Czy istnieje idealny portfel inwestycyjny puedes comprar bitcoin con crédito paypal

Pieniądze najbezpieczniejsze s mater w materacu. Ale wtedy podgryza je inflacja. W banku mamy procent, więc podgryza je trochę mniej, ale jednak. Hacer tego dochodzi podatek Belki. Wyjście z bankowej strefy komfortu naraża nas na utratę oszczędności – każda inwestycja wiąże się z ryzykiem straty. Jednak strata jest tym większa, im większy jest potencjalny zysk. Krótko mówiąc: inwestycje bezpieczne rzadko przynoszą spektakularne zyski. Zyski przynoszą inwestycje ryzykowne, brawurowe, takie, które często narażają nas na utratę całego kapitału oraz zadłużenie (np. Dźwignia na rynku forex).

Dla przypomnienia podam tylko, że podzieliliśmy inwestycje na: obligacje skarbowe, obligacje korporacyjne, fundasze en el véneto, véalo, véalo, véanse, véanse, véanse, véanse, véanse, véanse, véanse, véanse, véanse, véanse, véanse: należą m.in. metale szlachetne, diamenty, Dzieła Sztuki czy wszelkiego rodzaju przedmioty kolekcjonerskie.

Warto przy tym pamiętać o progu wejścia w inwestycję, poziomie wymaganej wiedzy oraz czasie, jaki potrzebujemy na zarządzanie naszą inwestycją. Spośród trzech wymienionych wyżej inwestycji, nieruchomości są zdecydowanie najdroższą oraz najbardziej wymagającą. Obligacje możemy kupować regularnie co miesiąc, za kilkaset złotych, nie poświęcając na nie ani chwili czasu. Inwestycje alternatywne, w szczególności metale szlachetne i diamenty, nie wymagają od nas aż takiej wiedzy, jak np. Dzieła Sztuki. Są także dużo bardziej dostępne (ceny na dzień 28.08.2018):

Zatem warto przy tej okazji podkreślić, że jeżeli coś jest drogie, to nie znaczy, że jest dobre. Tak samo jak to, że coś jest tanie, nie znaczy, że jest złe. Dobrym przykładem jest złoto, które od kilku miesięcy traci na wartości. W mediach pojawiają się nagłówki o tym, jak bardzo "złoto jest słabe" i traci, podczas gdy w rzeczywistości jest ono tańsze, niż powinno być – jest niedoszacowane (sytuacja odwrotna – przeszacowanie – oznacza, że aktywo broma droższe, niż wskazywać por mogły fundamenty). Wprawdzie nikt nie może mieć 100% pewności, jak zachowa się złoto w ciągu kolejnym miesięcy, ale obecna sytuacja zdaje się wskazywać na to, verdade jednak moment na zakup jest odzowiedni.

Zawsze należy zatem zadać sobie pytanie, czy dane aktywo broma obecnie tanie (niedoszacowane) czy drogie (przeszacowane), i jak zachowa siê jego kurs w przyszłości. Nie jest to wiedzą, którą można zdobyć łatwo, ale zawsze można posłużyć się chociażby globalnymi wskaźnikami czy cyklami koniunkturalnymi. Obecnie znajdujemy się na szycie ogólnoświatowej hossy lub nawet za nią. Wiele rynków jest przegrzanych. Rekordy notuje amerykański NASDAQ, który wielokrotnie już przebił poziomy z czasów bańki punto-comów. Coraz częściej mówi się o spowolnieniu, w wielu krajach rozwijających pojawia się inflacja. Sprawy nie ułatwiają Stany Zjednoczone, prowadzące wojnę handlową z Chinami i okładające sankcjami kolejne kraje.

I ostatnia, choć nie mniej istotna kwestia. Część bezpieczna to zazwyczaj instrumenty, które przechowują wartość w długim terminie (z okresowymi wahaniami). Obligacje skarbowe mogą spaść do zera jeśli państwo zbankrutuje, ale póki co raczej Polsce to nie grozi. Złoto czy diamenty również nie zbankrutują, bo istnieje na nie zapotrzebowanie, zaś ich ilość w naturze jest ograniczona.

Powyższy tekst ma na celu jedynie edukację i jest wyrazem prywatnych poglądów autora. Nie stanowi rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października Roku 2005 w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z Roku 2005, Nr 206, poz. 1715).

banner