Ethno Port Poznań 2018 cómo comprar ethereum reddit

W roku 2018 odbyła się już 11. edycja jednego z najważniejszych europejskich festiwali muzyki etnicznej Ethno Port. Wycanzenie jak zwykle obfiitowało w kilkanaście koncertów artystów pochodzących z: Polski, Etiopii, Francia . Podobnie jak w poprzednich latach Festiwalowi towarzyszyła promocyjna płyta z nagraniami wszystkich wykonawców "Etno Port Poznań 2018".

Album otwiera, poruszająca się w obszarach muzyki żydowskiej i romskiej, formacja Orquesta Dolapdere prowadzona przez tureckiego klarnecistę Cüneyta Sepetçi. Instrumentalnie oparta na klarnecie lidera oraz mandolinie, skrzypcach oraz instrumentach perkusyjnych muzyka grupy, stanowi zgrabne połączenie kultury europejskiej ze zmysłowym orientem. Nawiązujące do folkloru Albanii, Macedonii i Andaluzji utwory zespołu nasycone s prowokującą do tańca witalnością i żywiołowością. Taki też jest pochodzący z 2012 roku utwór "Arnavut Gaydasi", który otwiera cały album.

Francuski artysta pamiętany z formacji Lo Cor de la Plana, która wystąpiła w ramach Ethno Port 2016, tym razem przygotował projekt przybliżający twórczość średniowiecznych trubadurówz Oksytii de las partes del país. Zespół Sirventés, nazwany tak od gatunku XII-wiecznych pieśni wraz ze śpiewającym i grającym na tamburynie Manu Théronem tworzą: grający na arabskim oud Grégory Dargent, oraz perkusista i perkusjonalista Etienn Gr. W takim właśnie składzie nagrana została płyta " Chants fougueux des pays d’Oc", z której dla potrzeb tej kompilacji wybrano jedno nagranie.

Z Korei Południowej pochodzi 8-osobowa grupa Baraji, ksórą słyszymy pod numerem 9. w nagraniu " Ssitgim Sinawi". Gongi, bęben klepsydrowy changgo, cytra, flet i pełen szamańskiego kolorytu uduchowiony, sugestywny śpiew, prawdziwa esencja koreańskiego folkloru. Pieśni wykonywane przez grupę dotyczą zarówno celebracji życia jak oczyszczenia dusz zmarłych. Mimo muzyki opartej na harmonii i dyscyplinie, w utworach Baraji znajdziemy także spontaniczne improwizacjie i dialogi prowadzone pomiędzy instrumentami.

Kolejne nagranie na płycie to utwór z ostatniego jak dotąd albumu poetki i pieśniarki Teresy Mirgi, nagranego z kultywującym tradycje muzyczne Romów Karpackich, zespołem Kałe Bała. Para muzyka doskonale obrazująca doświadczane przez nas zło i dobro, miłość i nienawiść. Pełne uczuć i cygańskiego kolorytu pieśni inspirowane folklorem Słowacji i Węgier wykonywane przez artystów, są rodzajem ciekawych poetyckich opowieści. Z repertuaru Teresy Mirgi i Kałe Bała wybrano pieśń: "Dziewczyno".

Kolejną dawkę rytmu i wyjątkowej energii przynosi nagranie z zupełnie Nowej, wydanej kilka tygodni przed Festiwalem płyty bułgarsko-francusko-mongolskiegp Tria Barbares Violons, którego muzyka opiera się na dialogu dwóch instrumentów smyczkowych: gadułki i morin chuur, wspartych rytmem perkusji. Charakterystycznemu gardłowemu śpiewowi mongolskiemu (Enkhjargal Dandarvaanchig) towarzyszą bałkańskie wokalizy.

Jeszcze bardziej nowocześnie brzmi londyński zespół 47Soul, złożony z muzyków pochodzących z Jordanii i Palestyny, który słyszymy również w jednym z najnowszych nagrań, pochodzzzzz "Balfrom Promise" Nagraniu "Mo ‘Light". Oparta na noise’owym rytmie muzyka zespołu stanowi połączenie elektroniki i dubstepu z folklorem azjatyckiej części wybrzeża Morza Śródziemnego. Dominuje generowany elektronicznie połączony z gitarowymi riffami i elementami rapu.

Kolejny utwór na płycie to następne zupełnie świeże, tegoroczne nagranie. Iizraelską grupę Gulaza, prowadzi Igala Mizrahi, wokalista i prawdziwy mag sceny pochodzenia jemeńsko-marokańskiego. Kwartet łączy mistycyzm i uduchowienie, z czytelną melodyką i komunikatywnością. Pieśni Półwyspu Arabskiego w wykonaniu Gulazy (Igal Mizrahi – wokal, Yair Hashachar – gitara, Leat Sabbah – wiolonczela i Pasję i specyficzny orientalny przekaz.

Wędrującą po świecie, emanującą wyjątkową ekspresją lwowską aktorkę, kompozytorkę i wokalistkę Marianę Sadovską słyszymy śpiewającą przy stylowym akomp laca un poco de información relacionada " Letila Zozula", a całość kończy francuska wokalna formacja A Filetta nagraniem zrealizowanym wraz z libańską śpiewaczką Fadia Tomb El-Hage. A starannie opracowana na kilka głosów pieśń korsykańska "Qolo D’hut Ahay Rsyme".

banner