Bitcoin opis kryptowaluty krypto-news.pl litecoinpool org stratum

Twórcą Bitcoina jest osoba lub grupa osób ukrywająca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Pierwsza specyfikacja Bitcoina została opublikowana w styczniu 2009, un pierwszy blok został wykopany 3 stycznia. Sam Twórca nie ujawnił wiele informacji o sobie i w drugiej połowie 2010r. najprawdopodobniej opuścił projekt nie dając więcej znaku życia. Oryginalny kod źródłowy jest obecnie utrzymywany jako Bitcoin Core przez następujących deweloperów oraz społeczność wolontariuszy:

Bitcoin to innowacyjna sieć płatności i nowy rodzaj pieniądza korzystający z technologii peer-to-peer. Nie występuje tu właściciel ani centralna kontrola – wszyscy uytkownicy s równi, w przeciwieństwie do np .: powszechnego systemu bankowego, gdzie występuje relacja klient-zarzdqcaqq. Kod źródłowy waluty jest otwarty i dostępny dla każdego. Transakcje dokonywane s be be pośredników takich jak banki i są błyskawiczne. Dodatkowo można je wysłać do dowolnego miejsca na ziemi z dostępem do sieci Internet. Z racji, że w sieci peer-to-peer każdy uczestnik jest równy para nikt nie może zablokować środków jak np. w Banku lub innej instytucji finansowej. Dysponować środkami może jedynie osoba, która ma klucz prywatny – nikt inny nie jest w stanie wykonać transakcji, tylko właściciel. Nie istnieje także możliwość cofnięcia transakcji – raz otrzymanych Bitcoinów nie można nam odebrać. Liczba monet jest ograniczona, a zatem nie ma możliwości „drukowania pieniądza” jak w wypadku większości innych walut. Desde un jednak produkowane stopniowo, un ich podaż sukcesywnie się zmniejsza.

Bitcoiny generowane są poprzez szukanie rozwiązań bloków (określonych hashy) metodą prób. Im większa moc obliczeniowa koparki (potoczna nazwa urządzenia służącego do wydobywania Bitcoinów), tym więcej prób odgadnięcia może wykonać. Ze względu jednak na główny parametr, który je charakteryzuje – „moc obliczeniową” – panuje mylne przekonanie, że wykonywane są obliczenia matematyczne. Początkowo można było użyć do tego celu zwykłych komputerów, un ordenador portátil nuevo, de color azul claro, kopania jest tak duża, ¿Estás en nieopłacalne na zwykłych urządzeniach. ¿Czym jest trudność? W skrócie można powiedzieć, ze jest to taki czynnik, który sprawia, że ​​Bitcoiny nie są wydobywane zbyt szybko. Trudność jest zmienna, aby zachować stałą prędkość zatwierdzania bloków. Na początku niewiele osób generowało Bitcoiny, więc moc obliczeniowa sieci była nieduża. Obecnie jednak kopaniem monet zajmują się profesjonalne zrzeszenia górników (poole) dysponujące olbrzymią mocą obliczeniową. Gdyby nie trudność debe obliczenia matematyczne zostałyby wykonane w mgnieniu oka, a zamysłem twórcy była malejąca podaż trwająca kilkadziesiąt lat. Cały proces nazywa się miningiem.

Transakcje są zapisywane w publicznym i dostępnym dla każdego rejestrze. Każdy może zobaczyć dowolną operację, kwotę na jaką opiewa, adres Bitcoin nadawcy oraz odbiorcy. Jednak nikt nie wie do kogo należy adres poza samym właścicielem. Nikt inny tez nie może nim dysponować – potrzebny jest do tego klucz prywatny, który jest generowany wraz z adresem (kluczem publicznym).

Rejestr ten jest zdecentralizowany i rozproszony. Nazywany blockchainem – czyli łańcuchem bloków – wynika to z tego, że transakcje grupowane są właśnie w blokach. Odbywa se refirió a chronologicznie i liniowo, stad metafora łańcucha. Starsze bloki nie mogą być modyfikowane, ani usuwane. przeciwieństwie W hacer bankowych rejestrów, ktoré sa kontrolowane przez centralnego zarządcę łańcuch bloków przechowywany broma u każdego użytkownika – na czym zresztą polega istota p2p sieci – i dlatego każda ingerencja zostałaby odrzucona przez większość, Jako odstająca desde Wspólnej wersji łańcucha.

Podaż monet zaplanowana jest na 21 milionów. Taka ilość jednak najprawdopodobniej nigdy nie trafi do obiegu bowiem sporo portfeli zostało zagubionych lub zapomnianych. Początkowo Bitcoin nie by wiele wart, więc użytkownicy nie przywiązywali uwagi do bezpieczeństwa ich portfela (gubili klucze prywatne, formatowali dyski na których były monety itp.).. Wydobycie ostatniego Bitcoina szacowane jest na rok 2140.

Ze względu na dużą trudność kopania i profesjonalizację miningu wydobywanie Bitcoina w domowym zaciszu jest praktycznie nie opłacalne na GPU (z ang. Unidad de procesamiento de gráficos, czyli karta graficzna). Stosuje się w tym celu dedykowane urządzenia – projektowane do ściśle wyznaczonego zadania takak kopanie Bitcoinów – nazywane w skrócie ASIC. Wci jż jednak ze względu na znaczną ilość dużych pooli (kopalnie zrzeszające górników) bromea a mało opłacalne rozwiązanie. Dla zwykłego Kowalskiego lepszym rozwiązaniem jest kopanie innych walut.

banner