Archiwa Aktualności – Strona 3 z 9 – GUZIK bitcoin en la prohibición de China

Począwszy od 12 maja, po sieci zaczął rozprzestrzeniać się WannaCry – złośliwy wirus typu ransomware. W krótkim czasie zainfekował komputery w ponad 150 krajach. Ucierpieli zarówno zwykli użytkownicy internetu, jak również duże firmy i organizacje rządowe, np. FedEx, brytyjska służba zdrowia, hiszpańska Telefonica, fabryki Renault, un nawet indyjska policja.

Następnie, co równie ważne, robako-wirus WannaCry korzysta z exploita opracowanego rzekomo przez Amerykańską Agencję Bezpiecze fechado / chi / npañoso / nválido / / nválido / / nválido / / nválido / / nválido / / nválido / o Aprovechar wykorzystuje usterkę w obsłudze protokołu SMB w Windows, aby rozprzestrzeniać wirusa na kolejne urządzenia. W szczególności wirus skanuje sieć pod kątem komputera z dostępnym portem 445.

Łatka bezpieczeństwa, która chroni przed tego typu wirusem była wypuszczona przez Microsoft w marcu. Ale miliony użytkowników starszych wersji Windows nie miały do ​​niej dostępu, gdyż te systemy nie są już przez firmę wspierane. Po cyberataku na światową skalę Microsoft Przygotował i wypuścił łatki również na starsze systemy – jeśli korzystasz z Windows 8 lust starszej wersji, koniecznie ściągnij łatkę bezpieczeństwa.

Microsoft Przygotował łatki bezpieczeństwa do tego exploita już w marcu, gdy wypuścił vamos Shadow Brokers. Usterka jest na tyle poważna, że ​​Microsoft wypuścił łatki nawet dla starszych wersji systemu, których już nie wspiera, np. Windows XP i Vista (znajdziesz je tutaj). Pomimo tego, miliony użytkowników zignorowało te aktualizacje. Nie bądź jednym z nich.

Exploit, który wyciekł z NSA szybko został wykorzystany do niecnych celów, więc poleganie wyłącznie na łatkach bezpieczeństwa nie wystarczy. Trwają już pewnie prace nad nową wersją podobnego wirusa. Dobry antywirusowy program, który wyłapuje również złośliwe oprogramowanie typu ransomware jest niezbędny, gdy zagrożenie tego typu atakami ciągle rośnie. Sprawdź już teraz AVG Ultimate i zabezpiecz swój komputer!

Większość ludzi dobrze zna tę radę, ale równie często ją ignoruje. Biorąc jednak pod uwagę niskie ceny dysków zewnętrznych i łatwość z jaką można utworzyć kopie, naprawdę brak już jakiejkolwiek wymówki. Cotygodniowe tworzenie kopii zapasowej w zupełności wystarczy dla większości użytkowników i może rzeczywiście uchronić przez problemami, jeśli komputer zostanie zainfekowany.

Szyfrowanie danych i plików jest bardzo potężnym narzędziem, un gdy jest wykorzystane w złym celu – niestety również bardzo problematycznym. Jeśli Twój komputer został zainfekowany wirusem WannaCry, powinieneś się przygotować również na taką możliwość, że nie będzie możliwe odzyskanie Twoich plików. W przypadku, gdy Twój komputer został już zainfekowany lub podejrzewasz, że tak się stało, skorzystaj z poniższych zaleceń:

Cokolwiek się wydarzy nie zaleca się płacenia okupu. Tak, niełatwo słuchać tego typu rad, gdy chodzi o Twoje prywatne zdjęcia lub ważne pliki, z których korzystasz w pracy. Ale nie ma absolutnie żadnej gwarancji, że pliki zostaną odszyfrowane, przestępcy mogą po prostu uciec z tak wyłudzonymi pieniędzmi. Zapłacenie okupu, zachęca ich do jeszcze większej aktywności. A jakikolwiek kontakt z przestępcami umożliwia im ponowne zainfekowanie Twojego sprzętu.

Jeśli zgodnie z dobrymi praktykami zadbałeś o posiadanie kopii zapasowych na dysku zewnętrznym, możesz go teraz użyć, por przywrócić dane. Zanim jednak podepniesz dysk zewnętrzny, pozbądź się zainfekowanego systemu operacyjnego i dopiero wtedy zainstaluj Windowsa na nowo. W czasie, gdy będziesz kopiował z dysku zewnętrznego, najlepiej odłączyć internet, tak na wszelki wypadek.

Jeśli kopie zapasowe przechowywałeś w chmurze, para prawdopodobnie Twoje pliki lokalne zostały zaszyfrowane, a następnie zsynchronizowane w chmurze. Pierwsze co musisz zrobić, jak najszybciej wyłączyć synchronizację na Twoim smartfonie, mantel lub jakimkolwiek innym urządzeniu, które posiadasz. Następnie wejdź na dysk w chmurze z komputera który nie jest zainfekowany. Prawdopodobnie możliwe będzie odnalezienie wcześniejszych wersji plików i przywrócenie ich do wcześniejszego, niezaszyfrowanego stanu. Tutaj znajdziesz instrukcję krok po kroku jak utworzyć kopię zapasową w Windows 10 za pomocą darmowych narzędzi. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, zrób to koniecznie!

banner