tak, że właściwie nikt nie wie, o co chodzi!

A wszystko dzięki broszurkom wyborczym, który otrzymuje każdy uprawniony do głosowania. Broszury zawierają treść proponowanej ustawy lub zmiany do konstytucji, argumenty zwolenników i przeciwników i stanowisko Rady Federalnej. Wszystko niezwykle proste i lapidarne, co sprawia, że ​​słabo wykształcony rolnik może wyrobić sobie zdanie na temat planowanej reformy w przeciągu dwudziestu – trzydziestu minut. Swoją decyzję wysyła pocztą lub zanosi w zalakowanej kopercie do swojego urzędu gminy w dogodnym dla siebie czasie. Tak broszurkę wraz z materiałami do referendum otrzymuje pocztą każdy uprawniony do głosowania w Szwajcarii.

Szwajcarzy głosują nie tylko nad naprawdę ważnymi kwestiami, ale i często. Co ciekawe, rzadko dają się przekupić. Nos comunicamos con el pod uwagę wniosek o przedłużenie wakacji o 1 tydzień lub zniesienie abonamentu radiowo telewizyjnego. Obydwa przepadły w referéndum. Szwajcarzy to cyborgi – jak skomentował mój kolega, który nie potrafił zrozumieć, jak można chcieć dobrowolnie płacić za media publiczne…

Może dlatego Szwajcarzy zwykle nie zgadzają się na populistyczne rozwiązania, bo są traktowani poważnie przez polityków? A traktowani s poważnie przez polityków, bo naprawdę mają coś do powiedzenia dzięki swojemu systemowi demokracji bezpośredniej? Jedno trzeba przyznać, jeśli jakiś naród prawdziwie jest suwerenem, a s to Szwajcarzy. polityka demokracja bezpośrednia, ekonomia Szwajcarii, referéndum, referendum na temat pieniądza suwerennego, reforma del sistema bancario y Szwajcarii Mensaje de navegación

Mnie rowniez ciekawia wywrotowe inicjatywy, ale ta idzie moim zdaniem za daleko. Ktos kto proponuje tego typu zmiany systemowe jest albo kompletnym ignorantem, albo celowo szkodzi. Na pewno zas wykorzystuje brak wiedzy lub naiwnosc ludzi. Bo gdy czytam na stronie https://www.vollgeld-initiative.ch/statement-teilen (znowu wrzucam linka, i znowu nie ma tam ZADNYCH cyckow) wypowiedzi zwolennikow inicjatywy, to mi sie wydaje, ze wiekszaspczczczczczczczczczczzzczzzczzzcczzczpczzczpcjcjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjbjjjjjjjjjjjjjjjbjjjjjjbjjjjjjjjbjjjjjjsjs-s. dziala system bankowy, jak krazy pieniadz „w przyrodzie”, na czym polega kredyt i jaka sile daje gospodarce. Bardzo czesto myli im sie ponadto mikroekonomia z makroekonomia (argumento: ja nie moge placic na kredyt, gdy kupuje w sklepie, un banki mogom. Oszukujom !!!!! 111). No i wszyscy chca walczyc z kryzysem bankowym, ktory w tym kraju nigdy sie nie wydarzyl.

Ciekawe tez jest, ze nikt nie kuma, ze z wlasnej kieszeni zfinansuje zmiany systemu: gdyby inicjatywa przeszla, banki straca spore zyski z odsetek kredytowych (bo liczba kredytow znaczaco spadnie). Zaloze sie o kazde pieniadze, ze te zyski powetuja sobe na posiadaczach kont bankowych, ktorzy beda slono bulic za kazdy przelew, za kazda transakcje karta lub za sam fakt posiadania konta w banku. Desde el principio hasta el final, me tomo como favorito. Eee dobra, koncze dyskusje, bo mnie zara krew zaleje. Respuesta

banner