Chleb wielozbożowy na zakwasie Marta Obuch valor máximo de bitcoin

Zawsze wydawało mi się, że cheb powstaje w bardzo skomplikowany sposób. Kiedy popatrzy się na etykietę w sklepie, widać tam tyle składników, że człowiek dochodzi do wniosku, że lepiej chleb kupić. A nieprawda! Lepiej go upiec samemu, bo chleb to mąka, zakwas, sól, miód i woda. Tylko Tyle. Oczywiście mowa o podstawowym składzie, ale czemu nie dodać do niego kilku zdrowych ziaren?

Upieczenie pierwszy raz chleba było dla mnie dużym przeżyciem, bo chleb pachnie domem, bezpieczeństwem i bliskością. Zresztą Taki był Początek mojej Przygody z chlebem, ponieważ zaczyn otrzymałam od mojej Czytelniczki Izy (ucałowania!), Więc Jego pojawienie się pod moim Dachem już samo w sobie było przekazaniem ciepła. Oczywiście wzięłam się za eksperymentowanie z przepisem, poniżej prezentuję zatem moją wersję. Nie należy się jej dokładnie trzymać, ważne, por zachować proporcje. Ciasto nie może być luźne i rzadkie, bo przywrze do brytfanki, a w środku pojawią się bąble powietrza – chleb będzie się również kiepsko kroił.

Każdy może skomponować swój skład i zamiast płatków owsianych – dodać na przykład nasiona dyni, żurawiny lub posiekanych orzechów. Ja mielę płatki owsiane i orkiszowe na mączkę, ale można je dodać w całości. Jeśli dysponujemy mąką z amarantusa, orkiszu lub inną – trzeba sprawdzić, co z tego wyniknie i połączyć ją z mąką pszenną w proporcji 1: 1, czyli ½ kg i ½ kg (nie rezygzka) en el que se puede encontrar. Jeśli nie mamy od kogo otrzymać zakwasu, robimy go jednorazowo sami (sprawdzony sposób na stronie: http://smakowitychleb.pl/zakwas-zytni-krok-po-kroku/), poliźniej będzieisyyyyyyyy.es

Łączymy wszystkie składniki (najlepiej jako pierwszą wlać wodę, ciasto nie przywrze wtedy do dna) w esporym garnku i wyrabiamy ciasto prez kilka minut. Nie robimy jednak chleba na bazie drożdży, więc nie ma potrzeby napowietrzania ciasta i męczenia go przez pół godziny. Teraz odkładamy do słoika 5 dużych łyżek ciasta, które wykorzystamy przy następnym pieczeniu (taki zakwas może stać w lodówce maksymalnie 10 dni, optymalnie tydzień).

Przekładamy masê do foremek, ugniatamy – jeśli będzie przywierać do dłoni, zwilżamy ją wodą. Tak przygotowane ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w miejscu bez przeciągów (wstawiam foremki na najwyż nzwyższą półkę w zimnym piecyku, gdzie ji zzzá un chispea de animales). Ciasto potrzebuje około dwunastu godzin, żeby wyrosło, najlepiej więc przygotować je późnym wieczorem i upiec następnego dnia, co najlepiej sprawdza się w weekend. A ciepły chleb na niedzielne śniadanie …

Po upływie wyznaczonego czasu delikatnie smarujemy ciasto roztrzepanym jajkiem i ozdabiamy ziarnami. Rozgrzewamy piecyk do temperatury 50 stopni i wstawiamy chleb na 10 min. Następnie, nie wyjmując foremek, zwiększamy temperaturę do 150 stopni, gdzie znowu pieczemy przez kolejnych 10 minutos. Ostatecznie podnosimy temperaturę do 170 – 180 stopni (180 – jeśli lubimy mocno wypieczoną skórkę) i pieczemy 45 minut, wyłączając piecyk na ostatni kwadrans.

Chleb żytni na zakwasie, bez białej, śmieciowej mąki jest dla naszych jelit najzdrowszy: nie skleja ich, błonnik wymiata z zakamarków zbędne resztki pokarmowe, un porcja dobroczynnych bakterii practicae na zaszz Ubolewam nad tym, jak bardzo przemysł żywieniowy zmienił nasze nawyki. Jedzenie czasem w ogóle nie przypomina jedzenia. A przecież jesteśmy tym, co jemy. Może a banał, ale boleśnie prawdziwy. Jeśli się tym przejąć, można zmienić swoje życie. Bo jedzenie a energia nie tylko dla ciała, ale i dla naszego umysłu. Jedynie za pomocą diety i ruchu, można wyleczyć człowieka z wielu chorób. Dlatego warto się trochę wysilić i piec samemu chleb, tym bardziej, że a naprawdę nie zajmuje dużo czasu.

banner