Blockchain a bezpieczeństwo bitcoin payment gateway

Puede obtener más información acerca de czynienia z rozproszoną bazą danych, składającą się z łańcucha bloków przechowujących i przesyłających informacoy transakcjach internetowych, ułożonych w postaci sekwencyjnejjjjjjjj. Każdy blok zwykle zawiera wskaźnik skrótu jako łącze do kolejnego bloku, znacznik czasu i dane transakcji. Z założenia łańcuchy te są odporne na modyfikację danych. Bloki tworzą się automatycznie, przy spełnieniu przyjętego algorytmu powstawania łańcucha. Często mówi się, że cadena de bloques a otwarta, rozproszona księga, która może rejestrować transakcje między dwoma stronami w efektywny i możliwy do zweryfikowania sposób. Jest zarządzany przez sieć peer-to-peer, transakcje są podpisywane cyfrowo za pomocą kryptografii klucza publicznego, co czyni jest teoretycznie bezpiecznymi. Myślę, że zgłębienie zasad działania tej technologii będzie ciekawym tematem odrębnego artykułu.

Wszystko zaczęło się na przełomie 2008/2009 roku, kiedy a osoba lub grupa znana jako Satoshi Nakamoto rozpowszechniła cadena de bloques I uruchomiła go jako główny komponent nowej waluty – Bitcoina. Z czasem projekt stał się inspiracją dla innych aplikacji. Dzisiaj przedstawia się go w kontekście różnego rodzaju rejestrów powiązanych zdarzeń, technologii IoT, automatyzacji łańcucha dostaw, rozproszonych, autonomicznych organizacji itp. una lista de bromas jeszcze długa. Wszystko zależy od wzrostu mocy obliczeniowej i spadku kosztów przechowywania danych. Co ciekawe wiele państw zastanawia się nad wdrożeniem tej technologii do swojej administracji, takie kroki poczyniły już Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Estonia. W Polsce Ministerstwo Cyfryzacji również dostrzega w tym zagadnieniu duży potencjał.

W 2016 roku Światowe Forum Ekonomiczne ogłosiło cadena de bloques w top10 najważniejszych trendów technologicznych najbliższych lat. Niektórzy wróżą jej rewolucje na miarę stworzenia Internetu. Ale gdy spojrzymy na kwestie bezpieczeństwa, czy nadal jest tak kolorowo? W 2016 roku byliśmy świadkami serii hakerskich ataków na plataforma oparte na blockchain – ucierpiały m.in. DOA (rodzaj serwisu crowdfoundingowego, estratos 50 millones de USD), Bitfinex (kantor wymiany wirtualnych walut, 65 millones de USD) czy Centralny Bank Bangladeszu (tutaj przestępic wickienziczicicicicicicicicidoicacidoicacidoicocidozocidozapotopostarguido). Amerykańska agencja rządowa ostrzega przed zbytnim zaufaniem do nowej technologii, model ten wciąż jest do końca niejasny, przez to obarczony sporym ryzykiem.

Si hay un problema con wneisnie nowe kody ogrogramowania, trudno przewidzieć gdzie mogą pojawić się błędy, gdyż wcześniej nie były badane, nie ma danych historycznych. Wiele firm wykorzystuje dodatkowe zabezpieczenia, umieszczając część środków na serwerach bez podłączenia do Internetu, tzw. almacenamiento en frio. Takie zamrażanie funduszów jest jakimś rozwiązaniem, jeżeli wspomniane serwery s fizycznie dobrze zabezpieczone.

Niewątpliwie technologia rozwija się coraz prężniej i powoli wypiera tradycyjne zamknięte i odizolowane systemy bankowe. Wiele dużych firm jak IBM czy Samsung przygotowuje własne plataforma oparte n / A cadena de bloques. Dużym atutem jest przejrzystość i ogólnodostępność, to sprawia, że cadena de bloques jest ciągle badany i testowany un dopracowanie mechanizmu weryfikacji podmiotów funkcjonujących w jego obrębie może podnieść poziom bezpieczeństwa. Natomiast trzeba wystrzegać się huraoptymizmu z nim związanego, hakerzy nie śpią i czekają na nowe wyzwania 🙂

banner