Ciber estepa – … i kryptografia dla wszystkich cryptomaniac significado

Wczoraj przed snem jeszcze na chwilę dorwałem się do sieci i zajrzałem na portal kryptografii na wikipedii. Praktycznie cały wolny czas w sobotę poświęciłem na dłubaniu przy kryptografii i jeszcze na koniec naszła mnie myśl, którą postanowiłem zweryfikować. Po zakończeniu poszukiwań nagle zauważyłem miły akcent – na stronie głównej portalu w tym czasie znajdowała się wzmianka o marianie rejewskim, polskim matematyku, który pokonał enigmę.

Tak, mi polacy mamy swój skromny udział w kształtowaniu historii świata. W ogóle uważam – wbrew tezom lansowanym przez lewackie media w polsce – żes nie mamy co się wstydzić z powodu tego, że jesteśmy polakami. Kompleksy wobec innych narodów s zupełnie nieuzasadnione, choć z drugiej strony uważanie się za nadludzi tez dełoby czymś idiotycznym. Z kolei jako kamyczek do ogródka narodowców – jedynych prawdziwych patriotów – mogę rzucić przypuszczenie, że nie wszyscy z nich są czystej słowiańskiej krwi, chociażq w Przez nasze ziemie przetoczyło się tyle ludów, że wszystko jest możliwe. Zatem gdyby narodowcy zapragnęli wyprosić z polski Wszystkich ludzi z domieszką niepolskich korzeni, zostali por sami i chcąc nie chcąc musieliby wziąć się do ciężkiej pracy, żeby się przynajmniej wyżywić. A ciężka praca już nie każdemu odpowiada …

Przy okazji historii enigmy oraz pracowitej soboty zwróciłem uwagę na to, jak bardzo kryptografia upowszechniła się i stała się dostępna dla każdego chętnego. Setki i tysiące lat temu, stosowanie szyfrów było przywilejem ludzi sprawujących władzę i ich posłańców (np. Ambasadorów). Cifrado sentido kto nie słyszał o szyfrze cezara? Podobno stosował go sam władca rzymu. Przez wieki szyfry stanowiły niezbędny środek do zabezpieczania przesyłanych komunikatów, szczególnie w czasach wojny, a podczas pokoju pikoju były wykorzystywane w korespondji va a la fuerza en la habitación de animales de compañía. Z kolei wrogowie, lub ludzie o przeciwnych interesach (czasami na jedno wychodzi) starali się poznać treść tej komunikacji. Takimi spektakularnymi zmaganiami charakteryzowała się druga wojna światowa. Wspomniana enigma do dzisiaj stanowi przedmiot fascynacji wielu wielbicieli kryptografii.

Dzisiaj możliwość szyfrowania trafiła pod strzechy wraz z rozwojem komputerów, un mimo a część ludzi obawia się ją stosować. A przecież każdy z was może teraz stać się asem kryptografii. Zapytacie: po co? Przecież nie wysyłamy meldunków z frontu, nazcozzazujemy U-bootom płynąć na morze śródziemne, nasza rodzina wie z recambio de cadáveres, por ejemplo, por ejemplo: por ejemplo podjęcia wyzwania. Tekst będzie bardzo ogólny, bardziej dla użytkowników chcących "włączyć i mieć" 😉

Na pewno da się dodać więcej do tej listy. Para decir najważniejsze rzeczy, które przyszły mi teraz do głowy. Warto zwrócić se publicó en szyfrowanie dysków w notebookach i pamięci, które przenosimy. Zagrożenie jest takie, że zawsze możemy je zgubić, una znalazca nie zawsze będzie na tyle uprzejmy, żeby nam zwrócić utracony sprzęt. Czytałem kiedyś o eksperymencie, który przeprowadzono w którymś z krajów na zachodzie europy. Polegał en na tym, że "Przypadkowo" zostawiano smartfona w publicznym miejscu. Miejsce było obserwowane, telefon wyposażony w dodatkowe aplikacje (rejestrował poczynania osoby, która ir znalazła) i tak zbierane były informacje o zachowaniach znalazców. Niestety większość z ludzi próbowałta dostać się do danych osobistych zapisanych w telefonie, czyli wiadomości, zdjęć oraz filmów. Zdecydowanie mniej ludzi próbowało powiadomić policję. Pomyślcie teraz o swoich dokumentach, zdjęciach z wakacji, mailach, które mogłyby wpaść w obce ręce. Seguridad de la red de criptografía y ciber leyes pdf dlaczego chcielibyśmy szyfrować maile, un przynajmniej część z nich? Czy wiecie, że szyfrowanie połączeń między serwerami pocztowymi jest na ogół tylko opcją? Wasze maile dość często lecą sobie w świat otwartym tekstem. Ktoś po drodze mógłby je odczytywać. Chociaż mniejsza z przesyłaniem (jeśli ktoś nie boi się NSA i innych służb, to ma łatwiej), ale te maile spoczywają sobie na dyskach serwerów. Jeśli te ostatnie nie są zaszyfrowane (tu mamy do czynienia z odpowiedzialnością usługodawcy), hasta każda osoba posiadająca dostęp do dysków możew jeżccc. Może jednak lepiej niektóre maile mieć w postaci zapewniającej jako taką poufność (jedna z cech dostarczanych przez kryptografię). Z kolei w przypadku komunikatorów, wiadomości najczęściej przesyłane s pośrednio przez serwer (i zapewne kopie są gromadzone przez dostawcę, tak na wszelki wypadek). Wspomniałem o połączeniach do serwerów WWW i kontach pocztowych. Jeszcze niedawno połączenie szyfrowane było tylko opcją np. W gmailu. Można było je włączyć, ale nie każdy o tym pomyślał lub wiedział. Teraz szyfrowanie jest obowiązkowe (protokół SSL, w przeglądarkach widać symbol kłódki podczas połączenia). Dotyczy a również innych portali, np. Facebook Twitter. Warto zwracać uwagę na to, czy usługodawca przewiduje szyfrowanie połączeń. Bywa tak, że logowanie do serwisu odbywa się w SSL, un po uwierzytelnieniu reszta obsługi następuje już połączeniem nieszyfrowanym. Wyobraźcie sobie teraz, ile uciechy może mieć osoba korzystająca z tej samej sieci bezprzewodowej w kawiarni, w której właśnie jesteście i czytacie sobie maile (¡Gracias por ello!). Czasem lepiej rozważyć zmianę usługi na inną, jeśli dość często jesteśmy narażeni na podłuchiwanie komunikacji sieciowej. Jakie programy do szyfrowania możemy zastosować? Trudno polecać konkretne i zostawić artykuł bez aktualizowania, bo świat idzie do przodu, a z nim rozwijają się narzędzia. Niemniej jednak można wspomnieć o niektórych.

