Czym są i jak działają Bitcoiny i inne kryptowaluty Blog Lenovo cuenta de bitcoin iniciar sesión india

Trochę przewrotnie można powiedzieć, że drzwi do sukcesu wirtualnego pieniądza uchyliły się jeszcze przed erą komputerów – w czasach wielkiego kryzysu. W wwczas a w USA oraz krajach europejskich zaczęto odchodzić od tzw. Parytetu złota. Przed I wojną światową amerykański kowboj mógł wymienić każdego trzymanego w kieszeni dolara na odpowiadający mu ułamek uncji złota. Papierowych czy brzęczących pieniędzy używano wówczas ze względów praktycznych – były łatwiejsze w przenoszeniu i rozmienianiu na drobne.

Porzucenie parytetu złota przekształciło pieniądze w rodzaj społeczno-gospodarczej umowy. Banknot sam w sobie nie jest wart wiele, ale odzwierciedla wartość towarów. W przeciwieństwie do drogocennego kruszcu jest też niewyczerpalny. Nie znaczy a jednak, że banknoty można drukować w nieskończoność. Zalanie rynku pieniądzem powoduje wzrost inflacji i cen produktów. Dlatego ilością pieniądza na rynku steruje zazwyczaj państwowy organ, np. banco centralny Waluta jako umowa społeczna

Ponieważ waluta działa na zasadzie społecznej umowy nic nie stoi na przeszkodzie, aby grupa osób uzgodniła, że ​​od dziś jako środka płatniczego będzie używać np. produktów rolnych, szlachetnych kamieni czy kapsli (jak w popularnej serii gier Fallout). Wystarczy, że określą siłę nabywczą takiego pieniądza i będą kontrolować jego ilość (gwarantować wartość) oraz autentyczność. Na podobnej zasadzie walutą może być tez zaszyfrowany plik z unikalną kombinacją zer i jedynek – taką jest np. Bitcoin, czyli najpopularniejsza kryptowaluta na świecie. Jak działają Bitcoiny yo Inne Kryptowaluty?

Podstawą funkcjonowania tradycyjnych walut jest zaufanie użytkowników do instytucji kontrolującej przepływ pieniędzy np. banco Taki centralny organ sprawdza poprawność transakcji i zapisuje stan konż każdego posiadacza waluty. Działa więc jako pośrednik między stronami transakcji. W przypadku kryptowalut pośrednik nie jest potrzebny – jedna z głównych zalet wirtualnego pieniądza. Za pomocą zaawansowanej kryptografii i technologii blockchain udało się rozproszyć instytucję pośrednika między wszystkich użytkowników Kryptowaluty – na podobnej zasadzie działania co sieci P2P (peer-to-peer), np. BitTorrent. Dzięki blockchain Bitcoina nie udało się dotychczas zhakować i uznawany jest za bezpieczny.

Odpowiednikiem bankowego konta jest w tym przypadku publiczny klucz kryptograficzny (ECDSA de 256 bits). A klucz prywatny, znany tylko właścicielowi rachunku, służy do autoryzowania transakcji. Na podstawie klucza publicznego generowany jest jednorazowy adres (również zaszyfrowany), który umożliwia przelanie środków między kontami. W takim przypadku system sprawdza czy na koncie znajdują się potrzebne środki i czy zlecający transakcję ma uprawnienia de z niego korzystać. W tradycyjnej bankowości rolę sprawdzającego pełni np. serwer banku. W kryptowalutach jego odpowiednikiem jest sieć P2P. Weryfikacja i zatwierdzanie transakcji odbywa się na komputerach wielu użytkowników równocześnie i wargargie określane jest jako kopanie (lub wydobywanie). Wymaga dużej mocy obliczeniowej, co m.in. uniemożliwia sfałszowanie procesu.

Największe szanse na wygranie wyścigu i wydobycie Bitcoinów mają węzły sieci o najwyższej mocy obliczeniowej. Ale ponieważ operacja akceptacji transakcji polega na wygenerowaniu (odgadnięciu) określonego ciągu znaków, to swojego szczęścia cciaajz cencíazacitozzacitozzaczotazotazacitozciazzaczotazotazotazotazotazonazonazonazonazonazonazocidadzonacepiezonaczinazonazaczotazotazotazotazotazotazotazotazotazotazotazotazotazotazotazotazotazotazotazotazotazonazonazonazonazonazonazonazonazonazonapa Na rynku dostępne są nawet tzw. koparki kryptowalut – rodzaj komputera, w którym główne skrzypce gra zespół wydajnych kart graficznych (takich, jakich używamy w klasycznym pececie). Koparka może kosztować 5-10 tys. zl. Ale biorąc pod uwagę, że 1 Bitcoin to obecnie (listopad 2017) równowartość chica 27 tys. zł inwestycja może się zwrócić z nawiązką.

Polska Komisja Nadzoru Finansowego przestrzega przed inwestowaniem w Kryptowaluty ze względu na możliwe duże wahania kursu. Obecnie wartość Bitcoina rośnie i wydaje się, że tylko złamanie zabezpieczeń mogłoby nią zachwiać. W przeciwieństwie do tradycyjnego pieniądza nie grozi mu bowiem inflacja. Mecanizacion Bitcoin zakłada skończoną liczbę jednostek – na poziomie 21 mln. Granicę tę spodziewamy się osiągnąć dopiero w 2140 roku. Ale im bliżej będziemy maksimum, tym niższe będą nagrody przyznawane za weryfikację transakcji. Rynku nie zaleje więc tania kryptowaluta o niskiej wartości.

banner