118. Dzień roku – fakty.interia.pl cómo ganar dinero en gta 5 solo en línea

1831 – zmarł Henri Gregoire, francuski duchowny i polityk. Czując zbliżający się koniec poprosił, por wezwano księdza z sakramentami. Kościół nie zapomniał jednak, ¿ame biskup Blois jako pierwszy złożył w 1790 roku przysięgę na konstytucję cywilną kleru. Powiedziano mu więc, że otrzyma ostatnią posługę tylko wówczas, jeśli wycofa się z tej przysięgi. Umierający nie chciał się zgodzić na taki warunek. W końcu ostatnich sakramentów udzielił mu jego bliski przyjaciel. W odwecie arcybiskup odmówił Gregoire’owi religijnego pochówku.

1921 – do Krakowa przybył marszałek Józef Piłsudski. Na UJ odbyła się uroczystość wręczenia mu dyplomu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przemówienie powitalne wygłosił rektor Stanisław Estreicher. Dyplom wręczył prof. Stanisław Kutrzeba. Po uroczystości marszałek został podjęty herbatką przez studentów w domu akademickim przy ul. Jabłonowskich.

1939 – o godzinie 12. Hitler rozpoczął długie przemówienie w Reichstagu transmitowane przez radio. Mówił o konieczności odzyskania przez Rzeszę kolonii, szydził z propozycji pokojowej prezydenta Roosvelta, ale – co ciekawe – nie atakował Związku Radzieckiego. Stwierdził ponadto, że podpisany przeszło 5 lat temu układ polsko-niemiecki został pogwałcony i już nie obowiązuje. Oznajmił oczywiście, iż gotów jest uregulować z Polską stosunki na nowo, ale po spełnieniu niemieckich podstawowych żądań; włączenia Gdańska do Rzeszy i utworzenia eksterytorialnej autostrady.

1944 – na chorobę serca zmarł Aul Poiret, francuski kreator mody i dekorator. W klinice do której trafił nie mógł znieść widoku fartuchów pielęgniarek, które uważał za wyjątkowo nietwarzowe. Kilka chwil przed śmiercią, gdy jedna z sióstr przyniosła mu lekarstwa, kolejny raz zaczął krytykować jej strój: "Te fartuchy są obrzydliwe. Taki strój nie zachęca mężczyzn do życia. Muszę wam wymyślić ładniejsze ubrania, moje biedaczki. Nie krochmalone, bliżej ciała. Przede wszystkim muszą być kolorowe!"

1945 – rozstrzelano 62-letniego Benito Mussoliniego, włoskiego męża stanu, twórcę i wodza faszyzmu oraz kochankę z którą został zatrzymany – Clarę Petacci. W wilii Belmonte ustawiono ich pod parkowym murem aby dokonać egzekucji. Clara chciała zasłonić Mussoliniego własnym ciałem: "Nie, Benito, nie wolno ci zginąć!", Valerio Audisio odepchnął ją kolbą karabinu, zmusił Mussoliniego, żebe stanął twarzą do muru, po czym złożył się do strzału. "Strzelaj w pierś!" – krzyknął wódz, rozrywając mundur. Karabin odmówił jednak posłuszeństwa. Kula z innego karabinu trafiła Mussoliniego w nogę. Dopiero drugi strzał, oddany z bliskiej odległości prosto w serce zakończył jego życie.

1956 – Dziennik Polski pisał: "Napiętnować należy wybryki chuliganów, którzy z premedytacją niszczą świeżo rozkwitłe rośliny na Plantach. Ofiar ich padły śnieżyczki, a ostatnio zerwane zostały wszystkie cebulice i krokusy na trawniku przy sadzawce. Teren trawnika zdeptany, rośliny na nim zgniecione. Zarząd Zieleni Miejskiej powinien oddać Planty pod opiekę energicznych dozorców".

banner