Abckredyt.pl GPW ma szansę znaleźć się w blockchainowej aw …- Twój portal finansowy the bitcoin game podcast

Ledwie 5 proc. spośród najważniejszych giełd na świecie zastosowało technologię technologię blockchain w swoim biznesie, a aż 20 proc. nie ma takich planów – mówi raport Nasdaq i firmy doradczej Celent, który został opublikowany pod koniec czerwca. Co prawda aż 70 proc. giełd pracuje nad wdrażaniem tej technologii, ale wydaje się, że podchodzą do niej jak do jeża. Bo przecież korzystają już z robotów (70 proc.), Przechowywania danych w chmurze (40 proc.) Czy też sztucznej inteligencji (35 proc.).

Gwoli przypomnienia blockchain para tecnología oparta o system rejestrów rozproszonych (z ang. Distributed Ledger Technology, DLT). Prościej mówiąc, jest to taki sposób zapisu informacji, który łączy je w bloki tworzące łańcuch. Takie rozwiązanie powoduje, że zapisów nie można sfałszować (sym one be bezpieczniejsze, im więcej użytkowników korzysta z sieci), do tego działa ono błyskawicznie. Stosowanie tecnologii blockchain może zarówno usprawniać procesy, przyspieszać je, jak i obniżać ich koszty m.in. na drodze eliminacji pośredników.

Nie ma jednak wątpliwości, że blockchain – prędzej czy później – zmieni nie do poznania rynek finansowy. Tak twierdz Bank przynajmniej analitycy Banku Rozrachunków

– Technologia blockchain nie tylko pozwoli wygładzić wahania cen, z uwagi na to, żes procesowanie zleceń będzie trwało trochę dłużej niż ułamki sekund. Pozwoli także odsłonić wszystkie transakcje, co uderzy w handel wysokich częstotliwości oraz tzw. oscuro amplio [w których duzi gracze mogą zawierać transakcje poza sesją – przyp. aut.] – przekonuje dr. Larissa Lee z Universidad de Utah w publikacji “New Kids on the Blockchain: Cómo la tecnología de Bitcoin podría reinventar el mercado de valores” (“Hastings Business Law Journal”, n. 2/2016).

Takie konserwatywne podejście operatorów giełdowych powoduje, że warszawska GPW wciąż ma szansę znaleźć się w awangardzie. Tym bardziej, ¿cómo llegar a su casa? Marek Dietl zapowiedział – podczas prezentacji kluczowych celów strategii # GPW2022 – iż trwają już przygotowania do uruchomienia kolejnego rynku y otras partes de la casa.

– eGłosowanie zmodernizuje i zbliży do siebie cały rynek kapitałowy. Para no jed jednak jedyne zastosowanie dla DLT, jakie widzimy. Te invitamos a que escribas y escribas a tu correo electrónico en nuestro sitio web. Metamorfoza prawa i mentalności

Co sprawia, że ​​giełdy tak konserwatywnie podchodzą do technologii blockchain? Pierwszy i najważniejszy powód jest prozaiczny: brak środków. Operatorzy nie mają dostatecznie dużego budżetu w dziale IT, por udźwignąć zarówno konserwację istniejących systemów, jak i prace nad wdrażaniem tak innowacyjnej technologii, jak DLT – váanse en la quiebra del personal de la empresa.

– Budując narzędzia oparte o DLT, trzeba tworzyć cały system od początku. Takie proste „nałożenie czapy” na to, co już istnieje, nie wchodzi w grę. Trzeba mieć odpowiedni sprzęt, odpowiednie oprogramowanie. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo kluczy wykorzystywanych w dostępie do łańcucha bloków. Para bromear oczywiście kosztowne, pochłania zarówno czas, jak i pieniądze – mówił podczas EKF Michael Coletta, główny specjalista ds. Grupo de la Bolsa de Valores de Londres.

Drugim, równie ważnym powodem, broma konieczność utrzymywania wysokiego poziomu bezpieczeństwa i stabilności obrotu, przy jednoczesnym wypełnianiu wszystkich obowiązków wobec regulatora i przepisów prawa – stwierdził Arin Ray, analityk firmy Celent, w rozmowie z CIO Journal. Dostarczyciele infrastruktury rynkowej muszą być na 100 proc. pewni, że nowa technologia, którą chcą zastosować, nie tylko wesprze rozwój rynku i ich biznes, ale również będzie bezpieczna dla uczestników obrotu.

Nad tym, jak powinno wyglądać chica regulujące wykorzystywanie blockchain na rynku kapitałowym zastanawiają się nie tylko polscy prawnicy. W tym kontekście warto się zapoznać m.in. z publikacją “Valores, intermediación y la cadena de bloques: ¿una elección inevitable entre liquidez y seguridad jurídica?” autorstwa prof. Philippa Paecha z London School of Economics.

– Polski rynek jest nie do końca gotowy na blockchain. Nie ma pełnego zrozumienia tej technologii. Zaczyna się coś pozytywnego dziać, zarówno KDPW jak i GPW zapowiadają jej wykorzystywanie. W KNF powstał departament do współpracy i rozwoju rynku fintech. Ale a wszystko dzieje się dość wolno. Jeśli chcemy wypracować sobie przewagę nad innymi, powinniśmy pracować szybciej – más en EKF Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Oh tym, że blockchain nie rozwiąże wszystkich problemów rynku kapitałowego jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, bo też ma pewne wady i ograniczenia, przypomina również Dr. Joseph Lee z Universidad de Exeter w artykule “Tecnologías de libro mayor distribuido (Bloques) en Mercados de capital: Riesgo y gobernanza”. Platformy giełdowe oparte na blockchain już funkcjonują

Australian Stock Exchange (ASX) – giełda z antypodów ma śmiały plan: chce oprzeć cały obrót na rynku głównym na technologii blockchain, por podnieść transparentność, ale i wybitnie skrócić czas realizacji transakcji. ASX pracuje nad tym rozwiązaniem od 2015 roku. Będzie to zapewne pierwsze zastosowanie blockchain na tak dużą skalę na rynku kapitałowym. Rewolucja ma się dopełnić gdzieś między wrześniem 2020 roku a marcem 2021 roku.

Deutsche Boerse – giełda niemiecka prowadzi kilka projektów badawczych nad zastosowaniem DLT. Jeden z nich dotyczy usprawnienia handlu międzynarodowego na rynku akcji. Diseñado para el proyecto de CollCo – pozwala na przelewy pieniędzy z komercyjnych banków do instytucji rynku kapitałowego przy zerowym ryzyku. W opublikowanej niedawno „mapie drogowej” do roku 2020, Deutsche Boerse zapowiedziała wydatki w wysokości 270 millones de euros en la tecnología actual, con una cadena de bloques.

Nasdaq – amerykańska giełda technologiczna już w 2015 roku uruchomiła platformę do handlu udziałami prywatnych spółek – Nasdaq Linq. W maju 2017 roku Nasdaq rozpoczął kooperację z grupą Citi w zakresie tworzenia zintegrowanego systemu płatności opartego na łańcuchu bloków. Operador de Amerykański pracuje również – wraz ze szwedzkim bankiem SEB – nad platformą do handlu jednostkami funduszy emerytalnych.

banner