Bitcoin waluta przyszłości czy spekulacyjna bańka – Mysaver.pl minería litecoin minería asic

W Blockchainie wszystkie zmiany w rejestrze zapisywane są przez wszystkich uczestników sieci bez pośrednika. Dzięki skomplikowanym zabiegom kryptograficznym san w stanie wykryć wszystkie manipulacje przy rejestrze (po szczegóły odsyłam do podlinkowanego wcześniej artykułu). W teorii sfałszowanie rejestru wymagałoby zgromadzenia mocy obliczeniowej przekraczającej moc obliczeniową wszystkich innych uczestników sieci.

Wróćmy jednak do Bitcoina. Za pracę na rzecz sieci, czyli poświęcenie dla niej mocy obliczeniowych, użytkownicy wynagradzani s Bitcoinami. Bromear "Pierwotne" walródło waluty, którym w tradycyjnych walutach fiducjarnych (użytkownicy Bitcoina używają określenia "Waluty Fiducjarne" względem walut tradycyjnych, jednak sam Bitcoin również jest walutą fiducjarną) są banki centralne państw. W miarę upływu czasu coraz trudniej "wykopać" Bitcoiny, un maksymalna ich liczba w obiegu wynosi 21 mln. Bitcoiny można jednak kupić na różnych bitcoinowych giełdach. W związku z ograniczoną i coraz wolniejszą podażą waluty oraz zwiększonym popytem (upowszechnianiem), Bitcoin ma niejako "wbudowany" Mechanizm powodujący deflację, czyli mówiąc prościej wzrost wartości tej waluty.

W 2015 r. BTC było notowane przez pewien czas w okolicy $ 200. Jeszcze w marcu tego roku kosztował poniżej $ 1000. W maju przekroczył poziom $ 2000, w sierpniu najpierw $ 3000, a kilka dni później $ 4000 (przy czym w lipcu był już poniżej $ 2000), a na początku września cena zbliżyła się $ 5000. Tylko wiecie co? 10 horas, kiedy piszę ten artykuł, cena jest znów bliska $ 4000.

Skala wzrostu Bitcoina jest wręcz nieprawdopodobna. Oczywiście wynika to również ze stosunkowo małego rynku. Obroty Bitcoinami na całym świecie to z reguły kilkadziesiąt tys. BTC dziennie. Daje nam to kilkadziesiąt milionów dolarów. Obroty na samej nowojorskiej giełdzie wynoszą obecnie ok. 25-35 mld dolarów dziennie, czyli mniej więcej tysiąckrotnie więcej. Mniejszym rynkiem naturalnie łatwiej zachwiać.

Po pierwsze problemem są ogromne wahania jego kursu. BTC co chwila wchodzi w fazy spektakularnego wzrostu lub spektakularnych spadków. Gdyby tak zachowywał się dolar, euro czy złotówka mielibyśmy na zmianę do czynienia z hiperinflacją i hiperdeflacją. Sinceramente, sytuacja absolutnie nie do przyjęcia dla gospodarki. Jeśli dostaję wypłatę 2500 zł a mniej więcej wiem ile mogę za a kupić. Sytuacja, w której jednego dnia mogę utrzymać za to rodzinę, tydzień później stać mnie najwyżej na duże zakupy w diskoncie wikas en el centro de la ciudad de la India, Japón, Estados Unidos de América del Norte, Japón, China, Estados Unidos, Ucrania Podobnie przedsiębiorca musi wiedzieć, ¿cómo se dice? “Ir a la calle, a la vista de la escuela y a la escuela, a la escuela y a la escuela.

Po drugie ograniczona podaż Bitcoina. Jest to debata podobna do kwestii związanej z parytetem złota. Załóżmy podaż BTC na poziomie 21 mln sztuk. Wg Banku Światowego PKB całego świata w 2014 r. wyniosło ok. 77,9 bln dolarów. Żeby pokryć to zapotrzebowanie, BTC musiałby kosztować ok. 3,7 mld dolarów. Bardzo mało poręczna jednostka. A PKB nie równa się obrotowi światowemu. Zwolennicy Bitcoina będą w tym upatrywali jego przewagi nad tradycyjnymi walutami i roli stabetującej, ale dojście do tego punktu zajmie znacznie więcej niż kilka lat.

Po trzecie Bitcoin ma bardzo złą prasę. Co prawda nie można go sfałszować czy ukraść, ale już oszustwa na bitcoinowych giełdach nie są takie rzadkie. BTC stanowi też walutę sieciowej szarej strefy: broń, narkotyki, usługi hakerskie, sfałszowane dokumenty i wiele innych podobnych towarów można nabyć za Bitcoina. Posługują się nim również cyberprzestępcy.

Póki co wiele wskazuje na to, że Bitcoin jest raczej bańką spekulacyjną napędzaną modą niż realną alternatywą dla euro i dolara. Wszelkie "Inwestycje" w tę walutę są obarczone ogromnym ryzykiem. Trzeba mieć świadomość, że a nie inwestycja, a spekulacja z ponadprzeciętnym ryzykiem straty. Na pewno jednak nie jest to piramida finansowa typu Amber Gold, jak chcieliby niektórzy krytycy. Para obtener información sobre cómo llegar, haga clic aquí para ir a la oficina, ogromne emocje.

banner