Fruktoza – Właściwości i przeciwwskazania dla stosowania fruktozy. – Stylnazdrowie.pl eth news reddit

Fruktoza to cukier prosty, w branży spożywczej stosowany na szeroką skalę. W przeciwieństwie do glukozy fruktoza nieznacznie podnosi poziom cukru we krwi i bardzo w niewielkim stopniu zwiększa wydzielanie insuliny. To pozwala często uniknąć szkodliwych nawracających peaków insulinowych po spożyciu cukrów. Ponadto fruktoza jest słodsza. Fruktoza pozornie zdrowa ….?

„Przejdź przez alejki supermarketu i spójrz na etykiety produktów żywnościowych, a zobaczysz, że wiele z nich zawiera fruktozę, często w formie sacharozy (cukier inwertowany)” w taki sposad prof.. Wilhelm Krek, specjalista biologii komórek w Instituto de Ciencias de la Salud Molecular ETH w Zurychu, podsumowuje problemy odżywiania w obecnych czasach. Gotowe produkty i napoje bezalkoholowe w szczególności, a także pozornie zdrowe soki owocowe, zawierają fruktozę jako sztuczny dodatek – często w wysokim stęzeneniu. Dlaczego fruktoza szkodzi

Jednakże są dwie strony medalu: wątroba bardzo skutecznie przekształca fruktozę w tłuszcz. Osoby spożywające zbyt wiele produktów o wysokiej zawartości fruktozy borykają się z nadwagą i mogą zachorować na nadciśnienć – v. V. Fruktoza odpowiada za niekontrolowany rozwój mięśnia sercowego

U nadciśnieniowców serce rośnie, ponieważ jest mu ciężej przepompowywać krew przez układ krwionośny. Komórki rosnącego mięśnia sercowego potrzebują dużej ilości tlenu. Jednakże dostawy tlenu niedostatzzne dla takiego wzmożonego rozwoju mięśnia sercowego prowadzą do tego, że komórki przełączają się na alternatywne źródło energii. Zamiast pobierać energię z tkanki tłuszczowej, przerzucają się na glikolizę – dosłownie „rozbijanie cukrów”. Jeżeli komórki mięśnia sercowego mają dostęp do fruktozy zamiast glukozy, może to wyzwolić śmiertelną w skutkach reakcję.

W swoich badaniach zespół pod kierownictwem prof. Kreka wykazał, ¿cómo se dice? Kkórkach sercowych prowadzi do pojawienia się cząstki HIF. A uniwersalny przełącznik cząsteczkowy, który występuje podczas patologicznego procesu rozwoju, np .: rozrostu mięśnia sercowego lub raka. HIF sprawia, że ​​komórki mięśnia sercowego produkują ketoheksokinazę-C (KHK-C), enzima główny w metabolizmie fruktozy. KHK-C wykazuje duże podobieństwo do fruktozy i przez to może ją swobodnie przetwarzać. Produkcja KHK-C ponadto wzmaga proces glikolizy. Ze względu na fakt, że metabolizm fruktozy nie wiąże się z żadną regulacją dającą negatywną informację, organizm wpada w błędne koło prowadzące do uszkodzenia serca.

Aby zbadać ten mechanizm zespół z ETH wykorzystał myszy laboratoryjne oraz próbki pobrane od pacjentów cierpiących na patologiczny rozwój mięśnia sercowego przy jednoczesnym zwężeniu aorty. Próbki pobrane od pacjentów podczas operacji serca zapewniły badaczom możliwość udowodnienia, że ​​takie komórki rzeczywiście zawierają więcej cząstek HIF i KHK-C. U myszy z nadciśnieniem naukowcy wyłączyli enzym KHK, co zdecydowanie zakłóciło dalszy rozwój mięśnia sercowego.

Kolejnym wartym uwagi faktem bromea a, że ​​w w organizmie występuje KHK-A, enzim podobny do KHK-C za wyjątkiem tego, żsí nie lubią się z fruktozą. Oba enzymy posiadają ten sam kod genetyczny, natomiast główną różnicą jest para, jak wiadomość w RNA, transkrypcja odpowiedniego genu, złoży cząstki w dany enzym. W zależności od wymogów z tego samego genu można uzyskać dwa różne enzymy. Krek wyjaśnia, że ​​diez proces tzw. „Alternatywnego splicingu” dotyczy ok. 95% wszystkich genów ludzkich. Jest to główny sposób na stworzenie ogromnej różnorodności protein, enzymów i regulatorów ludzkiego organizmu.

Zwykle komórki wątroby produkują przyjazny fruktozie enzym KHK-C, inne organy wytwarzają KHK-A. Para más información, gdy udało się wykazać, órgano inny niż wątroba, w tym przypadku serce, jest w stanie produkować KHK-C, bardziej efektywny z dwóch enzymów, jeżeli wystawi siqzus en el bazar de los Estados Unidos. W tym procesie HIF aktywuje czynnik empalme SF3B1. Ta cząstka jest często genetycznie modyfikowana w wielu typach nowotworów, co prawdopodobnie wskazuje, że fruktoza może wpływać także na rozwój raka.

Jednakże Mirtschink uspokaja, że ​​spożywanie owoców jest bezpieczne. „Poza fruktozą owoce zawierają wiele ważnych pierwiastków, witamin i błonnik” podkreśla. Natomiast przestrzega przed nadmierną konsumpcją słodzonych napojów i soków, a także gotowych dań i innych produktów, gdzie fruktozę dodano jako nośnik smaku. „Nadwyżka fruktozy może wyzwolić mechanizm opisywany powyżej, jeżeli występuje jeden z czynników stresowych taki, jak choroba zastawek czy nadciśnienie” wyjaśnia Mirtschink.

banner