DDWLKP.pl Bitcoin i kryptowaluty a podatki w Polsce ltc properties dividendo

Pierwsze wzmianki o bitcoinie odnotowujemy już w 1998 roku, kiedy a koncepcja wirtualnego pieniądza opisana została przez programistę Wei Daia. Para, jak dziś pojmujemy tę kryptowalutę, zostało zapoczątkowane w 2008 r., Dokładniej 31 października. Para właśnie wtedy światło dzienne ujrzał Manifest Satoshi Nakamoto, człowieka, który nigdy tak naprawdę nie ujawnił swojej prawdziwej tożsamości. Nosotros wspomnianym dokumencie Nakamoto dokładnie opisał zasady działania sieci bitcoin, która zaczęła się rozrastać w bardzo szybkim tempie. Pierwsza transakcja miała miejsce w styczniu 2009 r., A już w październiku ustalono kurs wymiany na podstawie kosztów wydobycia i wyliczono, że 1 dolar = 1309 BTC. Momentie, w którym powstaje niniejszy artykuł, 1 bitcoin ma równowartość ponad 27 tysięcy złotych. Para pokazuje, jak na przestrzeni zaledwie 10 lat rynek kryptowalut się rozwinął i jakie korzyści można osiągnąć ze sprzedaży w przeszłości kupionej wirtualnej waluty. Jak zmieniały się przepisy w Polsce?

Podczas trwania szczytu Światowego Forum Ekonomicznego, który odbył się w styczniu 2018 w Davos, el primer ministro Mateusz Morawiecki postawił sprawę jasno: zarzz kazzazaz de la caza del bazar de la mano de China Oczywiście nie skończyło się tylko na słowach. Aktualne stanowisko w sprawie kryptowalut mówi, ¿verdad? Nie są one w Polsce legalnym środkiem płatniczym, ale nie są też zakazane. Jest to pierwszy i przede wszystkim najważniejszy fakt związany z kryptowalutami w odniesieniu do podatków. Według polskiego Urzędu Skarbowego bitcoiny i inne kryptowaluty nie są walutami, instrumentami pochodnymi i nie są namacalnym przedmiotem. Zaliczane s więc do prawa majątkowego, a jest już podstawa do opodatkowania. Wyjaśnia a Agnieszka Moryc – Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax:

Jeszcze do końca ubiegłego roku Ministerstwo Finansów było skłonne do opodatkowania jedynie konwersji kryptowalut na waluty typu FIAT, czyli te tradycyjne, jak dolar czy polski złotot. Se trata de una interpretación de tej kwestii, siz zmieniają, un MF z każdą nową decyzją idzie o krok dalej. Aktualnie według Urzędu Skarbowego należy rozliczać się z każdej transakcji przeprowadzonej na giełdzie. Co a oznacza w praktyce? Musimy się rozliczyć nie tylko z wymiany bitcoina na złotówki, dolara, euro itd., Ale także zamiany jednego altcoina (kryptowaluty alternatywne) na innego.

Okazuje się jednak, że a nie koniec. Ministerstwo Finansów w swojej interpretacji (z 23 stycznia 2018 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.517.2017.1.AP) Takie stanowisko a dla wszystkich zainteresowanych osób nowość. Teraz kupując np. Litecoina i zamieniając go na bitcoina, również musimy się rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Jak to wygląda w praktyce?

Zajmując się handlem kryptowalutami, musimy pamiętać o odpowiednim udokumentowaniu kosztów ponoszonych w związku z nabyciem bitcoinów czy innych walut wirtualnych. Zbieranie dokumentacji jest obowiązkowe, jeśli chcemy według obowiązujących przepisów odliczyć dane koszty. Kosztami mogą być przykładowo prowizje dla giełd kryptowalutowych. Miejmy na uwadze, że Urząd Skarbowy może nas wezwać do przedstawienia dowodów na zakup lub sprzedaż kryptowaluty.

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materia został opublikowany przez Autora – zachowana pisownia oryginalna tekstu Información adicional sobre el tema de la reglamentación. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

banner