E-commerce narkotyki, bitcoin, rewolucja – Búsqueda de direcciones de litecoin Time4Mobi

Rynek e-commerce rozwija się niezwykle dynamicznie. Zbliża się okres przedświąteczny, po raz kolejny e-sklepy podliczą obroty zyski, marketerzy zweryfikują czy wdrożone przez nich narzędzia SEM, content marketingu przyniosą wymierne korzyści finansowe. Tym razem, nie chcę analizować wskaźników. Po jednej z branżowych dyskusji, zaciekawił mnie temat genezy rynku e-commerce. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej tej fascynującej historii.

Cofnijmy się do roku 1821. Stany Zjednoczone ogarnęła gorączka złota, która przyniosła wiele tragedii, ale zapoczątkowała też powstanie wielkich fortun. Szaleństwo zakończyło się około 1830 roku. Rząd USA w ramach systematyzowania i porządkowania rynku wprowadził do obiegu kartę, która oferowała funkcjonalności zbliżone do dzisiejszej karty kredytowej. Powiedzmy, że wtedy zaczęły się pojawiać pierwsze transakcje wirtualne. W 1891 roku, rząd Stanów Zjednocznych, na fali ekspansywnego rozwoju kraju, wprowadził do powszechnego obiegu American Express Travelers Checks, czek można było wymienić na pieniądze.

Lata 70-te XX wieku, Uniwersytet Stanford. Studenci aktywnie korzystają z technologii Arpanet (ang. Advanced Research Projects Agency Network). Była to pierwsza na świecie sieć rozległa oparta na rozproszonej architekturze i protokole TCP / IP. Technologia ta uważana jest za wstępną fazę Internetu, działa do dzisiaj. Powstała w czasach „Zimnej wojny” – jak większość technologii na potrzeby wojskowe. Grupo estudiantil en Uniwersytetu Stanford, w ramach Artificial Intelligence Laboratory, z wykorzystaniem konta Arpanet, przesłała porcję marihuany studentom Massachusetts Institute of Technology. Podobno tego typu transakcje realizowane były do ​​końca lat 80-tych.

Przełom i prawdziwy początek e-commerce to rok 1989. Firma Peapod, oferująca artykuły spożywcze, przeniosła ofertę do Internetu, pojawiły się zamówienia en línea. Pierwszą transakcją online by zakup pizzy w sieci Pizza Hut. No i się zaczęło. W 1995 roku swoje systemy zamawiania, rozliczenia i dostawy wdrożyły Amazon (absolutny lider e-commerce) i Ebay. 1998 roku to oficjalne pojawienie si rynku marki Google, tej akurat marki nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba, pominę więc wszelkie komentarze.

Na potrzeby rynku szybko zareagowali dostawcy płatności online i mobile, w 1999 światło dzienne ujrzał PayPal. Kolejny przełom a 2004 rok – wdrożenie technologii NFC i 2009 rok, który przyniósł nam temat rozgrzewający umysły do ​​dzisiaj – wirtualną walutę Bitocoin. Od tamtej pory pojawiło się nawet kilka innych wirtualnych walut: Ondulación, Feathercoin, Megacoin.

Wartość rynku e-commerce w Polsce szacuje się na kwotę 33 miliardy złotych. Rozwój rynku determinuje kilka czynników: szybkość dostawy, jakość obsługi, płatności online, płatności mobilne. Coraz więcej Polaków kupuje online, rynek według przewidywać ma rosnąć 15 proc. w skali roku. Rynek z największym potencjałem i tempem wzrostu para: Chiny, EE. UU., Wielka Brytania, Japonia, Niemcy.

banner