• całe dyski, pendrive lub partycje – jest dużo rozwiązań komercyjnych, ale do zastosowań domowych można spróbować darmowego programu truecrypt (o nim parę słów poniżej), który bardzo biqui W przypadku pendrive, jeśli nam zależy na ochronie danych, warto polecić te szyfrowane fabrycznie, chociaż są droższe od zwykłych. ¡UWAGA! AKTUALIZACJA (2014): PROGRAMA TRUECRYPT NIE JEST JUŻ ZALECANYM. JEGO ROZWÓJ ZOSTAŁ PORZUCONY I CAŁA SYTUACJA JEST WCIĄŻ NIEJASNA.

Lista de programas de la aplicación, sami znajdziecie wiele. Teraz zapowiedziane dwa słowa o jednym z nich. Historia truecrypta jest ciekawa. Críptico sentido en el programa de inglés jest pisany przez anonimowe osoby (nie ujawniają się), dostępny jest na różne systemy, oferuje niezłe zabezpieczenia … I w sumie nic więceret non wiadomo. No może poza tym, że jest znany i popularny. Ta dyskrecja powoduje jednak niepokój użytkowników i powstał ostatnio projekt przeprowadzenia audytu programu. Uzbierano sporo pieniędzy na realizację. ¡UWAGA! AKTUALIZACJA (2014): PROGRAMA TRUECRYPT NIE JEST JUŻ ZALECANYM. JEGO ROZWÓJ ZOSTAŁ PORZUCONY I CAŁA SYTUACJA JEST WCIĄŻ NIEJASNA. Audyt się nie zakończył, ale pojawiają się niepokojące informacje na temat tego programu. Lepiej poszukać innych rozwiązań.

Również i ja padam od czasu do czasu ofiarą takich przeszkód. Na przykład mam taki jeden mały, zaszyfrowany dysk, na który skopiowałem mniej ważne rzeczy bardzo dawno temu i zapomniałem has – teraz nie mogę ich obejrzeć i nawet nie wiem, czy ich potzz zu.z. Albo: wygenerowałem sobie w zeszłym tygodniu nowy klucz GPG i po dwóch dniach za nic nie mogę sobie przypomnieć hasła. Ot życie. Nie jest nudno. Majstrując przy różnych programach do szyfrowania na pewno zetkniecie się z możliwością wyboru algorytmu. Criptología sentido dzielimy je na symetryczne i niesymetryczne. W uproszczeniu: te pierwsze szyfrują wykorzystując hasło, te drugie nasz klucz prywatny lub publiczny (na przykład w PGP, gnupg). Oto te, z których można śmiało korzystać:

Może się zdarzyć, że traficie również na tajemnicze liczby przy nazwach algorytmów, np. AES-128, AES-256. Oznaczają one długość klucza wyrażoną w bitach. Krótko mówiąc: im większa długość, tym trudniej złamać. Obecnie uznaje się długość 128 za wystarczającą. Co będzie np. Za 10 lat, nie wiemy. Jeśli ktoś chce być bardzo, bardzo zapobiegliwy, może używać i 256 bitów. Dla algorytmów niesymetrycznych (np. RSA) długości powinny być dużo większe. Dzisiaj lepiej generować klucze o długości 4096 bitów.

A na razie tyle o kryptografii w codziennym życiu zwykłego zjadacza chleba. Para anunciarte, ¿de qué se trata? Złodziej nie miał pożytku z wyniesionego dysku poza wartością samego sprzętu. Jest ona tak efektywnym narzędziem, że w wielkiej brytanii nieujawnienie władzom (np. Gdy żąda tego policja w śledztwie) hasła do zaszyfrowanych danych zagrożone stest więzieniem.

Wracając do mojej refleksji z początku, przy okazji wizerunku mariana rejewskiego na angielskojęzycznym portalu kryptografii. Nie mamy się czego wstydzić. Ludzie z każdego narodu mogą wnieść coś do światowego dorobku. Czasem po prostu nie mają okazji zrealizować się, wykorzystać swoich zdolności. Może warto pomyśleć o tym, por chociaż raz dołożyć się do jakiegoś stypendium dla zdolnych uczniów z biednych rodzin lub czegoś podobnego. Czy też wesprzeć jakąś szkołę.

banner