Bitcoin – co się kryje za tym pojęciem Nowa Gazeta Biłgorajska bitcoin exchange paypal

Bitcoin, czy też Bitmoneta (z ang. Coin – moneta) jest obecnie najbardziej znaną kryptowalutą. Mówiąc prościej, broma a nic innego jak waluta internetowa, która istnieje całkowicie niezależnie od banków, czy centralnych instytucji finansowych. Jedynym warunkiem „funkcjonowania” tej waluty, jest dostęp do internetu. Co więcej, przesyłanie pieniędzy pomiędzy poszczególnymi krajami odbywa się natychmiast, z pominięciem kwestii prowizji (którą w przypadku tradycyjnych walut pobierałby przecież bank).

Gdyby spojrzeć na systemy finansowe, które były aktualne na przestrzeni lat – w przypadku większości z nich można by dopatrzeć się jakichś mankamentów. Najpierw rolę pieniądza spełniała wymiana – ktoś wyświadczał komuś przysługę w zamian za jakiś wyrób albo odwrotnie. Liczne ograniczenia takiej wymiany spowodowały, że wymyślono coś na wzór waluty. Handlowano Przy Pomocy jednostek kruszców typu złoto. Później do obiegu włączono monety, a z czasem banknoty.

Nie oznacza to jednak, że bankowość elektroniczna raz na zawsze rozwiązała wszystkie dylematy związane z finansami. Korzystając bowiem z kart debetowych czy kredytowych jesteśmy zależni od banków i często w przypadku przelewów zagranicznych trzeba uwzględnić dodatkowe płatności. Natomiast jeśli chodzi o kwestie własności pieniędzy zgromadzonych na kontach, to pamiętajmy, że w niektórych przypadkach bank może nam zablokować środki (przykładem są chociażbykey)

Bitcoin z założenia miał być kolejną ulepszoną wersją waluty. Do największych jej zalet należy z pewnością „brak pośredników” (banków, rządów, instytucji finansowych). Nikt nie ma więc wglądu w dokonywane przez nas transakcje. Posiadanie i przesyłanie bitcoinów odbywa się Przy Pomocy bardzo zaawansowanej technologii, dzięki czemu nie ma tu mowy o krętactwach czy oszustwach.

Sistema Bitcoin powstał w 2009 roku i od tamtego czasu wciąż się rozwija. Ponieważ jest to waluta niezależna od kraju (ponadnarodowa), podlegająca mennicy „cybernetycznej”, nie związana z żadnym centralnym bankiem, tak więc każdy krażj sam reguluje sobi kawasky kasi pimpápoasas de la zeqúla de la quincilla de la bolsa Jak czytamy na Wikipedii: „W Polsce wydobywanie oraz obrót bitcoinami zdaniem Ministerstwa Finansów nie narusza prawa, jednak Ministerstwo odmawia bitcoinucúltimo a mano por la que se inspecciona la información más reciente. Jeszcze inaczej jest na przykład w Tajlandii – pierwszym kraju, w którym transakcje Przy Pomocy bitcoina uważa się za nielegalne. Tak więc na chwilę obecną cyberwaluta wywołuje jeszcze wiele kwestii spornych i kontrowersji.

Im bardziej rośnie społeczność “bitcoinowa”, a znaczy im więcej osób stosuje bitcoiny, tym większa wartość tej cyberwaluty. Na samym początku przyjęto, że jednemu bitcoinowi odpowiadać będzie 1 cent. Dzisiaj, kilka lat później, wartość ta już dawno przekroczyła tysiąc dolarów amerykańskich. Jeśli zainteresował Was temat najpopularniejszej kryptowaluty, więcej informacji znajdziecie na przykład na stronie http: //bitcoin.pl.

banner