Fenomen Bitcoina (BTC) – Pieniądze na giełdzie bitcoin datos históricos de precios csv

Temat BTC przewinął się u mnie już parê lat temu, kiedy cena tej kryptowaluty oscylowała w okolicach 1200 zł. Było a jakiś czas po roku 2013, fantastycznym dla BTC, kiedy a ustanowił nowy szczyt cenowy. W tamtym czasie posiadałem nawet trochę BTC, niewiele, na pewno saldo mojego portfela nie przekraczało 2 BTC. Portfel założyłem z czystej ciekawości, aby sprawdzić na czym polega fenomen tego tworu.

Wszystko a co wymieniłem wyżej a ogromne zalety BTC, które z pewnością zachęciły wiele osób do kupna tej kryptowaluty. Obserwując jednak różnego rodzaju strony internetowe, fora, czy też ión y Bitcoin – Bańka spekulacyjna

Bańka spekulacyjna to określenie wykorzystywane już od bardzo wielu lat w literaturze dotyczącej rynków kapitałowych. Bańk spekulacyjną nazywamy „oderwanie” się ceny aktywa od jego realnej Wartości. Przykładem z ostatnich lat są nieruchomości w USA, które rosły z miesiąca na miesiąc w takim tempie, że nagle wszyscy chcieli posiadać swój własny dom. Ceny oczywiście znacząco rosły choć koszty budowy domów, koszty kredytów czy populacja Estados Unidos utrzymywałły się na stabilnych poziomach.

Niestety w przypadku BTC sprawa jest znacznie trudniejsza. Nie można bowiem stwierdzić, czy BTC jest jakimkolwiek aktywem i czy posiada jakąkolwiek wartość fundamentalną. Akcje czy obligacje spółek posiadają jakąś wartośćć fundamentalną, gdyż generują one coroczne przepływy – akcje w postaci dywidendy (ile ile spółki je wypłacają), a obligacje i inne instrumenty dłużne w jejeje wend ant. Można zatem oszacować (wycenić) ile w przybliżeniu dane aktywo jest warte.

Problema z BTC polega na tym, ¿cómo se dice? Nie wiadomo jaką wartość wnosi do gospodarki, o ile w ogóle wnosi. Jeżeli nie można mu przypisać postaci aktywa a znaczy, że nie jest a bańka spekulacyjna, bo nie znamy jego fundamentalnej wartości. Gdyby było a np. 10 $ a można twierdzić, że aktualna cena jest kosmiczna i kwestią czasu jest krach. Niestety ta wartość jest nieznana i niemożliwa do wyceny w przypadku BTC. Dlatego też, za rok możemy płacić za BTC 1 $ lub 100 tys. $, a może nawet 1 mln $? Nikt tego nie wie, ponieważ nikt nie zna jego realnej Wartości.

Pamiętajmy jednak, że na każdej bańce spekulacyjnej można fantastycznie zarobić, zarówno na hossie (znacznie więcej), ale i podczas krachu. Bańka spekulacyjna na BTC jest czymś wyjątkowo abstrakcyjnym, ponieważ nie ma tutaj granicy szaleństwa i obłędu, gdyż nie jest znana jego fundamentalna wartość – po prostu jej nie posiada. Zatem dopóki będzie pojawiać się nowy kapitał i popyt, dopóty kurs BTC będzie rósł. Ryzyko

BTC jest zdecentralizowaną kryptowalutą, a płatności odbywają się w sieci P2P dzięki czemu nikt jej nie kontroluje, ani nie sprawuje nad nią władzy i co ważne – nie czi zi zi W przypadku banków i rządów, waluty są regulowane różnymi instrumentami polityki pieniężnej np. stopami procentowymi, czy tzw. dodrukiem pieniądza. Vaya a niewątpliwy plus BTC, który minimalizuje ryzyko wpływów politycznych i sytuacji gospodarczej danego kraju na wartość BTC, właściwie to takie ryzyko nie istnieje.

Główną cechą waluty świadczącą o jej sile jest stabilność. Załóżmy, że kupujemy samochód z zagranicy, jego wartość a 30 tys. EUR. Kurs euro do złotego to w tej chwili 4,17, więc za każde 1 EUR płacimy 4,17 PLN. Po samochód jedziemy po kilku dniach, załóżmy po tygodniu. Na granicy wymieniamy w kantorze walutę i okazuje się, że za 1 EUR trzeba zapłacić 4,19 PLN, czyli ok. 600 PLN więcej. Biorąc pod uwagę skalę operacji jest to wartość do zaakceptowania. Co jednak w przypadku, gdyby nagle kurs EURPLN wystrzelił i za 1 EUR musielibyśmy zapłacić 6 PLN?

Średnia dzienna zmienność dla pary walutowej EURPLN z ostatnich 30 dni wynosi 0,48%. Średnia dla BTC względem dolara wynosi 11,63%. Wyobraźcie sobie, że cena bułki, którą kupujecie na co dzień kosztująca 1 zł, rośnie codziennie o 11 groszy. Oczywiście nie dzieje się tak z dnia na dzień, ale z biegiem czasu skutek byłby ten sam. Podsumowanie

Moim zdaniem BTC nie jest bańką spekulacyjną, aczkolwiek patrząc na wykres ceny – ma jej nieoderwalne cechy. Nie jest to jednak zwykła bańka, ponieważ nie ma on wewnętrznej wartości, którą można de realnie oszacować – nie wypłaca dywidendy, nie wypłaca odsetek, nie jest dobrem materialnym jakena czy złłoz. Pomijam już ryzyka, mówiące o możliwym wykorzystaniu BTC przez grupy przestępcze, terrorystów, przeciążeniach sizi (guayúpez) por usted / ella / búho de animales / animales / animales / animales / animales / animales / animales / animales / animales / animales / animales / animales / animales / animales / animales / peques

Kierując się słowami Pana Rafała Hirscha – Bitcoin „będzie mógł nie tylko zaliczyć krach, ale też odejść w zapomnienie jako aktywo w zasadzie nikomu już do niczego niepotrzebne. Może wręcz zniknąć. Ropa, złoto, czy obligacje raczej nie znikną, bo nie przestaną być ludziom potrzebne ”. Haz una broma a najczarniejsza ze wszystkich wizji, ale osobiście uważam ją za całkiem realną.

banner