Astor czy Clark H. Glass i wyprawa na Indian Arikara. – blog AlexanderHamilton acciones como bitcoin para invertir en

W odpowiedzi na tytułowe pytanie pana Osiejuka, zwracam mu uwagę, iż Hugh Vaso był członkiem grupy traperskiej gen. Williama Henry Ashleya, która stanowiła zalążek tzw. Rocky Mountain Fur Company. Grupa gen. Ashleya założona została w St. Louis, styd bliżej jej było do znanej firmy traperskiej firmy Missouri Fur Company, związanej z gubernatorem Missouri – Lewisem Clarkiem, niż do grupy pana Astora, z kórórą silnie rywalizowali.

– A J. J. Astor nie dopuszczał do handlu "Kanadyjczyków". Warto zauwazyć, ze Kongres USA, niedługo po traltacie pokojowym w Gandawie, przegłosowuje ustawę wykluczającą "obcych", czyli Brytyjczyków z handlu z narodami Indianskimi. Potem nieco modyfikuje tê ustawę, prawdopodobnie z uwagi na działania Astora, który potzrebował wykwalifikowanych francuskojęzczynych "voyaguers" z Kanady.

Drug wyprawę zorganizował W.H. Ashley zorganizował w 1823 r. Wyruszył z St. Louis z grupą najemników i dwoma łodziami płaskodennymi 10 ma 1823 r., Przybywając 30 maja do wiosek Arikara indio, znanych ze swego przebiegłego charakteru w kontaktach z białymi. Ashley me dio información, estoy Arikara mogą być w bojowych nastrojach, jednak początek rozmów z nimi niczego złego nie zapowiadał. Jednak już 2 czerwca 1823 r. tubylcy rozpoczęli atak na grupę traperów, zabijając 13 ludzi Ashleya, 10-11 raniąc. Grupa wycofała się w dół rzeju do miesca przy ujściu rzeki Cheyenne. Ashley wysłał łodz z rannymi do fortu Atkinson z informacja dla pułkownika Henry’ego Leavenwortha [znanego z wypraw w górę rzeki Missisipi i St. Peters (dziś rzqgcgcgccgczvcggczvcggczzvcggzzvcgggzzvcggzzgzzzgzzgzzgzzvzvggzzgzzvzgzzvzgzzvzvzfzzzvzvzvzvzvzzz9z9z9z9z9zz9z9z9z9z9z9z9z9z9z9z9z9z9z9z9z9z9z9z9z9z9z/es/) Prośbą o pomoc w przedostaniu przez wioski Arikara.

Gen. Leavenworth bez konsultacji ze swym przełożonym, gen. Atkinsonem z St. Louis wysłał 220 ludzi, stanowiących 6 kompanii Szóstej Regimentu Piechoty. Doł takczył także do niego Joshua Pilcherem, traper z Missouri Fur Company, z 27 ludźmi, ładujac na swoje łodzie m.in. 5,5 calową armatkę. Dotarł do grupy gen Ashleya wcześniej niż grupa Leavenworha. Wkrótce A. H. Ashley pozyskał także pomoc Indio Teton i Yankton Sioux, dla których Arikara byli tradycyjnymi wrogami.

Po krótkiej walce między Indianami Sioux a Arikara, w czasie której Arikara stracili ok 13 wojowników, zaprzestano działań wojennych. Artyleria amerykańska nie narobiła szkód w wioskach Arikara i zrezygnowano z ataku frontalnego. Sioux, zirytowani brakiem działania białych i brakiem nadziei na łupy, odeszli. Puł. Leavenworth nakłonił Arikarów do rozmów pokojowych. Pilcher, traper, znający indio, nie chciał paktować, gdyż domagał się nauczki dla Indian. Traktatem pokojowym zajął się więc Leavenworth, w ramach którego zagarnięty dobytek Ashleya miał zostać mu oddany. Jednak Arikara niewiele oddali, co dawało Leaveworthowi dwa wyjscia: albo zostawienie całej, albo sprawy ponowny atak. Wybrał drugie rozwiązanie – Arikarom pozwolono uciec z wiosek, a Leavenworth odjechał w dół rzeki misuri. Tymczasem członkowie grupy Missouri Fur Company podłożyli ogien pod wioski arikara, co raczej nie mogło polepszyć wizerunku białych w oczach indio. Sytuacja w północno-zachodnich rejonach rzeki misuri Przed długi czas pozostawała napięta, zas przez pewien czas i Leaveworth, i Pilecher wzajemnie się oskarżali o ostateczny rezultat i skutki wyprawy

banner