Hiszpania – software Costa Brava Monero

Pas wybrzeża rozciągający się od Portbou na północnym wschodzie, przy granicy z Francją do Tarragony na południu ma długość 250 km i stanowi najbardziej znany region turystyczny w Hiszpanii. Geograficznie Costa brava (Dzikie Wybrzeże) rozpoczyna się już we francuskim Roussillon i trzeba przyznać, że w wielu miejscach nazwa w pełni odpowiada rzeczywistości. Na północy, gdzie Pireneje sięgają aż do morza, dominują skały, brzeg stromo opada do morza. W zatoce Roses skały cofają się nieco w głąb plaży, która jest tutaj znacznie szersza. Pomiędzy Tossa a Lloret de Mar na odwiedzających czeka wiele romantycznych zatoczek, a w Platja d’Aro i Blanes – przepiękne plaże. Na południe od Blanes rozpoczyna się kolejny pas wybrzeża, zwany Costa del Maresme, z miejscowościami Malgrat / Sta. Susanna i calella. Kraina, którą Państwo wybrali na miejsce wypoczynku, nazywa się Katalonia. Jej mieszkańcy, Katalończycy, dumni są ze swej odrębności kulturowej, którą podkreślają na każdym kroku. Przykładem może być język. Catala nie jest dialektem hiszpańskim, lecz odrębnym językiem, którym posługują się mieszkańcy czterech prowincji Katalonii (Girony, Lleidy, Barcelony i Tarragony). Katalonię zamieszkuje bien. 6 mln mieszkańców. Centrum handlowo-przemysłowym regionu jest Barcelona.

Na cotygodniowych targach w miejscowościach przybrzeżnych można kupić odzież, wyroby skórzane i pamiątki. Na targach codziennych zaś można zaopatrzyć się w sezonowe owoce i warzywa, które są tutaj tańsze niż w sklepach. Targi mają ponadto swój szczególny koloryt i są częścią hiszpańskiego życia codziennego. Ludzie spotykają się tutaj, por wymienić najnowsze ploteczki i obserwować ruch na straganach.

Miejscowość położona jest w rozległej zatoce o tej samej nazwie. Rosas, 11000 mieszkańców dzieli siêz na port rybacki z centum i hotelową dzielnicę Santa Margarida przylegającą do południowego krańca promenady nadbrzeżnej. Tuż za Rosas znajdują się dwa osłonięte od wiatru kpieliska Canyelles i Almadrava. Najbliższe Rosas miasto a Figueres (19 km). Hacer Barcelony jest, a 157 km, y Girony a 60 km.

Muzeum z dziełami surrealistycznego malarza Salvadora Dali w Figueres. Czynne codziennie w godz. 11.30-17.15 (od czerwca do sierpnia od godziny 10.00). Interesujące jest również muzeum zabawek Ramblas Figueres oraz ruiny klasztoru Sant Pere de Roda z IX w. W Figueres, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, odbywa się giełda antyków (przed południem).

W rozległej zatoce Pals leży L’Estartit, tętniąca życiem miejscowość wypoczynkowa licząca sobie 1200 mieszkańców. Ńańcuch wzgórz na północy chroni miejscowość przed zimnymi wiatrami tramontana wiejącymi od strony Pirenejów. Niedaleko wybrzeża znajdują się wysepki Illes Medes, rezerwat przyrody morskiej i ptaków. Drobnopiaszczysta plaża w L’Estartit jest szeroka i łagodnie opada do morza. L’Estartit położone jest w odległości 140 km na północ od Barcelony i 44 km na wschód od Girony.

Małe miasteczko liczące ok. 4000 mieszkańców u podnóża gór przy Bahia de Tossa, a 12 km en el póker de Lloret. W średniowieczu wioskę silnie ufortyfikowano, aby ochronić ją przed atakami piratów. Wioska ta, Vila Vella, zachowała się w dobrym stanie do dziś i otoczona jest wałem umocnień z wieloma wieżyczkami. Mimo że obecnie Tossa jest tętniącym życiem miasteczkiem, ma w sobie wiele z pierwotnego charakteru. Z Tossy do Barcelony jest 93 km, hacer Girony 42 km.

Hacer wyboru lokale serwujące dania kuchni niemieckiej, włoskiej, angielskiej i holenderskiej. Kuchnia hiszpańska w Can Bolet (dania rybne) i La Lonja (dania rybne), Przy Carrer Sant Mateu; w Calamic II Przy Carrer de la Carnisseria Vella (w pobliżu ratusza); Celler El Relicario (kurczaki z grilla), Przy Carrer de la marina; Can Sabata, w pobliżu stacji benzynowej; Rancho Xico, w pobliżu hotelu Rosamar Park.

Calella leży na północy prowincji Barcelona i zamieszkuje ją ok. 16000 ludzi. Uważana jest za turystyczną stolicę wybrzeża Costa del Maresme, sąsiadującego od południa z wybrzeżem Costa brava. Z powodu swej ogromnej popularności wśród Niemców zwana bywa także Calella de los Alemanes. Podobnie jak Lloret de Mar, Calella jest tętniącą życiem miejscowością oferującą wiele atrakcyjnych możliwości spędzenia wolnego czasu. Calella usytuowana bromea ok. 50 km na północ od Barcelony i ok. 50 km al norte de wschód od Girony.

Girona jest stolicą prowincji o tej samej nazwie, leży nad trzema rzekami i wyróżnia się przepiękną starówką. Malowniczymi, wąskimi uliczkami dojadą Państwo do centrum, nad którym góruje potężna katedra, której 23-metrowa nawa jest najszerszą spośród naw europejskich kościołów gotyckich. Dzielnica żydowska Llame a przypomina o historycznych czasach, gdy Girona była centrum nauki kabalistycznej. Niedawno odrestaurowana należy do największych atrakcji turystycznych Girony. W Figueras, rodzinnym mieście słynnego malarza surrealistycznego Salvadora Dali, można zwiedzić Teatro Museu Dali, w którym wystawiona jest część jego prac.

Wyspy Medas położone u wybrzeża Hiszpanii, na wysokości Estartit, to obecnie rezerwat przyrody. Katamaranem z przeszklonym dnem turyści opływają wyspy, podziwiając cuda podwodnego świata. Na wyspach żyje także ptactwo, m.in. kolonia mew srebrzystych, licząca 7000 par. Niedaleko znajduje się odrestaurowane średniowieczne miasteczko Pals z obwarowaniami i ładnym gotyckim kościołem. Warto pospacerować malowniczymi, krętymi uliczkami, przy których stoją domy ozdobione kwiatami.

Rzeczy zwyczajowo traktowane jako upominki do wartości całkowitej 175 E (osoby powyżej 18 lat) wyy wyrobów spiry niż 100 sztuk papierosów albo nie więcej niż 25 sztuk cygar, albo do 100 g tytoniu; hacer 90 E (osoby poniżej 18 lat) – z pominięciem produktów alkoholowych.

banner